Ideoita kylppäriin - laatoitus, PYYKKIKAAPPI?!
Nyt tuli sitten kiire! päättää ja hankkia kylppärin laatat (en olisi ikinä uskonut että remppamiehet etenee näin nopeaan... kop kop puuta ettei tule yllätyksiä kun alan kehumaan...)
Onko ideoita? Pidän aika " modernista" /selkeästä ja yksinkertaisesta tyylistä.
Värit: valkoinen, maanläheiset värit (harmaaseen vivahtavat, ei mitkään lämpimän sävyiset ruskeat).
Eli valkoiset, harmaat, tumma puu/wenge, hiekka... liian kylmää tunnelmaakin pitäisi välttää.
Mistä löytäisin suht´edullisia laattoja ja nopeasti?
- Yksi ajatus on laittaa seinään melko isoa 25x40 valkoista mattapintaista laattaa - mutta miten ladonta? Pysty, vaaka, vai " tiiliseinä" ?
- Jos laittaisin seinästä osan esim. v.harm. mosaiikilla, tulisiko levottoman näköinen?? Esim. lavuaarin ja viereen tulevan pesukoneen ympärystän? (Suihkunurkka olisi kiva laittaa jollain eri laatalla tai rajata pystyboordeila, mutta kun tulee suihkuseinäovet, niin ne jo rajaa sitä tilaa, voi tulla sekavan näköinen vaihtaa laatoitustakin siinä kohtaa mihin suihkuseinät kiinnitetään). Mistä löytyy, en ole löytänyt vielä mieluista mosaiikkia (miel. mattapint.)?
- Vai olisiko parempi unohtaa mosaiikkiosio ja laittaa vain pari pystyboordia johonkin kohtaan (tosin ehjää seinäpintaa jää tosi vähän, kun tulee pyykkikaappi, suihkunurkka, patteri tai rättipatteri, lavuaari, pesutorni ehkä joskus.. tai pesukone ja sen päälle seinäkaapit - ehkä wc-pönttö-alueelle voisi laittaa.)
- Lattia varmaan 10x10 laattaa, mutta väri - t.harm. vai v.harm. vai joku muu?
Kylppäri kooltaan vain n. 5 neliötä, ja samassa tilassa on suihku, wc, ja pyykkihuolto.
Kertokaa vielä mistä löydän KAAPIN PYYKEILLE, joka on aika kapea, n40-50 cm, ja jonne saan MONTA VETOKORIA pyykin lajittelua varten.
Ennen Ikealla oli hyvä kaappi heidän kylppärisarjassa, mutta nyt ovat lopettaneet sen pyykkikorimallin :-(.
Kommentit (6)
piti vielä lisätä, että me päästään muuttamaan vasta ensi viikolla, mutta olen siis tietenkin nähnyt kylppärin jo valmiina :) .
3.x:
Kertokaa vielä mistä löydän KAAPIN PYYKEILLE, joka on aika kapea, n40-50 cm, ja jonne saan MONTA VETOKORIA pyykin lajittelua varten.
Ennen Ikealla oli hyvä kaappi heidän kylppärisarjassa, mutta nyt ovat lopettaneet sen pyykkikorimallin :-(.
Me laitoimme viime kesänä uuden pyykkikaapin kylpyhuone/
kodinhoitohuoneeseen. Ostimme sen Keittiö.netistä.
Kaapin runko on tavallinen komero, josta on sahattu
alasokkeli pois ja laitettu tilalle metalliset putkijalat.
Kaapin ovi on samaa mallia kuin kylpyhuoneen allaskaappi.
Ainoa ero on, että allaskaappi on kokonaan kosteussuojattu,
siis myös runko. Komerossa vain ovi on roiskesuojattu.
Tämä ei kuitenkaan haittaa meitä, sillä vettä ei roisku
suoraan pyykkikaappiin.
Meillä kaapin leveys on juuri tuo 40 cm:ä. Muunkin
levyisiä myydään. Meillä on pyykkikaapissa asennettuna
myös korien lisäksi Keittiö.netistä ostettu integroitu
silityslauta, joka mahtuu tosiaan 40 cm:n kaappiin.
juuri tuota olin itsekin vähän jo ajatellut, eli keittiönetin kaappi putkijaloilla - kestää jos kestää. Niillä kuitenkin on erikorkuisia vetokoreja.
Tosin keittiönetin myyjä tyrmäsi voimakkaasti ajatuksen - hänen mukaan kaappi ei kestä kylppärissä ollenkaan (eikä mikään muu ylipäänsä kuin peltikaappi...)
Ostettiin juuri keittiö keittiönetistä ja olen NIIN kyllästynyt sen firma ala-arvoiseen asiakaspalveluun ja asenteeseen ja vaikeuteen, ettei huvittaisi ostaa sieltä...
Mutta ehkä pakko jos ei muualta löydy.
Onko teillä tuossa 40 cm leveässä kaapissakin niitä vetokoreja, eli löytyykö niinkin kapeita?
Meillä kyllä tuo pyykkikaappi tulee vielä suihkun viereen, tosin suihkuun tulee kyllä suihkuseinät. No, kestää minkä kestää.
3.x:
Tosin keittiönetin myyjä tyrmäsi voimakkaasti ajatuksen - hänen mukaan kaappi ei kestä kylppärissä ollenkaan (eikä mikään muu ylipäänsä kuin peltikaappi...)
