TP:t viikoilla 49-50
Tämä pino on meille jotka toivoimme pikkukakkosta ja nyt haaveemme on toteutuneet!
kaikki kahden lapsen äidit pinoon!
Hei,aatelkaa,eka pinoutuminen taaperopuolella ja ollaan vauvakuumepuolelta lähdetty=)
HALII KAMUJA=)
en ainakaan huomannut että tätä vielä olisi ollut,pinoa siis.
Meillä 2 päiväiset synttärit meni hyvin ja uskallanko sanoa ees että Juho liki viikon ollut jo terveenä,huh huh.ensi viikon perjantaina on se odotettu korvalääkärin aika.
kuulumisia ootellessa=)
äityliini ja taapero Juho 281105
Kommentit (27)
mä pinoudun vielä molemmilla puolilla kun joulukuisten pino on vielä vauvapuolella mutta pitää kyllä ittee muistuttaa että muista nyt taaperopuolellekin mennä=)
en oo tällä puolen juurikaan ollut vaikka Katri taaperoiässä onkin tai leikki-iässä paremminkin.
Katrillekin tuli 5v4kk ikää eilen.
huomenna tulee vielä synttärivieraita,miehen veli perheineen mutta sama kakku saa kelvata=)
toivottavasti jalassa ei ole mitään...meillä ensi viikolla viimein se odotettu korvalääkärin aika.
äityliini ja Juhis 1v1viikko
Mites teillä vietetään Itsenäisyyspäivää? Meillä ei mitään kummempia traditioita ole..Ihan vaan vapaapäivä. Aamulla käytiin kyläilemässä lasten kanssa isomummin ja isovaarin luona (minun isovanhempia), ja loppupäivä ollaan kotosalla.
Kun tuolta kyläilyreissulta tultiin, tyttö nukahti rattaisiin ja heräsi kun tultiin kotiin. Eli ehti nukkua 20min. Saas nähdä nukkuuko muuta enää tänään päivällä..Pari viime päivää on menty tunnin päikkäreillä..Nukahtaakin sitten illalla 20.00 jälkeen, mutta saisi kyllä nukkua päivisin hieman enemmän..Mites teillä nykyään nukutaan päiväunia, yhdet, kahdet?? Ja nukutaanko sisällä vai ulkona? Meillä nukutaan ulkona, mutta nyt eilen ja tänään, ja ainakin huomenna on sisällä nukuttava. Kun menin taas rattaita vaihtamaan, niin uudet eivät ole vielä tulleet..Ja vanhat jo myyty.. =) Mutta sisälle nukuttaminen on niiiiin paljon vaikeampaa meillä.
Hyvät Itsenäisyyspäivän jatkot kaikille! =)
ootan ukkoa lenkiltä jotta mä pääsen sitten.
Meillä oli vielä synttärivieraita tänään ja huh huh,nyt ne on sitten juhlittu,mikä helpotus!!!!!
Ei meillä mitään perinteitä paitsi Linnan juhlien katsominen mutta mäkin oon sen ajan aluksi lenkillä mutta kyllä mä sen verran mitä ehdin ,katselen sitä sitten.
Juho sai vielä ääntävän maatilatraktorin,jossa peräkärryssä eläimiä ja nekin painettaessa ääntävät omilla äänillään=)
poika innoissan ja lainaksi sai vielä Puuha pete kuormureita ja autoja ettei vaan pojalta lopu autot kesken=)
Siis meillä on päiväunien nukkuminen mahtavalla mallilla nyt=)
Kun vielä joku aika sitten Juho nukkui kahdet joskus jopa kolmet päiväunet,kestoltaan vain 1/2h-1h kerrallaan ja aina sisällä paitsi reissussa,kylässä yms.
Mutta nyt jotain viikon nukkunut parvekkeella ja yleensä vain yhdet päiväunet,joskus kahdet jos herää tosi aikaisin ennen klo 7 aamulla ja se aika=0
tänäänkin heräsi klo 7 ja väkisin pidin hereillä 12.00 asti jolloin nukahti parvekkeelle unille ja nukkui 3 TUNTIA putkeen siellä unia,siis käsittämättömän kauan.
Eli yhdet unet oli.
Kunpa jatkaisi vaan ulkona nukkumista,sisällä menee nukutukseen aikaa ja ei noin kauaa läheskään nuku.
äityliini ja Juho
Joka onkin mennyt taas remontin parissa...
Taysista soitettiin jo eilen! Ja meillä on aika sinne huomenna! Klo 10 on se magneettikuvaus ja meidän pitäis olla siellä jo 8 aikaa, eli täytyy lähteä viimeistään klo7!
