Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

***LOKALUTUSET viikonloppu***

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Piti vallan nopeasti hypätä koneelle, kun molemmat pojat on päikkäreillä ja nyt ajatuskin jollaiin lailla kulkee=)



Meillä oli eilen neuvolalääkäri ja kuultiin niitä allergialabrojen vastauksia...Ei löytynyt sieltä syytä herran vaivoihin, oikeastaan niin oletin olevankin! Nyt olen maidottomalla dieetillä itse ja katsotaan onko vaikutusta ja lisäksi saatiin lähete lasten polille lisätutkimuksiin...Sieltä tulikin jo aamusella soitto, että maanantai aamuna olisi sitten sinne aika...



Meillä yöt siis nyt n 2vk ajan olleet ihan takapuolesta! On heräilty tsiljoona kertaa, äherretty ja pungerrettu jne...No eilen illalla olin jo ihan kuoleman väsynyt ja tein kaikkea tosi dorkaa, kun ajatus ei kulkenut tippaakaan! Puin mm. esikoiselle villahaalarin päälle yöpukuna=) Niin pikkuherra otti ja yllätti, nukkui klo 21-02.30!!! Ihanaa oli nukkua itsekin monta tuntia putkeen, on ihan eri fiilis ollut heti aamusta asti!!!



Nyt taisi tulla vain aikas paljon omaa napaa=)



Piti kysymäni, että minkälaisilla leluilla teillä leikitään tällä hetkellä?? Onko jo suosikkileluja, joille irtoaa hymyjä ja juttuja enempi?? Meillä kun olikin aika onnettomet noi vauvalelut esikon jäljiltä, niin voisin muutaman oman lelun ostaa herralle....



Mukavaa, lumipyryistä päivää kaikille!!!



Kiiuli&Jesse 3kk1vk

Vierailija
2/8 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tytöt kuukahtivat kerhon jäljiltä (tai melkeen, kyllä tuolta vaunuista jotain kuuluu), hetki omaa aikaa. Pitäisi varmaan itsekin nukkua, mutta nämä omat hetket on ollut pari päivää niiiin kortilla etten malta.



KENGÄT puristavat täälläkin, hitsin hitsi. Ei nääs ollut ennenkään mikään pieni räpylä. Näyttäisi siltä että noin ½ kokoa / raskaus tuo jalka leviää. Ei ole enää kovin naisellinen tämä 43... Mutta Ecco kuulemma valmistaa naistenkenkiäkin jopa tässä koossa, ne vaan tarttee usein tilata erikseen kauppaan... Noloa... Ehkä tässä voi kuitenkin vielä toivoa pientä kutistumista ajan kanssa?



RINTOJEN ERIPARISUUS sitten... Kyllä ne aika pitkälti palautuvat lähtökokoon (ei toki -muotoon) imetyksen loputtua. Ja se nyt ainakin on ihan normaalia että ovat imetyksen aikana erikokoiset, kun usein toinen tuottaa maitoa paremmin kuin toinen ja tosiaan vauva syö tyhjäksi vaan toisen kerrallaan. Välillä näyttää hurjalta kun toinen rinta on ihan täysi ja kivikova, ja toinen tyhjänä pussina vieressä... Onneksi on talvi ja voi helposti topata rinnanlämmittimillä ym. " virheet" piiloon... ;)



Bah ja Blaah. Menin alkuviikosta kutsumaan kavereita kylään täksi illaksi ja lupasin ruokaakin. Taisi olla virhe; kämppä on taas kuin pommin jäljiltä ja jääkaappikin ammottaa tyhjyyttään. Pyykitkin on maanneet märkinä koneessa jo vuorokauden. Ja sängyt on tiettävästi pedattu viimeksi viikonloppuna... Että kai se on sitten pakko alkaa siivoamaan, ja unohtaa tyystin ne nukkumiseen liittyvät suunnitelmat.



