Teinkö paskan työsopimuksen?
Siis en tajua; tein juuri työsopimuksen ja aloitin työpaikassa viime viikolla. Nyt sanottiin, että palkasta menee lounas ja puhelin. Tarkoittaako tämä, että jos saan palkkaa tuon 2500e ja lounas on kuussa vaikka 150 ja puhelin 20, niin oikeasti palkkani on 2330? Edellisessä paikassa (eka työpaikkani kouluni päätyttyä) meni niin, että palkka oli 2000 ja siihen päälle lounas ja puhelin (eli 2170e) ja siitä verot. En kehdannut kysyä... Anteeksi tyhmä kysymys, luulin automaattisesti että menisi samoin kuin ekassa duunissa. :(
Kommentit (7)
No voi vittu. En kyllä syö töissä sitten vaan otan eväät.
Sulla on peruspalkka, sen päälle tulee vielä luontoisedut, josta sitten pideätetään ne verotusarvot. Ekasta palkkanauhastahan sä sitten näet :) jos et kehtaa aiemmin varmistaa.
Toi on ihan sopimuskysymys - voidaan sopia kuukausipalkka + edut tai että kuukausipalkkaan sisältyy edut. Kuulostaa sille, että vanhassa paikassa noudatettiin tuota ekaa vaihtoehtoa ja uudessa tuota jälkimmäistä.
Oivoi kun en kehtaa enää kysyä ja vielä vajaa kuukausi seuraavaan :( ehkä kysyn tai sitten kitkuutan sinne kuukauden päähän.
Meillä menee just noin. Eli saan sen 2500 ja siitä miinustetaan 20e puhelin ja lounaat sen mukaan mitä olen käyttänyt sopimus paikkaa.
Menee tai ei sillä ole mitään merkitystä.
Jos menee niin sit kai maksat itse. Meillä on ainakin kulkulätkä, jolla voi maksaa myös lounaansa joka sitten pidätetään palkasta. Puhelimesta en osaa sanoa mitään.