Ksks plus hjalaritesteissä virheellistä tietoa!
En tiedä, että oliko täällä sivuilla tästä jo kommenttia, mutta muistan täältäkin lukeneeni kommentteja Kaks Plussan 09/07 syksyisestä haalaritestistä.
Olin tosi harmissani, kun luin lehdessä nyt kirjoitettua oikaisua jossa sanottiin, ettei haalaritestin mm. hankaustestien lukemat olleetkaan vertailukelpoisia! Että toiset valmistajat antoivat testituloksiksi lukuja villakankaalla hankauksesta ja toiset hiekkapaperilla... Tässä jo vähän tyhmempikin ymmärtää, että silloin tulosten luotettavuus ei tosiaan ole kovin korkea ja ne eivät mitenkään voi olla vertailukelpoisia. Itsekin ihmettelin silloin miten esim. Tarvallen Remun ja Reiman reimatecin erot saattoivat olla niin suuret. Ilmeisesti testitapa oli siis ihan eri.
Mutta sitähän ei oikaisussa mainittu, että kuka nyt oli testannut ja miten, eli mikä on sitten se oikea lopputuos..?? Kuka hankasi hiekkapaperilla ja kuka villakankaalla ulkoilukangasta?? Vinkeää... ;/
t. tytteli