Mistä vielä tuli mieleeni, että parin kk päästä pitäisi yösyötöt lopettaa. Noinkohan onnistuu? Ei yhtään tunnu siltä... Mutta ehkä sitten kun niitä kiinteitäkin aletaan tarjoilemaan, jospa nälkä sillä pysyisi poissa. Olisi se kyllä taivaallisen ihanaa nukkua kokonainen yö! Ja kun joku sitä (kai?) kyseli, niin on sekin aika tavallista että äiti lopulta on niin yliväsynyt ettei pysty nukahtamaan ollenkaan. Lääkäri kirjoittaa kyllä varmasti nukahtamislääkkeet, eikä niitä sitten tarvitse käyttää kuin pari kertaa että saa unirytminsä palaamaan (" varmaa" toisenkädentietoa).



Mutta nyt siivoamaan. Hurrrjaa perjantai-iltaa kaikille! ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

menipäs näin pitkälle, että pääsin kirjoittamaan. Aloitin aamupäivällä, mutta tytsä kutsui syöttämään...



Huomenna ois 4vee tytsän synttärit ja sunnuntaina myös. On hommaa kerrakseen, vieläkin tyttö kukkuu ylhäällä ja lahja paketoimatta..vauva sentään nukkuu, kop kop kop (päätä koputtaa)! Toivottavasti nukkuu.



Onneksi ei oo enää rintaraivareita. Jätin tomaatin ruokavaliostaniin vauvakin on selkeästi tyytyväisempi. Sama juttu taitaa olla kuin kakkosellakin, tomaattiallergia.



Kylläpäs alan olla väsynyt, ei oikeen ajatus kulje enää.



Taidanpa kirjoitella toisen kerran paremmin, hyvää yötä.



Miranneli

Vierailija
4/8 |
02.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipa hyvä että lapset saivat eilen remuta pihalla kunnon myräkässä leikkimässä eskimoa ja jääkarhua samalla kun mies teki lumitöitä. Tänään on sekin ilo mennyttä kun vettä sataa ja joka paikka on märkä.



Miranneli teillä on niin lapset syntyneet samoihin aikoihin kuin meilläkin, (Annista ja Fannysta nyt puhumattakaan), meillä on ensi viikonloppuna kahden päivän 6-v bileet, synttäri oli oikeasti jo viime viikolla, mutta juhlille tuo ensi viikonloppu on paras ajankohta:D



Suhni, miten illallinen ystävien kanssa sujui? Heh, meillä olisi varmaan käynyt samalla tavalla, olisin katsonut kellosta ja katsonut ympärilleni, ja miettinyt mitä ehtii tehdä kaaoksen hyväksi vai ehtiikö mitään..



YÖIMETYSTEN LOPETTAMISESTA 6KK: mä varmaan jatkan samalla lailla kuin tähänkin saakka ja kahden ekan kanssa, eli jatkan lapsentahtista imetystä vaikka kiinteät tulisi mukaan kuvaan. Kahden ekan kanssa huomasin, että kun yöllä käsittelivät alitajunnassaan päivän tapahtumia ja kaikkea uutta oppimaansa, äidin tissi oli lohtu. Siksi en halua sitä ottaa pois. (Jos kaikki menee hyvin, toivottavasti imettelen tätäkin neitiä vajaa 2-vuotiaaksi kuten edellisiä.)



RINTOJEN ERIPARISUUDESTA: komppaan Suhnia: ero voi olla hurja imetysvaiheessa, ja toinen rinta tosiaan tuottaa tehokkaammn kuin toinen, mutta kyllä ne palaavat suurinpiirtein samanlaisiksi kuin ennen imetystä:-)



Meillä oli 3kk neuvola viime keskiviikkona, ja kaikki meni hyvin. Kasvanut on hienosti, sai rokotuksen, jota ei edes itkaissut, ja rokotuksesta ei tullut sivuvaikutuksiakaan, onneksi.

Pikkuneiti on löytänyt omat kätensä, ja tutkailee niitä ja tunkee ne yhtä aikaa suuhunsa. Tarttuu myös sen verran johonkin leluun, että pitää kiinni (refleksi) ja vie suuhunsa.



Leluista oli puhetta: meillä on Liberolta joskus muinoin tullut rapiseva pieni pehmeä kirja, sekä sairaalasta pampers-laatikossa tullut fisher pricen purulelu: rengas jossa on neljä hahmoa, muistaakseni kaloja. Yksi Maisan konepestävä pehmokirja, kaksi äitiyspakkauksen vanhaa katselukirjaa kivoine kuvineen. Kirjoja nyt ei olla kyllä vielä ehditty katsella, kun tuntuu että isompien kanssa on täysi ralli päällä. Pikkuneiti viihtyy sitterissä keskellä lattiaa ja seuraa kaikkia tyytyväisenä, saa paljon huomiota kun sisko ja veli jaksavat myös seurustella hänen kanssaan.



