Parhaat vinkit pikku vauvan nuhasta selviämiseen
Tämä on varmaan ikuisuusaihe täällä, mutta nyt en juuri tähän omaan hätään löytänyt mitään aloitusta aiheesta. Meillä on pariviikkoinen vauva, joka valitettavasti sai flunssatartunnan 2-vuotiaalta esikolta. Pikkuinen aivastelee ja rohisee, yskii vähiinsä. Ihan tulevaa yötä ajatellen, kerratkaahan parhaita vinkkejä nuhasta toipumiseen. Eniten tietenkin huolestuttaa, jos pienellä menee röörit ihan tukkoon. Toistaiseksi on ainakin imeminen onnistunut ongelmitta. Pinnasängyn päätyä olen myös nostanut.
Itselläkin on kurkku niin kipeä, että taisi tästä tulla koko perheen riesa. Ihan kuin tässä ei muuten olisi ollut tarpeeksi alkuhaasteita...
Mutta kiitokset avusta jo etukäteen!
Kommentit (4)
Meillä oli nyt eka flunssa (10kk:lla) ja sillä sai tosi hyvin imettyä nenän tyhjäksi. Myös nuo edellä mainitut keittosuolatipat on olleet tosi hyviä.
Toivottavasti helpottaa pian!
Eli meillä kans nuhanenä 3kk. Minä olen sängyn päädyn nostamisen sijaan laittanut aikuisten tyynyn, johon muodostuu vauvan painosta pesä, eli vauva on pepusta ylöspäin tyynyllä. Olen vielä tukenut tyynyä niin, että nousee päätyä kohden. Pysyy vauva paremmin paikoillaan.
Sitten ihan ehdoton on ilmankostutin. Jos laitetta ei löydy, vaikka pyykit samaan huoneeseen kuivumaan, ite aikoinaan laitoin jopa märäksi kastellun pyyhkeen huoneeseen kosteutta nostamaan.
Sitte on nuo suolaliuostipat. Esikoisella en muistaakseni niitä käyttäny, nasolinia sitten isompana, mutta toimivia näyttävät olevan. Ja olen kuullut jopa äidinmaidon auttavan tukkoiseen nenään, tiedä sitten.
Onnea kuitenkin perheenlisäyksestä ja voimia ensiviikkoihin! Varsinkin pienen nuhanenän kanssa. Pikaista paranemista koko perheelle!
emma ja esikko 4,5v + Luukas 3kk
Ilmankostutin=)Meillä on aina ollut vauvan huoneessa ilmankostutin hurisemassa yön kun vauva tukossa,ja pitänyt nenun hyvin auki=)
Keittosuolatippoja hakisin apteekista, mikäli sinulla ei niitä vielä ole. Jos nenä uhkaa mennä tukkoon - laittaisin noin pienelle vaikka ennen jokaista maitoateriaa (jotta imeminen onnistuu), ennen unia nukahtamista helpottamaan - kurjaahan se on, jos hengittäminen vaikeutuu.
Meillä pienemmällä oli eka nuha 3-viikon iässä (nyt ikää jo vähän reilu vuosi).