Suuri häpeäntunne vaikeuttaa elämää
Menneisyyden virheet ja väkivaltainen parisuhde saavat vieläkin aikaan sellaista häpeää, että tekisi mieli vain lähteä pois. Pelottaa, että siirrän tunteen kahdelle ihanalle lapselleni.
Kommentit (9)
Nuoruudessa olin seksuaalisesti aktiivinen ja sain vahvan huoranleiman---> lisää häpeää. Tuntuu, että tässä pikkukaupungissa seksuaalisuus on vieläkin persoonani isoin osa. Tämä johtuu ex-miehestä, joka oli väkivaltainen ja levitteli perättömiä juoruja minusta. Tämän seurauksena menetin täysin kasvoni ja sain armottoman häpeäntunteen, vaikka kaikesta on jo aikaa. Lapset ovat eri miehen, nykyiseni, kanssa saatu.
Juuri tänään tekisi mieli vain tappaa itsensä.
ap
Jostain kumman syystä ihminen hakee elämässä uudestaan sitä omaa traumaansa. Eli kaikki ne valinnat, joita tulet jatkossakin tekemään, tulevat lisäämään häpeääsi ---- ellet saa häpeääsi käsiteltyä.
Minä olen elämässäni potenut huonouden ja arvottomuuden tunnetta. Siksi otin miehen, joka oli hyvä halveksimaan eli lisäämään huonouden tunnettani.
Kierre pitää pystyä katkaisemaan, muuten jatkossakin ajaudun alitajuisesti tilanteisiin, jossa arvottomuuden tunteeni kasvaa.
Ei sinulla ole muuta mahdollisuutta kuin mennä terapiaan. Ja sitä odotellessa ala antamaan anteeksi: jokainen häpeää aiheuttanut tilanne, anna anteeksi kyseiselle ihmiselle, että hän on sinut häpäissyt. Anna anteeksi itsellesi oma toimintasi. Yhä uudelleen ja uudelleen. Yksityiskohtaisia tapahtumia myöten.
Pystyt nousemaan sieltä. Tiedän sen.
Mulla ion yksinkertainen neuvo. Lopeta menneiden vatvominen ja heti. Et voi muuttaa menneisyyttäsi kuitenkaan ja kaiken kurjan miettiminen ei ainakaan paranna mielialaasi.
Selkeästi vaikutat masentuneelta. Siihen kuuluu yhtenä oireena juuri syyllisyyden ja häpeän tunne. Sellaisetkin asiat saattavat ahdistaa, joita ei-masentunut ihminen ei jäisi miettimään. Mokiahan sattuu kaikille ja jokainen tekee esim. humalassa hölmöjä juttuja seksiin liittyen. Toisaalta nuoruuteen kuuluu monilla juurikin tuo villi seksielämä ja kokeilut, ei niitä tarvitse hävetä! Ihan varmasti kukaan ei ajattele enää sinun olevan mikään "huora" ja on varmaa että monikin nykyään pienten lasten äiti on ollut nuorempana villi ja pyörittänyt miehiä/naisia.
Mutta nyt ap: ole armollinen itsellesi. Älä syyllistä itse itseäsi asioista joita kukaan muu ei varmaan edes muista. Ja hanki näin alkuun masennuslääkitys. Sitä ei kannata nolostella, masennukseen syödään Suomessa enemmän lääkkeitä kuin mihinkään muuhun sairauteen.
Kaikkea hyvää sinulle!
t. yksi hoitsu ja äiti
pakko vielä avautua että miksi masennuslääkkeitä pitää tyrkyttämällä tyrkyttää??? uusavuttomuutta!
kyllä nyt aikuisen ihmisen pitää löytää ja arvostaa itsensä... saako masennuslääkkeet naaman näyttämään paremmalta?? naurettavaa..
mene kampaajalle osta uus huulipuna... hommaa ystävä joka tykkää susta sellaisena kuin olet.. tai käy toki terapiassa... mutta ei ne masennuslääkkeet saa menneisyyttä katoamaan... äläkkä häpeä menneisyyttä, jokaisella on sellainen... eikä yhdelläkään ole täydellinen menneisyys...
itse päätin antaa menneisyyyden olla, muuta tulevaisuutta tai tätä hetkeä voi muuttaa.. menneisyyttä ei saa muutettua :)
Tsemppiä ap, koita löytää hyvä ystävä :)
Mulla lapsuuden aikaiset vuorovaikutusasiat ja myöhemmällä iällä tapahtunut trauma aiheuttavat häpeää. Olen käynyt 7 vuotta terapiassa, ja se jatkuu yhä. Suosittelen hakemaan apua.
Hei, Voitko kertoa esimerkiksi miten lapsuuden vuorovaikutus on tuonut häpeää sinulle? Oliko se miten vanhemmat kohtelivat tai jotain muuta? Mulla nimittäin vähän sanaa. Sain kelan korvasmaa psykoterapiaa 3 v, haluaisin jatkaa mutta kela ei korvaa. Pitäis maksaa yksityiselle ja tulot pienet. Missä terapiassa olet käynyt 7 v? Saitko kelata korvausta. Kiitos jos jaksat vastata..
jonka voit katsoa ohjelma-arkistosta. Toivottavasti se antaa sulle jotakin; omasta mielestäni inhimillisen oloinen keskustelu, jossa paljon tärkeää asiaa ja oivallusta. Terv. kohtalontoveri häpeäasioissa
http://vod-2.tv7.fi/vod2/armon_kalliolla/armon_kalliolla-051-w.MP4
googlaa sillää nimellä. Suosittelen, kannattaa lukea.
Ben Malinen on kirjoittanut kirjan (kirjoja?) häpeästä
Ben Malinen: Häpeän monet kasvot http://www.kirjapaja.fi/tuotteet/2292-hapean-monet-kasvot Haastattelussa Ben Malisen ajatuksia häpeästä: http://www.sana.fi/haastattelut/ben_malinen_ei_pelkaa_hapean_haamuja/
Paavo Kettunen: Suomalainen rippi
Mulla lapsuuden aikaiset vuorovaikutusasiat ja myöhemmällä iällä tapahtunut trauma aiheuttavat häpeää. Olen käynyt 7 vuotta terapiassa, ja se jatkuu yhä. Suosittelen hakemaan apua.