Meillä on jo tosi pitkään nukuttu vaan yhdet unet. Ja kesällä aloin nukuttaan sisällä kun ulkona oli niin tuskaisen kuuma ja poika on siitä asti nukkunu päikkärit sisällä. Nukkuu n. 2-3 tuntia.
Nyt en muista mitä muuta piti sanoa, kun yritän tässä toisella silmällä telkkua katsella... Palailen loppuviikosta asiaan!
Minsku
Täällä taas vipinää ja vilskettä, kun serkkupojat on hoidossa. =) Ja tulepa Minsku kertomaan lääkärikuulumisia! Toivottavasti kaikki on hyvin.
Meilläkin oli päiväunissa, kuten äityliinillä. Vauvana nukuttiin 1/2- 1h pätkiä, ja tossa vuoden kieppeillä alkoi nukkumaan parvekkeella 2-3 tuntia! Kyllä oli juhlaa.. =) Mutta nytkun ei ole niitä rattaita, niin..Sisällä nukkuminen ei oikein onnistu, eilenkin nukkui taas 2x30min..Rattaatkin tulee vasta alkuviikosta. Tosin viikonloppuna on kotonakin hieman rauhaisampi nukkua, kun nuo serkkupojat eivät tule hoitoon. Isommat kun ei nuku joka päivä, niin ei ole ollenkaan niin hiljaista, kuin ehkä tyttö tarvitsisi.
Onkos viikonloppusuunnitelmia? Meillä ei..Ehkä lähden huomenna shoppailemaan YKSIN, tai siis siskon kanssa, mutta ilman lapsia. Ensin piti mennä kaverin kanssa leffaan, mutta hälle tuli este..Mites Joeelan Tallinnan reissu meni?
Ja terveisiä Tallinnasta :)
Reissu meni oikein kivasti. Alkuun tuntui, että onko sen väärti lähteä kun kauhea hässäkkä kotona yhden yön takia kun piti laittaa anopille kaikki valmiiksi, ruuat, vaatteet ym ym. Mutta KYLLÄ oli.
Mentiin pikalaivalla eli kesti vain 1h40min ja oli " pientä" tuulta, ei onneksi tullut paha olo. Sitten käytiin viemässä kassit hotelliin joka oli vanhassa kaupungissa ja sitten hoitoihin. Oltiin yhtäaikaa miehen kanssa jalkahoidossa ja mulla vielä käsihoito. Tosi luksusta kotiäidin arkeen :) Sit vaan kierreltiin, käytiin glögillä ja syömässä pitkän kaavan mukaan. Nukuttiin pitkään ja shoppailtiin, siinähän se reissu sitten olikin. Löytyi lapsille (omille ja kummilapsille) vaatteita ja leluja, suurin osa menee pukinkonttiin. Itselle löytyi pari paitaa ja tigin hiustuotteita.
Kohta tulee kaveri kolmen lapsen kanssa kylään ja vähän jännittää... lapset eri ikäisiä eikä leikit ainakaan aikaisemmin ole ihan ongelmitta sujuneet. Harmittaa, koska oltiin tosi hyviä kavereita aikaisemmin, mutta jotenkin lasten jälkeen ei homma enää suju ja kaveri ei tee mitään ilman lapsia :( ilkeä minä....
Minskulle tsemppihalaus ja tuu tosiaan kertoo miten meni!
Nyt kattamaan pöytä valmiiksi.
j
pikaisesti tässä kirjoittelen eilisestä..
Oltiin siis siellä Taysissa lastenosasto 6:lla eilen. Oltiin siellä n. 8 aikaan, ja poika sai puuduterasvat käsiin kanyylin laittoa varten. Käytiin tutustumassa leikkihuoneeseen jonka jälkeen poika olikin kuin kotonaan. Kanyylinlaitto vähän itketti, varsinkin kun ensimmäinen yritys puhkaisi suonet ja toinen vasta onnistui. Puoli 10 mentiin ultraan, ja lääkäri ultrasi pattikohdan reidestä, nivuset sekä mahan ja selän alueet. Ei sanonut mitään mitä näkyi.
10 oli se magneettikuvaus. Poika tosi innoissaaan katseli isoa humisevaa konetta, mutta itku tuli kun piti käydä siihen makaamaan. Pidin pojasta kiinni ja halasin, kun itku lakkasi, tuli haukotus, silmät meni kiinni ja poika oli unessa. Siis nukutettuna. Jotenkin tuntui pahalta jättää pikkunen sinne yksin ja vedet silmissä irrotinkin pojasta otteen. Vähän yli yksi haettiin poika heräämöstä.
