Onko muilla tällaista avioliittoa ja voiko sitä parantaa
Mies ei koskaan lue kirjoja. Ei ole innokas keskustelija eikä yleensä esitä mitään itse punnitsemiaan mielipiteitä vaan vähän myötäilee kaikkia. On sellainen tosi mukava ja hyväntuulinen ihminen. Positiivinen eikä helposti masennu. Mutta meillä ei ole paljonkaan puhuttavaa. Joskus kun juttelee jonkun sellaisen miehen kanssa jolla on paljon ajatuksia ja joka osaa kommunikoida, tulee haikea olo, miten paljon sitä kaipaa. Joskus kaipaa vähemmän ja olen onnellinen mukavan ja ystävällisen mieheni kanssa. Mutta joskus taas tuntuu olo kovin yksinäiseltä. En usko että mies voi muuttua, niinkuin minunkin olisi vaikea muuttua.
Kommentit (3)
Meilläkin on melko keskustelematon liitto. Minusta on mukavaa, ettei mieheni ole puhekone tai vielä pahempaa: ihminen, jolla on aina ainoa oikea mielipide joka asiaan. Meillä on aina mukavaa lomilla, retkillä ym. ja niin samanlainen maku useimmissa asioissa, että yhteiselo on vaivatonta ja sujuvaa ilman syvällisiä keskustelujakin. Niitä käyn ystävien kanssa.
Olen pohtinut paljon onko meissä jotain vikaa. Niin paljon painotetaan tätä asiaa, että pitäisi keskustella. MOni asia on kuitenkin ihan hyvin. Ehkä odotan miehestä liikoja. Pelkään että jos haen ystävyyttä muualta, etäännyn miehestä.
Mutta mä olen tajunnut sen, että mä voin tyydyttää mun juttelutarpeeni niiden muiden samanhenkisten kanssa,joiden kanssa tulen tekemisiin, ei mun miehen tarvitse kaikkia tarpeita täyttää.