Saako lastanne komentaa (asiallisesti)henkilö jolla olette kylässä?
Kommentit (9)
Esim puistoissa jotku mammat hyökkäävät komentelemaan muiden lapsia hyvin negatiivisesti, sitä mä en ymmärrä.
Tottakai lapsille pitää tehdä selväksi saako siellä perheessä hyppiä sohvilla tai juosta ympäri kämppää. Mutta _asiallisesti_.
Itsekin komennan muiden lapsia meillä sekä leikkipaikalla, jos aihetta on. En siis vihaisesti, vaan asiallisesti ja aiheesta.
Tarvittaessa lapsen voi ja pitääkin asiallisesti ohjata pois kielletystä/vaarallisesta toiminnasta.
Mä pidän kyllä itse jöötä sen verran, että lapset eivät kylässä tee pahojansa, ja osaavat kyllä olla ihan nätisti. Jos joku muu heitä komentaa, koen sen kyllä henkilökohtaisena loukkauksena.
No jo on sulla rajallinen ymmärrys. Kyllä komensin tänä aamuna tosi vihaisesti 5-vuotiasta poikaa, jonka oma äiti istui persiillään kauempana ja juorusi jonkun kanssa. Poika alkoi hakata lapiolla 1-vuotiastani, kun poika ilmeisesti ajatteli omistavansa koko hiekkalaatikon ja alkoi valittaa kun lapseni meni siihen suurelle hiekkikselle myös. En ajatellut kskustella sen pennun kanssa, vaan kyllä vihainen huuto taisi tehota nopeammin, että sain takomisen heti loppumaan.
Oikeastaan huomasin tässä pari päivää juuri sellaisen jutun, että sitä jotenkin tottuu oman lasten ääniin. Tai ainakaan minä en huomaa aina, että lapset voisivat häiritä, kun he keskustelevat joko normaalilla äänellä tai vähän kuuluvammin. Kun sitten lapseton ystäväni sanoi, että " olkaas hiljaa lapset" , niin tajusin vasta, että lapsetkin siinä jutustelevat kohtuullisen lähellä. Minusta oli ihan ok, että tämä toinen käski heitä olemaan hiljempaa, koska minua ei heidän puhe häirinnyt ja tätä ystävääni häiritsi.
Saa, ja teen sitä itsekin jos vanhempi ei huomaa/piittaa.
Ja parempi on että komentaakin jos kyläilevien lasten holhoojat eivät huomaa että lapsikullat miekkailevat sukkapuikoilla..
Mä komennan niitä isäntäväenkin lapsia, jos omaani joudun komentamaan. =)