Te, jotka käytätte minipillereitä ja te, joilla hormonikierukka.
Onko teille tullut pillereiden aikana välivuotoa? Aloitin Cerecetet 2 viikkoa sitten ja nyt on tullut 3 pvän ajan tihkuvuotoa. Ärsyttävää! Toivottavasti sitä ei tule koko ajan. Imetän siis ja yhdistelmäpillerit ei tule kysymykseen. Hormonikierukan haen heti, kun sen saa ja kysynkin, että onko siinäkin sama ongelma? Esikoisen jälkeen oli helppoa, kun ei tarvinnut ehkäistä (ikäero 2v4kk)! Emme kuitenkaan halua nyt lisää lapsia, joten ehkäisystä on huolehdittava.
Kommentit (6)
on vuoto-ongelma alussa. Silti olen huipputyytyväinen, nyt 8. vuosi menossa. Nykyisestä (kokonaan vuodottomasta) tilanteesta käsin on ollut jo pitkään helppo unohtaa alun vuotoilu, vaikka sitä kestikin aika kauan.
hormonikierukka. Ekat 3-4kk tuli vuotoja miten sattuu ja nyt ei ole tullut pisaraakaan enää vuosiin.
cerazetteja ja aloituksesta 2viikkoa aloin vuotamaan ja sitä jatkui reilu kuukauden. Sitten ei mitään, kunnes imetyksen loputtua alkoi vuoto ja tiputtaa vaan koko aja enempi ja vähempi.. Nythän ne on apteekeista loppu ollut pidemmän aikaa, niin vaihdoin yhdistelmiin. Kierukkaa en ole uskaltanut ottaa..
Käytössä Mini Pill, ja välivuotoja on. Käytin aikaisemminkin samoja pillereitä (ennen viimeisintä raskautta), silloin taas menkat hävis ihan kokonaan. Eli samat pillerit, mut toisella kertaa menkat kokonaan pois, nyt välivuotoja. Mutta ei mitenkään häiritsevän paljon.
hormonikierukka. Ekat 3-4kk tuli vuotoja miten sattuu ja nyt ei ole tullut pisaraakaan enää vuosiin.
Suosittelen!
Sen jälkeen menkat oli pois noin vuoden. Nykyään menkat noin kahdesti kolmessa kuussa eli miten sattuu.