Jaaha, jospa vaikka tiskit seuraavaksi..



Ihanaa viikonloppua kaikille, toivottavasti joku lokakuinen saa nauttia talvisäästä jossainpäin Suomea!



t. DorisDay ja Fansku 3kk

Vierailija
5/8 |
03.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aurinko paistaa, ihanaa!



Mies lähti heti aamusta raksalle. On kuulema hyvää vastapainoa " tehdäkin jotain" kun normaalisti istuu viikot toimistolla ja kokouksissa.



Leivoimme juuri esikoisen kanssa nimpparikakun vaikka hän ei itse sankarina halua edes maistaa kakkua. Vietämme nimipäivää vaikka suomenkielenkalenterista ei nimipäivää edes löydy =(. Leipominen ja koristelu kun on niin kivaa. Kyllä keittiökin on sen näköinen =).



Vauva nukkuu ulkona tyytyväisenä, onneksi. Eilen illalla oli taas yhtä huutokonserttia. Vauva RÄÄKYI vaikka masu oli täynnä, vaippa kuiva ja untakin otettu. Esikoinen ULVOI kilpaa vauvan kanssa kun hänen marketista aamulla saatu ilmapallo oli jäänyt raksalle ja hänellä oli kova ikävä ilmapalloa. Minä ajattelin samaa mutta mies sanoi sen ääneen, kyllä ihmiset ovat hulluja kun tälläisiä hankkivat... Itse yritin tehdä ruokaa ja mies avasi viinipulloa. Ikävä tuli niitä aikoja kun saimme kaksin istua rauhassa sohvalla ja katsoa vaikka leffaa. Enpä ole lasten syntymien jälkeen pahemmin sohvaa kuluttanut. Tosiaan ehdimme olla mieheni kanssa kaksin yli kymmenen vuotta. Ihanaa kun on perhe mutta välillä vaan tuntuu niin raskaalta... Joku varmaan ymmärtää minua ???



Rintojen eriparisuudesta taisi olla puhetta. Minulla ihan sama juttu, oli jo esikoisen aikaan. Taisi toinen rinta olla yhtäkuppikokoa suuremoi kuin toinen. Surin että jos jää pysyväksi. No, ei huolta ollut kun ei jäänyt rintoja imetyksen lopetettua ollenkaan. Ei tarvinnut surra kokoeroa eikä roikkumista kun oli vain nännit jäljellä... Nyt varmaan käy taas samoin. Sitten vaan toppinkia tai silkkarit=).



Leikkiikö vauva leluilla... Esikoisen vauvalelut ovat vielä isossa säkissä vaatehuoneessa. Vauveli heiluttelee leikkikaaren leluja ainakin innokkaasti ja yrittää tarttua leluihin joita veli tarjoaa. Hassuttelemme paljon ilman leluja tai jollain " epäleluilla" mitä nyt käteen tarttuu raksalla tai muualla =).



Mutta nyt keittiön siivoon (onneksi muu kämppä on siisti, joo-pa joo!!) ennenkuin vauva herää.



Leppoisaa sunnuntaita!



J



Vierailija
6/8 |
03.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä on mennyt hyvin pojan kanssa ei ole enään tarvinnu murehtia syömisestäkään poika on nostanut syömismäärää aika paljon jo vuorokaudessa.

Kerralla menee noin 150 ml. ja painoo on mielestäni alkanut tulla.

Saas nähä sitten kun tässä kuussa on neuvola mitä vaaka näyttää.

Poju nukkuu 21-08 ja kerran syö aamuyöllä.

Mites olette ajatelleet aloittaa kiinteitä..Meillä aloitellaan loppukuusta ainakin jos paino ei ole noussut riittävästi.

Aloitteletteko perunalla vai bataatilla...vai miten on ollut neuvolassa puhetta missäkin päin suomea..

