Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kastetilaisuuteen sopiva kakku?

09.02.2007 |

Meillä on suvussa ihan pinttynyt tapa tehdä perusmarjakermakakkuja kaikkiin juhliin. Joskus on vaihtelun vuoksi kinuskia päällä.



Nyt olen ajatellut räväyttää ja tehdä suklaakakun suklaakuorrutteella ristiäisiin. (Ja jos olisi kesä, voisin harkita jopa muunneltua jäätelökakkua). Tuntuuko teistä tälläinen tumma kakku ristiäistilaisuudessa oudolta? Sopiiko se juhlaan? Mielen vahvistusta siis haen. Muitakin perinteisestä kaavasta poikkeavia ideoita voi ehdotella.



Titi

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
09.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


äiti tai anoppi tai mummi tai joku vastaava ennen jotain juhlia muistaa sanoa: " Saadaan oikein sitten kermakakkua"

Tee siinä sitten vaihteluksi suklaakakkua jota olen usein kumminkin ajatellut.......



Mutta Pirkasta olen löytänyt todella mehevän suklaatäytekakun jota aina kehutaan ja sisälle voi laittaa mitä marjoja sattuu olemaan paksun kerroksen. Viimeksi tein pelkistä vadelmista (LURPS)



Pinta voisi olla valkoinen eli valkosuklaasta kiiltävä kova pinta, siihen sitten v.pun. tai v.sin. koriste(lu)

Sivut tekisin kumminkin tummanruskeat/suklaasta jotta se kertoisi ihmisille, että kyseessä on suklaakakku perinteisen kermakakun sijaan.



Parasta tässä on emäntää ajatellen se, että tämä pitää tehdä pari päivää etukäteen;)



http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptihaku/resepti/?id=1321



MARJAINEN SUKLAAKINUSKIKAKKU



* 150 g Pirkka-leivontamargariinia

* 3 dl sokeria

* 3 Pirkka Omega munaa

* 2 dl vahvaa kahvijuomaa

* 4 1/2 dl vehnäjauhoja

* 1 dl Pirkka-kaakaojauhetta

* 2 tl leivinjauhetta

* 1 tl vanilliinisokeria



* Kostutus:

* 1 dl maitoa

* 1 rkl Pirkka-kaakaojuomajauhetta

* Täyte:

* 1 ps (400 g) hillomarjoja



* Suklaakinuski:

* 1 prk (2 dl) Pirkka-vispikermaa

* 1 dl fariinisokeria

* 1 dl sokeria

* 100 g taloussuklaata

* Koristeeksi:



* 1 pkt (100 g) suorakaiteen muotoisia suklaakeksejä

* TAI pähkinärouhetta



Vatkaa rasva ja sokeri vaahdoksi. Lisää munat yksitellen voimakkaasti vatkaten. Sekoita keskenään vehnäjauhot, kaakaojauhe, leivinjauhe ja vanilliinisokeri. Lisää jauhoseos taikinaan siivilän läpi vuorotellen jäähtyneen kahvin kanssa. Vältä turhaa sekoittamista, ettei taikina sitkisty. Kaada taikina voideltuun ja korppujauhotettuun 1,8 litran kakkuvuokaan (halkaisija 22 cm). Paista 175 asteessa noin 45-50 min. Jäähdytä pohja ja leikkaa se neljään osaan. Valmista hillomarjat pakkauksen ohjeen mukaan ja jäähdytä ne. Kuumenna kattilassa kerma, fariinisokeri ja sokeri koko ajan sekoittaen. Keitä pari minuuttia kunnes kinuski on sakeahkoa. Lisää joukkoon paloiteltu suklaa. Kuumenna kunnes suklaa sulaa, mutta älä keitä. Sekoita maito ja kaakaojuomajauhe keskenään. Kostuta pohjalevyt kaakaojuomalla. Levitä kakkupohjalle noin 1/2 dl suklaakinuskia ja noin 1/3 hillomarjoista. Täytä muut välit samoin. Levitä loppu suklaakinuski kakun päälle ja reunoille. Koristele kakun reunat suklaakekseillä tai pähkinärouheella. Anna kakun kostua yön yli jääkaapissa. Kakku säilyy mehevänä useita päiviä.