Osastolla syömisen jälkeen mentiin taas leikkihuoneeseen ja siellä oleskeltiinkin oikeastaan loppuaika :) Lääkäri tuli n. klo 14 ja sanoi ettei vieläkään tiedetä mikä patti on, mutta monta tekijää viittaa siihen, että ei kuitenkaan pahanlaatuinen olisi. Röntgenlääkäri oli epäillyt hänelle mahdollista tapaturmaa, joka olisi aiheuttanut lihasrevähtymän jonka seurauksena patti on tullut. sanoin kyllä etten ainakaan muista mitään tapahtuneen. No, sitten lääkäri sanoi, että lastenkirurgi tulee vielä jutteleen kanssani.
Lastenkirurgi tuli n. klo 16. Hän vielä tunnusteli pattia ja sanoi että se on parempi poistaa. Hänellä on röntgenosaston kanssa palaveri ensikeskiviikkona, jonka jälkeen hän soittaa meille ja me saadaan aika leikkaukseen.
Jotenka kaikki ilmeisesti ok! Nyt vaan äiti alkaa valmistautuun pojan tulevaan leikkaukseen, kun nukuttaminenkin tuntui jo aika pahalta...
Näin pikaisesti kirjoitettuna... :)
Minsku
Se on kyllä lumma noilla lapsilla, miten nopeasti lähtevät leikkimään, niinkuin teillä tuon nukutuksen jälkeen. Itseäni ei ole koskaan nukutettu, mutta mieskin sanoi, että pitkään on heräämisen jälkeen ihan höntti olo ja vähän " pihalla" ..Ja lapset suurinpiirtein nousee ylös ja lähtee leikkimään.. =)
Aatelkaas, enää pari viikkoa jouluun! Joko alkaa olemaan lahjat hankittuina? Meillä puuttuu vielä mun lahjat.. =) Tänään lähden vähän sitten shoppailemaan..Mies ei oikeen perusta näitä lahjojen ostoa, ei osaa ostaa mitään kuulemma..Lahjakortteja sitten yleensä mulla ostelee, joten jos en mitään löydä, niin sellaisia on varmaankin sitten tiedossa. Ja toisaalta musta on kiva ostella lahjoja itse, saa sitä mitä haluaa.. =) Joidenkin mielestä saattaa olla hieman tylsää, jos tietää lahjat etukäteen. Äitini kovin pommittaa melkein päivittäin, kun pitäisi kertoa, mitä haluan 30v lahjaksi..Mutta ei ole aavistustakaan!!! Tiedän rahatilanteesta sen verran, että mitään kallista en viitsi toivoa. Pitänee miettiä asiaa.. =) Mitäs toiveita teillä on joulupukille??
Eilen aloin jo etsiä netistä kaikkia ihania täytekakku ja voileipäkakku, ym muita leivontaohjeita synttäreitä silmällä pitäen. Sovittiin pojan kanssa, että pidetään yhteiset synttärit. =) Ensin ajattelin, etten halua tunkea " toisen päivään" , mutta poika oli ihan innoissaan asiasta. eikä sitä jaksa moneen kertaan kakkuja vääntää, kun kahdet synttärit on ainakin joka tapauksessa.
H & lapset 3v11kk ja 1v1kk =)
Tulin nopeasti kurkkaamaan pinoa ennenkuin menen kohta nukkumaan. Mies on pikkujouluissa ja tyttöjen kanssa oli oikein rauhallinen ilta. Molemmat nukkuivat jo klo 20.30 joten olen saanut naukkailla viinilasillista ihan rauhassa ;)
Minsku: onneksi ei löytynyt patista mitään vakavaa! Ja jos se nyt vielä poistetaan niin sit se on kokonaan hoidettu. Kurjaa kuitenkin huolestua ja ravata lääkärissä. Jaksuja***
Hopoliini: kuulosti noi joululahjahankinnat niiiiiiiin tutuilta eli mä hommaan ja mietin kaikki ja miestä ei juurikaan kiinnosta. Ja samoin olen saanut yhtä sun toista lahjakorttia viime vuosina...
Käytiin päivällä ikeassa ja kylläpä siellä oli porukkaa. Oltiin ostamassa eteiseen jotain " lisätilaa" pipoille, lapasille jne mutta tarttui sieltä tietty muutakin. Mm. servettejä, pari sisustustyynyä, tuoksutuikkuja.
