Katsoitteko 10-uutisia. Satu Hassi tuhoaa Suomen teollisuuden
Satu Hassin voimakkaasti ajama rikkidirektiivi vaikutti siihen, että Rautaruukki potkii ihmiset pois töistä. Samoin uutisisa sanotiin, että ainoa maa jota tuo nyt koskee on Suomi, koko maailmassa! Välimerellä rajat pienempiä ja tulevat voimaan 5 vuoden siirtymäajan jälkeen. Rautaruukin toimitusjohtaja ihmettelee, että miksi yksittäiset poliitikot haluaa tappaa Suomen ja teollisuuden Suomesta.
Kommentit (13)
jo vuonna 2008 hyväksyi nämä suunnitelmat alentaa laivojen rikkipäästöjä, joten ei tämä nyt Hassin tai Vihreiden syytä ole.
Ja tosiaan muut maat hoisivat omille vesialueilleen siirtymäajat ja esim pohjanmerelle ei tule mitään rajoja eikä Venäjän vesille, joten satamatoiminta siirtynee Venäjän puolelle--->Lisää työttömiä. Suomi on maapallon ainut maa, johon tämä nyt vaikuttaa, 5 vuoden päästä sitten välimeren eu-maihinkin, mutta paljon matalammin rajoin.
Satu Hassi on pääsyyllinen, koska hän oikein ajoi tätä asiaa EU:ssa, Suomesta, suomalaisista ja Suomen teollisuudesta hän ei välittänyt yhtään mitään.
Suomalaismepeistä rikkidirektiivin puolesta äänestivät vihreiden Satu Hassi (Greens), sdp:n Liisa Jaakonsaari (S&D), kokoomuksen Sirpa Pietikäinen (EPP) ja rkp:n Nils Torvalds.
Vastaan äänestivät kristillisdemokraattien Sari Essayah (EPP), keskustan Anneli Jäätteenmäki, Riikka Manner ja Hannu Takkula (ALDE), kokoomuksen Eija-Riitta Korhola ja Petri Sarvamaa (EPP), sosiaalidemokraattien Mitro Repo (S&D) ja perussuomalaisten Sampo Terho (EFD)
Vihreiden Tarja Cronberg (Greens) oli estynyt eikä osallistunut äänestykseen.
Helpottaa kovasti suomalaisten yritysten kilpailuasetelmaa?? Suomihan on käytännössä saari josta kaikki viedään laivoilla ulos.
Maailma ei lopu sinun kuolemaasi.
Oletan että olet vihreä ja saat palkkasi verorahoista
En todellakaan usko, että se selittää kokonaan ruukin yt:t. Teräksen laskusuhdanne on suurempi selittäjä, myynti ei vaan vedä entiseen malliin. Suhdanne on huono.
Mutta kun ajat on näin synkät, niin sitä todella hartaasti toivoisi, ettei poliitikot pahenna sitä. Pankkivero esim varmasti avikutti OP:n tilanteeseen. Sääli ihmisiä, jotka menettävät työnsä.
Maailma ei lopu sinun kuolemaasi.
Liikun luonnossa koko ajan, kalastan, kerään sieniä, marjoja jne jne. Äänestin jopa vihreitä siihen saakka kunnes tajusin, että nykyiset vihreät eivät tajua luonnosta mitään, eli ovat varmaan siten näitä kaltaisiasi cityvihreitä. Tuoja Braxin juttu oli vihon viimeinen kun hän tokaisi, että luontoon voi mennä jos sinne pääsee metrolla. Mitä sinä teit luonnossa viime viikolla? Minä vietin siellä aikaani 5 päivää, siis ihan metsässä luonnon ihmeitä katsellen ja kuunnellen, metsätöissä jne jne.
Mitä väitteeseesi luonnosta tulee niin vihreäthän tuhoaa luontoa enemmän kuin mikään muu sakki, siis Suomessa. Meinaatko todellakin, että jos joku Rautaruukki lopettaa toimintansa Suomessa ja se siirtyy esim Kiinaan, että luonto voittaa? Lapsellinen olet todella jos noin luulet. Voin kertoa sinulle, että vihreistä on luontoihmiset lähteneet jo aikoja sitten ja jäljellä on juurikin kaltaisiasi kakaroita.
Tiesittekö, että Bahaman lipun alla saa käyttää rikkipolttoaineita? Vaan suomilaivat maksaa.
Tiesittekö, että Bahaman lipun alla saa käyttää rikkipolttoaineita? Vaan suomilaivat maksaa.
ja mikä pahinta niin venäläiset laivat saa painaa tuosta Viipurista entiseen malliin, ei koske mikään EU:n ajama pykälä heitä. Nythän paperiteollisuus on siirtämässä Haminasta kuljetukset Viipuriin ja Steveco lopettaa koko Haminan sataman toiminnan. Aina, ihan aina jos vihreille antaa valtaa niin lopputulos on katastrofi, moni varmaan muistaa oikeusministerin, joka räjähdytti kauppojen kokemien varkausten määrät jne.
Venäjälle sitten työnhakuun ahtarit!
Hieno asenne sinulla :) Sitten kun kaikki on muualal töissä ja maksaa veronsa muualle niin kuka elättää kaltaisiasi ikityöttömiä loisia ja virkakyöstejä?
He vastustavat niin kovasti ydinvoimaa, ettei saastuttaasta hiili/öljy/kaasuvoimasta päästä eroon, ja sen päästöt tappavat vuosittain parisataatuhatta ihmistä. Siis vuosittain!
Ei ydinvoimaa, korvataan se töpselistä saatavalla sähköllä!
Maailma ei lopu sinun kuolemaasi.
eikä se luonto pelastu kun pieni kärpäsenpaska nimeltä suomi ajaa teollisuutensa ja elintasonsa lopullisesti alas. pitänee alkaa äänestään jyrki boyta vaikka se idiootti onkin eu:n kanssa. päästään edes siihen että pummaavat viherpiipertäjät jää ilman tukiaisia ja voi miettiä pelastuiko se maailma siinä ja kannattiko.
hei alkuperäinen kirjoittaja, kannattaisi vähän vaivautua hankkimaan edes jonkinlaisia faktoja ennenkuin aloittaa tällaisia ketjuja. Sun viestissä ei ollut juuri mitään oikeaa tietoa. Pitäisikö olettaa että olet itse lobbari ja saat palkkasi teollisuudelta ja välillisesti meiltä taviksilta?
Suomi ei todellakaan ole maailman ainoa maa jota tää koskee, vaan nämä, yhdessä IMO:ssa sovitut määräykset, tulee koko itämerelle (btw, koskee siis myös venäjälle menevää liikennettä), pohjanmerelle, englannin kanaaliin. Samantyyppiset systemmit on tulossa Kanadan ja Usa:n rannikolle. Japani suunnittelee myös. Ja Suomi itse ajoi tätä asiaa IMO:ssa aikanaa, ei ollut edes vihreä ministeri puikoissa vaan tais olla vehviläinen ja pekkarinen.
- ruusa
jo vuonna 2008 hyväksyi nämä suunnitelmat alentaa laivojen rikkipäästöjä, joten ei tämä nyt Hassin tai Vihreiden syytä ole.