Vierailija
2/5 |
13.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai sittenhän voit tehdä päällisen kokonaan tummasta suklaasta, mutta värjäät kermavaahdon joko siniseksi tai vaal.punaiseksi ja pursotat kakun alareunaan koristukset ja kenties myös yläreunaan. Tai sitten vain valkoisella kermavaahdolla esim. pursottaen sydän kastekoristeen ympärille. Mielestäni tummasuklaa ei ole mitenkään liian tumma tai epäsopiva ristiäiskakuksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitääkin miettiä, mitä tekisin, ja leipoa pari koekakkua.



Valkosuklaakakku olisi tietenkin heti vaalea ja voisi ehkä maultaankin olla hieman helpompi - ei niin voimakas. Toisaalta ruskeaakin kakkua saisi kyllä koristeltua vaaleammaksi.



Itsekin vasta viimeisintä suklaakakkua tehdessä tajusin helppouden. Kakun voi tehdä valmiiksi kaikessa rauhassa useamman päivän aikana ja kuorrutuskin on kerman pursottamiseen nähden tehty käden käänteessä.

Vierailija
4/5 |
02.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

koristeeksi hopeita kuulia (kastehelmiä.. ) jos vaan vieraat/väki niistä tykkää...tai vieraiden hampaat =)

Vierailija
5/5 |
06.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä ohje aivan kerrassaan suussasulavaan suklaatryffelikakkuun, jota olen leiponut moniin erilaisiin tilaisuuksiin ja viimeksi siskoni vauvan ristiäisiin. Vaikka päällinen onkin tumma niin se tuo vain upeasti esille joko vaaleanpunaiset tai siniset koristeet. Meillä oli siskon pojan ristiäisissä päällä sellainen laappeellaan oleva tuttipullo, ja siinä ympärillä oli jotain harsoa ym. Oli tosi kaunis.



Tämä on siinäkin mielessä kiva kakku, että se kannattaa tehdä valmiiksi ehdottomasti ainakin edellisenä päivänä. Kakku on kiitollinen tarjottava, kun ei mene pilalle huoneenlämmössä vaan päinvastoin paranee vaikka olisi kahvipöydäsä tarjolla pidempäänkin. Kakkuun ei tule lainkaan oikeaa suklaata vaikka maku jumalaisen suklainen onkin! kakku on HELPPO tehdä !



Jos välttämättä haluaa tehdä kermaisan, esimerkiksi reunat voisi pursottaa suklaakermalla ja pursottaa tryffelin pintaan kakun päälle joitain koristeita.



Tässä resepti, SUOSITTELEN !



Suklaatryffelikakku



Pohja:

200 g voita

2 dl sokeria

3 munaa

2 1/2 dl vehnäjauhoja

3/4 dl tummaa kaakaojauhetta

2 tl leivinjauhetta

1 tl vaniliasokeria

1 dl voimakasta kylmää kahvia



Kostutus:



kahvia joka maustettu sokerilla



Täyte ja kuorrutus:



250 g kookosrasvaa

2 munaa

2 dl tomusokerialisää siivilöiden taikinaan yhdessä kylmän kahvin kera

1 dl kaakaojauhetta

2 tl vaniliasokeria



1. Vatkaa pehmeä voi ja sokeri vaahdoksi

2. Lisää munat yksitellen vatkaten

3. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää siivilöiden taikinaan yhdessä kylmän kahvin kera

4. Kaada taikina voideltuun ja korppujauhotettuun vuokaan

5. Paista 175 asteessa uunin alimmalla ritilätasolla noin 45-55 minuuttia. Kokeile tikulla kypsyyttä.

6. Sulata kookosrasva miedolla lämmöllä ja anna jäähtyä pidä kuitenkin huoli ettei se jähmety.

7. Vatkaa munat ja tomusokeri vaahdoksi

8. Lisää kaakaojauhe siivilöiden sekä kookosrasva vähitellen ohuena nauhana koko ajan vatkaten.Mausta seos vaniasokerilla ja vatkaa kunnes seos vaalenee.

9. Leikkaa jäähtynyt kakku kahteen osaan.

10. Kostuta ja levitä väliin täytettä. Levitä loput täytteestä kakun päälle ja reunoille.



Anna vetäytyä kylmässä muutamia tunteja.



Tämä kakku on parhaimmillaan valmistuksesta seuraavana päivänä ja mehevöityy vain seuraavina päivinä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi kuusi