Kokemusta Emmaljunga Classic-rattaista?
Hei!
Olen ostamassa vaunuja tammikuussa syntyvälle vauvalleni, ja tänään liikkeitä kierrellessäni huomioni kiinnittyi Emmaljungan mustiin Classic- rattaisiin. Oisko kellään kyseisistä rattaista kokemusta?Kertokaa niin plussia kuin miinuksiakin!! :D
Ihan vastasyntyneelle siis tulisi, pehmeällä kantokopalla. Liikkessä oli tarjous kyseisistä rattaista, ja varasin ne huomiseksi kun oli ainut kappale.
Itse tykästyin rattaissa niiden pieneen kokoon ja sirouteen, myös kuomu oli sievempi kuin vastaavissa " sporttisimmissa" malleissa. Tavarakori oli metallinen ja tilava, mikä on itselleni tärkeää. Vaunut tuntui hyvältä työntää (ainakin tyhjänä ;)) ja niissä on 4 isoa pyörää kuten haluaisinkin vaunuissa olevan.
Kiitos jo etukäteen kommenteista!!! :)
mutta ratasosa on melkein identtinen. Meillä ei mitään negatiivista sanottavaa rattaista. Kevyt työntää näin sohjollakin ja kori on tosi tilava. Eikä kerää hiekkaa ja rapaa niinkuin kangaskorit. Itsekkin katsoin ensin pelkkää Classicia kovalla kopalla, mutta kun tiesin että odotettavissa oli iso poika, niin päädyttiin Duohin. Duoissa kopassa on luonollisesti enemmän leveyttä, pituus on sama. Mutta mahtuu näin talvella untuvapussin kanssa hyvin nukkumaan vaikka onkin jo 7kk.