Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

asunnonostosta ja kylpyhuoneremontista kysymys

Vierailija
06.01.2006 |

Ostimme asunnon, josta välittäjä sanoi, että kattava kylpyhuone remomontti on tehty. Sitä ei kuitenkaan missään papereissa lue, ei isännöintitodistuksessa eikä välittäjän tiedoissakaan. Kai sen kuuluisi jossain näkyä? Jos remonttia ei olsikikaan tehty ja välittäjä valehdellut, niin mitä tässä tapauksessa voimme tehdä?



Kertosiko joku kiltti joka tietää. En silti haluaisi lupua asunnosta.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
06.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

selvittää ENNEN kauppoja!!

Eikö kylpyhuoneesta näe onko remppaa tehty..?

Vierailija
2/7 |
06.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä kaupassa osapuolina ovat ostaja ja myyjä. (Myyjällä vastuu kosteusvaurioiden osalta kaksi vuotta). Isännöitsijän tulee valvoa remontti, mutta esim pienissä taloyhtiöissä saattaa olla vähän sellainen " tee se itse -meininki" ja remontteja on tehty miten sattuu. Taloyhtiö on vastuussa rakenteista, eli jos kosteutta siellä, kaikki osakkeenomistajat maksavat (myös te). Myyjä on siis vastuussa vain pintarakenteista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
06.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja meidän kahden sana on sitä yhtä välittäjää vastaan.

eihän se voi riittää, että sanoo vaan että joo on tehty, mutta todisteita ei ole missään.

Emme asu talossa vielä ja soitamme isännöitsijälle maanantaina. Katsotaan mitä hän sanoo.



Vierailija
4/7 |
06.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap! onko siinä välittäjän jakamassa monisteessa mainittu kylppäriremontti?

Vierailija
5/7 |
06.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asuntokauppoja ei saa lain mukaan tehdä näkemättä asuntoa. Olette siis nähneet asunnon ja kylppärin ennen kauppoja?

Vierailija
6/7 |
06.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja eihän välittäjä voi mitä tahansa paskaa väittää. Kyllä niiden täytyy kertoa totuus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
06.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Virhe kiinteistönvälittäjän toiminnassa voi olla käytännössä tiedonanto- tai selonottovelvollisuuden laiminlyönti. Välittäjän on annettava toimeksiantajalle ja tämän vastapuolelle kaikki tarvittavat tiedot. Toimeksiantajan vastapuolelle on erityisesti annettava tiedot, joiden voidaan katsoa vaikuttavan tämän päätöksentekoon. Jos välittäjä epäilee hänelle annettujen tietojen oikeellisuutta, on hänen selonottovelvollisuutensa nojalla varmistuttava tietojen paikkansa pitävyydestä. Muutoin suorituksessa voi olla virhe, joka johtaa korvausvastuuseen. Jos tietoja ei kohtuudella voida tarkistaa, on välittäjän ilmoitettava vastapuolelle, ettei tietojen oikeellisuutta ole voitu tarkistaa.

Että on ihan turha vittää, ettei välittäjälläkään olisi mitään vastuuta. Ei hän voi sanoa ihan mitä tahansa paskaa vaan.



ap.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi neljä