Lto:t! Minkaikainen lapsi teidan mielesta kypsa paivakotiin? Kun kuitenkin koululuokat ovat isoja jne. Etteko veisi lastanne kouluunkaan? Itsella pian 6 v. lapsi, joka menee
päiväkotiin(ollut ennen isovanhemmilla, pph:lla, kotona oli ekat 3v.)Ovatko hänen päivänsä luetut? :)
Kommentit (6)
itsenäinen ja oma-aloitteinen suuressa pk ryhmässä.
t: lto nro 3
Mutta uskon, että ei se päiväkoti voi lasta pilata, jos siellä on viikossa noin 30 h, siitä nukkuu 6 h, niin on kuitenkin vanhempien kanssa paaljon enemmän.
Mielestäni yli 3v. on hyvä olla päiväkodissa eikä koko ajan äidin jaloissa pyörimässä, jos vanhemmat näin vain haluavat.
T:sosionomi
ja vielä tehdä sitä työtä, jos se kerran on niin hirveää ja päiväkoti on kammottava paikka!
Muualla maailmassa on ihan normi, että lapsi viedään hoitoon jopa alle 6-kuukautisena. Miksiköhän muuten Suomi on kuitenkin kärjessä kaikenmaailman masennus-, itsemurha-, väkivalta- ym. tilastoissa..? Oliskohan elämä kuitenkin sellainen kokonaisuus, jossa monet osatekijät ratkaisevat. Lapsellista väittää että päiväkoti yksin voisi " pilata" lapsen elämän tai edes aiheuttaa jotain haittaa.
Eikä siellä kukaan hauku äitejä laiskaksi kun vievät lapsensa esikouluun. Siellä on ihan normi että lapset menevät esikouluun. Eikä ole mitään valtakunnallisia kamppanjoita että työttömien tai syrjäytyneiden lapsilta pitäisi estää pääsy esikouluun.
T: äiti joka vei lapsensa päiväkotiin säilöön 1,3 vuotiaana, hänestä tulee varmaan todella epätasapainoin, onneton ja turvaton ihminen.