Joululahjat on melkein ostettu muutama puuttuu. Mitä ostatte omille VANHEMMILLE joilla on jo kaikkea?! Niiden lahja on ainakin mulle vaikein... Yleensä olen ostanut jotain laatutavaraa esim marimekolta pyyhkeet tms. mut nyt en keksi mitään.
Ja missä on viivi_... onko äityliinillä tietoa?! Taas ollut piiiiitkä tauko pinoutumisessa.
NYT nukkumaan! j
..kalenteri lasten kuvista (jokavuotinen lahja), meidän ja siskon lasten kuvista, lisäksi sattumalta löydettiin kauratyynyt. Molemmilla kun on niskat aina kipeenä.. =) Ja tietty vielä suklaata. Yksi sisko osti ilmeisesti vielä jotain, mutten muistanut kysyä mitä..Ja kimpassa ostetaan siis kaikki niiden lahjat, ei sitten tarvitse yksin pähkäillä..Meitä on siis kolme tyttöä. =) Ja kiva, että joku muukin saa lahjakortteja.. =)
No, nyt lähdettävä aamulenkille, meillä vanhempien koira pari yötä hoidossa. =)
Joeela:
Mitä ostatte omille VANHEMMILLE joilla on jo kaikkea?! Niiden lahja on ainakin mulle vaikein... Yleensä olen ostanut jotain laatutavaraa esim marimekolta pyyhkeet tms. mut nyt en keksi mitään.
kauhee väsymys kun Juho valvoi yöllä=(
en ees tiiä syytä,heräs vaan.
ja nää ilmat,tahtoo lunta!!
En oo nyt hetkeen Viivistä kuullut,töissä muistaakseni?
tulehan kertomaan kuulumisia.
tai meilaa Viivi mulle??
onko teistä messengeriä kellään?
Nyt Juho repii verhoa,Katri muuten kaverillaan leikkimässä klo 17 asti,sitten 18 aikaan lähdetäänkin vikaan muskariin ennen joululomaa,jaahas,tonttulakin etsintään voisin mennä=)
äityliini ja Juho
että me ostetaan aikuisista vain miehen kanssa toisillemme YKSI joululahja ja anopille lahja,muitten kanssa ollaan sovittu ettei osteta enää aikuisille vaan lapsille vaan.
se helpottaa paljon ja anopille ostin partylite kynttiläkutsuilta kaksi somistetta joihin 6kpl kynttilöitä.
ja perinteistä joulukarkkia.
mies ehdotti tänä vuonna ettei osteta enää toisillemme lahjoja mutta mä vänkäsin että ostetaan nyt yksi,mä tiedän jo mitä saan,lompakon joka oli mulla toiveena.mies saa multa Himin cd:n.
Täällä ei mitään ihmeempiä. Makuuhuoneremontit valmiit, mutta meidän makkarin " sisältö" vielä olohuoneessa, joten raivaustyötä tiedossa tälle illalle!
Jee, tänään tulee pesutorni! Ihanaa! Ennen en halunnut kuivausrumpua, mutta nykyään pyykkiä on niin paljon ettei ehdi kuivattaan kun jo pitäis pestä lisää. Pesuhuoneremontti vasta alkuvuodesta, mutta ostettiin torni jo vähän ennakkoon :)
Joulukortit postitettu ja melkein kaikki lahjat ostettu. Mies meillä kans huono ostaan lahjoja, mutta yleensä ostaa kuitenkin joko tarkkojen vihjeiden perusteella tai kaupasta näytettynä :) Mutta nyt on vähän huono kun en keksi mitä haluaisin...
Minsku ja pojat 1v1kk ja 2v7kk
meidän netti tökki eilen pahasti ja vieläkin hidas ja katotaan saanko kirjoitettua.
Mulla itellä flunssa,kunpa lapset säästyis mutta kuumetta mulla ei ole kuten yleensäkään ei ole.
Mun isä antoi rahaa jotta saa ostaa Katrille joululahjan kun hän ei keksi mitään ja ostettiin luistelija Bratz nukke ja marmeladia=)
se on vielä paketoimatta,tytön pitää olla muualla kuin kotona silloin=)
mutta muuten lahjat paketoitu ja miehen veljelle annoinkin jo lahjat tai heidän lasten lahjat siis.
Vika kerho tänä vuonna Katrilla,sunnuntaina on vielä kerhon joulujuhla.
Sunnuntaina meen katsoon kaverin poikavauvaa=) joka 22.11 syntyi...se 5-kiloisena syntynyt jässikkä!!
eilen oli Katrin korvakontrolli ja putki edelleen paikoillaan ja korvat terveet.Perjantaina onkin Juhon korvalääkäri viimein,katotaan mitä sanoo ja voi apua jo etukäteen sitä huutoa mikä tulee kun pojan korviin katsotaan..=( joku trauma sillä varmaan jäänyt.