Ostettiin juuri keittiö keittiönetistä ja olen NIIN kyllästynyt sen firma ala-arvoiseen asiakaspalveluun ja asenteeseen ja vaikeuteen, ettei huvittaisi ostaa sieltä...
Onko teillä tuossa 40 cm leveässä kaapissakin niitä vetokoreja, eli löytyykö niinkin kapeita?
Meillä kyllä tuo pyykkikaappi tulee vielä suihkun viereen, tosin suihkuun tulee kyllä suihkuseinät. No, kestää minkä kestää.
Ensinnäkin olen samaa mieltä Keittiö.netin ns. asiakaspalvelusta
(tai siitä ettei sitä ole). Valitettavasti vain meilläkin ratkaisee
raha = halpa hinta ja valikoima, mikä on Keittiö.netissä hyvä.
Itse veikkaan, että kaappi kestää ihan hyvin sen ajan
teilläkin, mitä sen pitääkin. Meillä ainakin kaappi kestää
hyvänä varmasti sen 20 v, mitä edellinenkin kappi oli
kestänyt! Tosin meillä suihkunurkkaus ja muutkin vesipisteet
ovat tosi kaukana pyykkikaapista, joten se ei joudu
vesirasitukselle ainakaan rungon puolesta. Oveen
voi joku roiske joskus tulla.
Silti Keittiö.netin asenne kuulostaa teitä kohtaan uskomattoman
töykeältä... :(
Toiseksi koreja löytyy todella myös 40 cm:n leveyteen. Meillä
on siis juuri tällainen 40 cm:n levyinen pyykkikaappisysteemi:
korkea komero, josta on poistettu alasokkeli sahaamalla ja
laitettu tilalle metalliset putkijalat + sisällä komeron
lisävarusteina pyykkikoreja + integroitu silityslauta.
Pyykkikaapin ovi on samanlainen kuin allaskaapin. Vetimet
ovat myös molemmissa samanlaiset. Allaskaappi on
kosteusuojattu kauttaaltaan.
Olen ollut ihan supertyytyväinen tähän pyykkikaappiin,
joten en voi kuin suositella, Keittiö.netin töykeydestä
huolimatta...
me ostettiin just kylppäriin Polarian pyykkikaapit, www.vakiometalli.fi ja sieltä pyykkikaapit. rautakaupoista ja jopa anttilasta löytyy :) kalliita ovat mutta pitäis kestää, muistaakseni oli 2v takuukin.
meiän piti ostaa ensin 2 alakaappia ja laittaa päälle työskentelytaso, mutta suunnitelmat meni mönkään, koska kaapeissa oli just vaihtunu vedin ja saatiin erilaiset eikä sit ollukaan enää saatavana samanlaisella kahvalla oikee ja vasenkätistä alakaappia, joten otettiin sit korkeena versiona... oon ollu tyytyväinen hankintaan, meillä on 3 koria ja ylähyllyllä pesuaineet.
Me löydettiin mattavalkoinen 25x40 laatta K-raudasta ja vieläpä tosi edullisesti, oliskohan ollut 17e/m2. Oli joku tuontierä, ei siis Pukkilaa tms. Mutta laatu kuitenkin ihan ykköslaatuinen. Laatoitettiin vaakaan ja ihan " linjaan" ei siis limittäin. Tuli mielestäni hyvännäköinen.
Lattialaattana meillä Pukkilan Magic, tummanharmaa, koko 10x10. Alunperin piti laittaa tummanharmaa Forest, myöskin Pukkilalta, mutta toimitus myöhästyi. Forest hieman halvempi.
Meille tuli muurattu suihkuseinä ja alunperin haaveilin jostain vaaleahkon harmaasta mosaiikista siihen. Vaan idea kaatui siihen, etten löytänyt sopivaa sävyä, joka olisi natsannut myös lattialaattoihin. Laitettiin sitten suihkuseinään kiiltävää valkoista laatta koko 6x13 (en muista tarkkaan). Sekin toi jo kivasti pirteyttä.
Sinuna laittaisin joko koko seinän mosaiikilla (siis sen lavuaarin taustaseinän) tai sitten kaikki seinät yhtä ja samaa laattaa. Boordit, olkoonkin pystyboordeja, saattavat käydä ajan mittaan kyllästyttämään.
Väriä ja ilmettä saa kivasti myös pyyhkeillä ja vaikka hyllyillä, jotka esim. tummaa puuta. Meille tuli alakaapit perusvalkoiset, yläkaappi sitten Ikean Vättern-sarjaa, Ommen ovella (karkaistua lasia, harmaa kehys). Myös yksi pitkä kaappi samalla ovella otettiin. Minäkin harmittelin, ettei sitä pyykkikoria enää saanut ko. kaappiin. Mutta ostettiin sitten erillinen pyykkikori (Ikean valkoinen Knodd-tynnyri). Sekä pähkinänsävinen Molger-jakkara, jonka sisään mahtuu myöskin jotain pyykkejä. Seinälle yksi Molger-hylly. Sen jälkeen tuo 6 m2:n kylppäri alkaakin olla jo melko täysi (pesukone ja kuivausrumpu vie osansa), joten loppujen lopuksi olen ihan tyytyväinen, että pysyteltiin seinän suhteen siinä yhdessä värissä.
Tsemppiä valintoihin!