Vieläkö foolihappoa suositellaan alkuraskaudessa?
Kommentit (9)
vähintään 3 kk ennen raskautumista ja koko raskausaika ja imetysaika pitäisi syödä tarpeeksi foolihappoa
vähintään 3 kk ennen raskautumista ja koko raskausaika ja imetysaika pitäisi syödä tarpeeksi foolihappoa
Heiii... pitääks imettäessäkin syödä foolihappoa? Voi ei jos pitää, en oo syöny. Neuvolassa sanottii ettei enää loppuraskaudessa tarvi syödä, enkä sit enää syöny, enkä oo imettäessä syöny :(
Tämän takia sitä suositellaan varsinkin niille, joilla on suvussa tämän sorttisia ongelmia. Muidenkin kannattaa syödä nimenomaan alkuraskaudessa ja/tai ennen raskautta. Selkäydinputki sulkeutuu jo ensimmäisten raskausviikkojen aikana, joten loppuraskaudessa foolihapolla ei enää ole mitään väliä.
Muista syödä maitohappobakteereja ne vaikuttaa paljon lapsen vastustuskyvyn kehittymiseen!
neuvolan täti ekalla neuvolareissulla et sitä foolihappoa ois pitänyt itse asiassa ottaa jo raskautta suunnitellessa ja et jos on ihan normaali ruokavalio niin eipä sitä tarvii erikseen mistään ruveta enää nappailemaan.
monivitamiinivalmistetta, joka on tehty erityisesti raskaana oleville ja imettäville. Siinä on foolihappoa.
joku miksi 3kk etukäteen? B-vitamiinithan on vesiliukoisia, eli ei käsittääkseni varastoidu..?
Itse aloin syömään b-vitamiinivalmistetta kun alettiin raskautta yrittää.
Mulle taas sanottiin neuvolassa, että todellisuudessa ruuasta on vaikea saada päivässä tarvittavat 400mg foolihappoa. Suomessa naiset saavat liian niukasti keskimäärin 250mg/päivä foolihappoa. Pitäisi syödä todella runsaasti vihreitä kasviksia ja täysjyväviljaa, jotta saisi tämän 400mg/pv. Eli itse olen ainakin nappaillut raskausmonivitamiineja, niissä on kaikissa se suositeltu 400mg.
Foolihappo on tosi tärkeää, sitä in suositeltu määrä raskausajan vitamiinivalmisteissa.