Varvastelu
Siis mitä on tämä yksi vuotiaan yhtäkkinen varvastelu?? On kävellyt jo monta kuukautta ja nyt on käynyt varpaillaan kävelemään. Balettitossut vissiin pitäisi ostaa :) Ei ole koskaan ollut esim hyppykiikussa joten siitä ei ainakaan voi johtua. Muilla samanlaisia kokemuksia?
Kommentit (6)
Meidän 1v.2kk kuopuksemme on tällä viikolla myös huomannut että osaa tepsutella myös varpaillaan :) Ilmeet ovat hyviä ja vauhti kovaa kun sipsutellaan. Poika on kävellyt tuetta jo 9kk ikäisestä, jotenka sipsuttelu ei luultavasti liity kävely harjoituksiin vaan tuohon uuden tavan/ hassuttelun oppimiseen. Itse tosin kävelin vielä eskari iässäkin varpaillaan (jopa kumpparit jalassa) ja siitä tavasta oli vaikea oppia pois. Jotenka tiedä vaikka pojalla olisi " balleriinan" geenit ;)
Meillä 2-vuotias on jo jonkin aikaa sitten unohtanut tuon varpailla kävelemisen. Harrasti sitä myöskin tuossa hiukan alle 1,5-vuotiaana. Itsekin silloin lueskelin tämän tyylisiä juttuja, ja peloteltiin tuosta neurologisesta viasta.
Meillä kaikki kolme lasta on harrastanut tätä varpailla kävelyä suunnilleen samassa iässä ja sitten se vaan on jäänyt. Eli ilmeisesti kyseessä on ollut uusi kiva taito, jota tietenkin pitää kokeilla!
En halua nyt mitenkään väheksyä tuota lääketietellisen ' vian' olemassaoloa, mutta uskoisin, että useimmissa tapauksissa on nyt kuitenkin kyse ihan normaalista lapsen kehittymisestä ja oppimisesta.
Itseasiassa meidän 4-vuotias sai neuvolasta ohjeet, että pitäisi mahdollisimman paljon kävellä varpaillaan, koska lapsella on pihtipolvisuutta. Ja muutenkin kuulemma vahvistaa nilkkoja. Joten normaalitapauksessa tuosta varpailla kävelemisestä on enemmänkin hyötyä, kuin haittaa.
Itse en lähtenyt vouhkaamaan tuosta varpailla kävelemisestä ja niinhän se sitten lapselta unohtuikin. Saattaapa olla, että jos siihen oikein kiinnitetään huomiota ja taivastellaan, niin tokihan se lapsenkin mielessä pyörii.
Nämä siis vain meidän omakohtaisia kokemuksia, tarinoita varmastikin löytyy niiiiiin monia erilaisia.
Mukavaa kevättä! T: Äiti ja kolme ex-varvastelijaa
Minä olen ymmärtänyt niin, että jos lapsi lähes yksin omaan varvastaa, ei siis osaa kävellä ' kunnolla' voi olla jotain vikaa tai ainakin aiheuttaa myöhemmin hankaluutta. Jos taas on kävellyt ihan tavallisesti, sitten keksii, että näinkin voi tehdä, mutta yhä harrastaa tavallistakin kävelyä, niin se on ihan tavallista. Jos on hyppyytetty paljon, voi varvastaa siitä syystä ja ei tämäkään ole mitään neurologista. Meillä ainakin molemmat lapset ovat jossain vaiheessa varvastaneet, sen jälkeen kun ovat ensin kävelleet tavallisesti ja sitten siirtyneet taas tavalliseen etenemiseen. Ihan tavallisia lapsia nuo minusta ovat.
Poika lähti kävelemään taaperokärryllä tosi aikaisin, oisko ollu ees kaheksaa kuukautta. Oppi kävelemään aika aikaisin myös ilman tukea. Edelleen silloin tällöin varpaillaan aivan juoksee. Vielä kun mummu sanoo että poika pimpottaa menemään niin silloin rupeaa käveleen varpaillaan. Kävelee muuten kyllä ihan normaalisti. Tuntuu että se varpaillaan kävely on semmoista vouhottamista. Vai pitäisikö olla huolissaan että on jotain neurologista vikaa?!? Ikää nyt 1v8kk
Ja alkoi ihan yllättäen viikko sitten yksien lastenkutsujen jälkeen. Ihmettelin silloin, unohtuiko kävelytaito kokonaan, nyt se sentään on vähentynyt ja välillä kävellään normaalistikin. En ymmärrä ollenkaan! Ja ikää pojalla 1 vuosi 2 viikkoa.