Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kateudesta - onko sitä?

Vierailija
04.01.2006 |

Kadehditteko oikeasti jonkun uutta autoa tai isompaa taloa kuin teillä on? Itseäni ei paljon hetkauta nämä omistusjutut, mutta kadehdin ammatillisesti itseäni lahjakkaampia. Tosin sekään ei ole mitään mustaa, synkkää kateutta, vaan ihailua ja halua tulla yhtä hyväksi...eräänlaista kannustavaa kateutta.



Aina puhutaan, että suomalaiset muka ois kateellista kansaa, mutta ollaanko me oikeasti? Ketä nyt jaksaisi kauheasti naapurin tai työkaverin uusi sohva, taulutelkkari tai auto kiinnostaa? Vai olenko naivi, kun ajattelen, ettei kateus ole läheskään niin yleistä kuin puhutaan?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta olen huomannut, että se aikuisten ihmisten jatkuva vertailu itseä/elämäänsä/avioliittoaan/materialistisia saavutuksiaan johtuu siitä että niitä joilla menee huonommin -->haukutaan, halveerataan ja niitä joilla menee etenkin tosi paljon paremmin kuin itsellä niin niitä kadehditaan ja panetellaan.



Eli kaikki johtuu kateudesta. Työpaikoilla se on ainakin naisvaltaisilla aloilla yleistä ja joskus ihan kaveripiirissäkin.

Vierailija
2/7 |
04.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on aitoa sisältöä (esim. mielenkiintoinen, haastavat työ, hyvä parisuhde ja ihania ystäviä. jne.) eivät kadehdi muiden hyvää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
04.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihailen monia ihmisiä ja kehun ihmisiä paljon. Sanon myös suoraan, jos kadehdin toista tyyliin: " Vähän mä oon kateellinen, kun teillä on uima-allas/uusi auto/kiltimpi lapsi..." Töissäkin ihailemme ja kadehdimme toisiamme avoimesti ja työilmapiiri on hyvä.

Vierailija
4/7 |
04.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tavara ei kadehdituta

Vierailija
5/7 |
04.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt kun toista lasta on haluttu vuosi ja on ollut kaksi keskenmenoa, voisi sanoa, että olen kateellinen niille jotka poksahtaa onnistuneesti heti raskaaksi. Ja saavat sen elämänalun pysymään sisällään.

Vierailija
6/7 |
04.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotka kanssa ovat selvästi lahjakkaita/älykkäitä työelämässä, eli pärjäävät sielä hyvin ja pääsevät etenemään urallaan.



Itseäni aina ärsyttää se, että en itse ole mikään mahdoton älypää, esim. lukihäiriön takia kielten opiskelu kangertelee vaikka kuinka ahertaa, mulle ei vaan jää päähän kielioppisanat vaikka tuntikausia tankkaisin:( Samoin olen matemaattisesti huono.



Olen kateellinen myös niille joilla on kaikkea: ovat kauniita ja hoikkia, ihana aviomies, iso uusi omakotitalo, ihana sisustus, uudet autot... Ja palkka hyvä. Siis sellaisilla joille elämä on helppoa ja voi matkustaa eikä raha ole este.



T: köyhä ja ruma

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
04.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toinen on sitä kateutta, mistä puhut.

Toinen on amerikkalaistyylistä kateutta " voi vitsi tolla on tollanen, minäkin haluan sen, miten voin saada sen?" . Tämähän on kateuden positiivinen ilmentymä. Eli ei toinen oma ole minulta pois.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän neljä