Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joulun ruokatarjoilusta kommentteja

Vierailija
22.12.2005 |

Vietämme joulua sukulaisten kesken nyyttäriperiaatteella. Jälkiruoka, kinkku, laatikot ja kalaisa alkupalapöytä on tehty. Meille jäi tehtäväksi lisää alkuruokia. Näitä ajattelin:



kananmunanpuolikkaat katkaravuilla ja majoneesilla

waldorinsalaatti (omena, varsiselleri, ananas, pähkinä, kermaviili, majoneesi).

kanasalaatti (jääsalaatti, grillattu kana, tuore herkkusieni, pekoni, tomaattia ja munaa koristeeksi=

aurajuustotäytteiset voitaikinaleivokset (täytteenä siis aurajuustoa, ruohosipuli tuorejuustoa, ananasmurskaa ja voileipäkinkkua mistä tehdään tahna)



Sitten pitäisi saada jonkinlainen vihreä salaatti, mutta ihan tavallista tomaatti, kurkku, salaatti sydeemiä en haluaisi tehdä. Onko kenelläkään hyvää reseptiä? Mitä mieltä muuten ruoista? Jotain lisättävää tai poistettavaa?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

erilaisia vihreitä salaatteja ja esim. aurinkokuivattuja tomaatteja tai muuta vastaavaa niiden lisäksi. Kuulostaa hyvältä nuo ruoat!!!!

Vierailija
2/5 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun jo on munanpuolikkaita.... liikaa samaa



Ja Waldorffiin voi pähkinöiden tilalle laittaa jotain voimakasta kermajuustoa NAM



Mutta oikein hyvältä kuulostaa kaikkinensa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkeleet voisi olla muuten hyvä idea. Käviskö:



suolaliha

pippurimeetwursti

voileipäkinkku

sit oliko jotain savuporoleikettä tms?



mitenkäs siihen vihreään salaattiin onko lisää ideoita?



ap.



ja munat jätän kanasalaatista. kiitos kun huomautit!!! :)

Vierailija
5/5 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kuulostaa hyvältä mutta muista että ruokalajeissa ei ole hyvä käyttää toistoa. Eli ei kananmunaa jokapaikkaan. Ja ne leikkeleet on kiva lisäys varmasti. esim kalkkunaleike ja muut makkarat ja lihaleikkeet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kolme