Mistähän löytyisi rakennusmies parin päivän keikalle Uudellamaalla?
Ja työkkäristä ei saa, kun kaikki haluaa vakituisen työn, tms.
Kommentit (7)
Wippii Work Oy
Rakennusalan osaajia lyhyisiin ja pitkiin projekteihin löydät helpoiten soittamalla meille.
Tuntihinta tehtävästä ja vaativuudesta riippuen keskimäärin 22-26€/h.
Soita ja kysy lisää: 020 769 8929
Onko jotain takuuta että noista maksrtaan verot ja tellit ja lellit
Hei,
Kun tilaat työntekijän on samalla hyvä pyytää tilaajavastuulain mukaiset paperit. Näistä virallisista ja voimassaolevista dokumenteista löytyy tiedot yrityksen maksamista veroista, työeläkkeistä yms.
Tuntihinnan muodostuminen:
Kun työntekijälle maksetaan palkkaa esimerkiksi 13€/h ja hän työskentelee rakennusalalla, syntyy hänestä sivukuluja yritykselle (eläkkeet,vakuutukset, lomapalkat yms).
Rakennusalalla hyvä suuntaa-antava arvio palkan kustannuksista yritykselle on kerroin 1,6. Tässä esimerkkitapauksessa 13*1,6 = 20,8€. Eli siis mikäli yritys "vuokraa" työntekijää hinnalla 20,8€, ei sille synny lainkaan voittoa.
Terveisin,
Wippii Work Oy
voihan niitä pyytää mutta ei mitenkään välttämätöntä eikä tarpeellista parin päivän hommassa.
Poikkeukset soveltamisalasta
Tätä lakia ei sovelleta, jos:
1) vuokratun työntekijän tai työntekijöiden työskentely kestää yhteensä enintään 10 työpäivää; tai
2) 2 §:n 1 momentin 2 kohdassa tarkoitetun alihankintasopimuksen vastikkeen arvo ilman arvonlisäveroa on alle 7 500 euroa.
Edellä 1 momentissa tarkoitettuja raja-arvoja laskettaessa työn katsotaan jatkuneen yhdenjaksoisesti, jos tilaajalle tehty työ tai aikaansatu työtulos perustuu useisiin peräkkäisiin, keskeytymättöminä tai vain lyhyin keskeytyksin jatkuviin sopimuksiin
Hei, Kun tilaat työntekijän on samalla hyvä pyytää tilaajavastuulain mukaiset paperit. Näistä virallisista ja voimassaolevista dokumenteista löytyy tiedot yrityksen maksamista veroista, työeläkkeistä yms. Tuntihinnan muodostuminen: Kun työntekijälle maksetaan palkkaa esimerkiksi 13€/h ja hän työskentelee rakennusalalla, syntyy hänestä sivukuluja yritykselle (eläkkeet,vakuutukset, lomapalkat yms). Rakennusalalla hyvä suuntaa-antava arvio palkan kustannuksista yritykselle on kerroin 1,6. Tässä esimerkkitapauksessa 13*1,6 = 20,8€. Eli siis mikäli yritys "vuokraa" työntekijää hinnalla 20,8€, ei sille synny lainkaan voittoa. Terveisin, Wippii Work Oy
Meillä oli kerran timpuri Helsingissä Ruoholahden K-raudan kautta. Homma pelitti hyvin ja olimme tyytyväisiä.
kyselly esim. paikallisesta työttömien yhdistyksestä tai asukasyhdistyksistä? Heillä voi olla tämmöistä palvelua ostettavissa.