äityliini ja Juho 1v2viikkoa
Äityliini, minäkin olen menossa viikonloppuna vauvaa katsomaan! Poikaa, joka syntyi 5 viikkoa ennen laskettua aikaa, 2.9kg silti. =) Ja syntyi jo kuukausi sitten. Kun mennään miehen kanssa minilomalle sinne Turkuun. =)
Muuten tänne ei mitään ihmeitä, mies lomalla tämän loppuviikon.
Joulu se vaan lähestyy... mutta fiilis ihan kadoksissa :(
Voi kun saatais kohta lunta. Oikeesti olen ihan kesä/syksy ihminen, mutta tälläinen lumeton talvi on todella ankea.
Kaikilla tuntuu lahja jutut olevan jo ihan mallillaan.
Mullakin lasten lahjat (lähes) kaikki hankittu mutta omille vanhemmille pitäis jotain keksiä.
Hopoliini; mekin ollaan sisarusten kanssa ostettu kimppalahjoja :) Tänä vuonna teetettiin valokuvakalenteri, mutta sit vielä pitäis jotain...
Joulukortti show odottaa tossa pöydällä... yritettiin maanantaina ottaa tytöistä kivaa yhteiskuvaa joulukortteja varten, tunti meni ja 50 digikuvaa EIKÄ yhtään kelvollista. Esikoinen hymyili kuin prinsessa ja kuopus itki ja repi tonttulakkia koko ajan pois päästä!!! Eli tiimarin korteilla mennään tänä jouluna.
Nyt hakee iltapalaa! j
ja hyvät viikonlopun toivotukset kaikille!
Oltiin aamupäivällä asukaspuiston joulujuhlissa, nyt tytöt nukkuu ja iltapäivälle kavereille jouluglögeille.
j
se on taas perjantai ja viikonloppu alkaa.
tänään ulkoiltiin kun peräti oli yksi päivä ettei satanut.
aika tylsä viikonloppu tulossa mutta sunnuntaina kivaa kun meen kaverin 22.11 syntynyttä poikaa katsomaan ja samana päivänä Katri esittää kerhon joulujuhlassa=)
Juho otti eilen 5 askelta houkuttelemalla,muuten eipä meille mitään uutta.
äityliini ja Juho 281105
Minä olen täällä järkännyt pientä yllätystä miehelle huomiseksi :) Olen siis sopinut että lapsen menevät la-su yöksi mummolaan, mutta mies ei vielä tiedä, että vapaa ilta tulossa ;) Viiniäkin hain jo odottamaan ja aion tehdä jotain ihanaa iltapalaa. Katsotaan nyt lähdetäänkö johonkin vai ollaanko vaan kotona!
Esikoisen tilanteesta sen verran, että patti leikataan jalasta pois välipäivinä. Lääkäri ei muistanut tarkkaa päivää, kun puhuimme puhelimessa, mutta kirjeen pitäisi kotiin tulla.
Hyvät viikonloput kaikille!
Minsku ja pojat
Eiköhän tähän kohta totu...
Muistatteko kun kerroin esikoisen jalassa olevasta patista, ja saatiin lähete siitä sairaalaan. No eilen käytiin ultrassa ja tänään käytiin tapaamassa lastenkirurgia. Sanoi, että ultran perusteella ei voida sanoa että mikä on kyseessä, ja että aina kun lapsilla on tällaisia patteja, niin selvitetään mikä on kyseessä. Mennään nyt seuraavaksi magneetti kuvaan, koska se on paljon tarkempi kuin ultra. Ja siihen kuvaukseen joudutaan meneen Tampereelle (taysiin), koska lapsille se tehdään nukutuksessa.
se lääkäri oli jo Tampereelle soitellutkin ja kertonut meistä ja nyt odottelen sieltä soittoa, koska voi olla että me mennään sinne jo tällä viikolla! Joudutaan varmaan jäämään yöksikin, koska lapsia halutaan seurata nukutuksen jälkeen. Niin ja sit se lääkäri sanoi vielä, että ehkä Tampereella vielä ultrataankin, koska siellä on juuri lasten ultraamiseen erikoistuneita lääkäreitä.
Kaikkee sitä onkin! Hyvä kuitenkin että selvitetään. Kauhistuttaa vaan ajatus siitä nukutuksesta, vaikkei siinä varmasti mitään ihmeellistä oo.
Täytyy mennä taas remontin pariin kun lapsetkin on päikkäreillä...
Minsku ja pojat