Täällä länsirannikolla ainakin suositeltiin löysää perunavelliä äidinmaitoon. En ole enään imettänyt vaan pumpaillut, jota ajattelin jatkaa loppukuulle asti. Sitten kyllä saa riittää.

Maitoa ei tule kuin 40-60 ml molemmista yhteensä ja sekin ehkä kuuden tunnin tauoilla..

Poju hermostuu muutenkin kun maito on niin piukassa että pumpullakin saa vetellä varma viisi minuuttia ennenkuin alkaa tulla vähän..

Muuten kaikki loistavasti..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
03.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä on mennyt viikonloppu ihan mukavasti. Tänään poika heräsi jo 6.30 (ei niin mukavaa), mutta nukkui ulkona 4 tuntia (10.30-14.30) ja 19.30 meni jo yöunille. Ehdittiin isännän kanssa tekemään kaikkea kivaa, joskin ihan tavallista. Lenkkeiltiin ja levättiin, ruokaa tehtiin ja oltiin vaan, vähän kyläiltiinkin. Poika sitten yllätti tänään ja oppi kääntymään vatsalleen! Ikuistettiin se kameralle onnistuneesti. Käskin miestä ottaa kuvan kun poika niin tavoitteli lelua sivultaan. Humpsis, samassa olikin mahallaan! Kiva kuvasarja tuli! Ja on muuten hassu poika, tykkää hymyillä ja naureskella enemmän miehille, kuten tänään taas tuli todistettua :)



Syömisiä en ole niin kovasti murehtinut enää. Tissi ei vaan kelpaa ja alan luovuttaa. Kyllä harmittaa kun tosiaan olin kuvitellut imettäväni pitkään, mutta en vaan pysty huudattamaan nälkäistä lasta. Öisin tissi kelpaa kyllä ja aamuisin, muuten ei millään. Olen sitten pumppaillut minkä ehdin ja lisäksi antanut korviketta (nan). Kerralla menee keskimäärin yhteensä noin 150 ml. Tilasin avent isis pumpun ja toivotaan että ois hyvä. Jatkan pumppausta niin kauan kuin suinkin jaksan ja maitoa tulee. Ja vielä siis ihan ok tulee, mutta Ainun peruspumppu ei ole vaan kovin kiva.. Tissiä välillä yritän antaa mutten väkisin. Poika on ollut erittäin tyytyväinen nyt, tosiaan vaativasta vauvasta on tullut aivan erilainen! Ja 3kk neuvolassahan painoa oli vain 4920g (syntyessään 3320g). Mielestäni on nyt alkanut pulskistua, tänään taas sai hylätä yhden suosikkivaatteista kun oli liian pieni. Niin ja meillä siis nukutaan n. 19-07 ja pari kertaa keskimäärin syödään yöllä.



Fami kyseli kiinteiden aloittamisesta. Taidan odottaa siihen 4kk neuvolaan ja katotaan sitten. Ihan neuvolan ohjeiden mukaan menen. Ja paljon kuuntelen myös siskoni neuvoja (lastenneuvolan th myös ja 4 lapsen äiti). Perunalla aloitellaan sitten. Eipä täällä nyt kummempia tällä kertaa. Pumppaushommiin taas ja sitten saakin mennä nukkumaan. Harvassa on ne kerrat että olen yli 22 nykyään jaksanut valvoa.



Tintti ja Eeli reilu 3kk

Vierailija
8/8 |
03.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikaseen pari riviä, sit syömään ja nukkumaan..



Ollu tänää vähän erilainen päivä, kattoo ny millanen yö tulee. Tällä hetkellä ainaki mies nostamassa (kymmenennen kerran) tuttia tytölle, joka valvoi tänään ennätykselliset 4,5 tuntia putkeen ja vielä melkoisen tyytyväisenä. Meillä kävi päivällä vieraita ja vielä ilta oltii itse vieraissa, joten voi olla, että yöunissa tuo näkyy.



KIINTEISTÄ: alotellaan, kun siltä alkaa näyttämään, ettei tissi enää riitäkää. Nyt vielä rintamaidolla, mutta oon antanu tytölle jo " haistiaisia" . :) Ja on saanu nuoleskella päärynää ja banaania. Ja hirmusen kiinnostunu tuo neiti on, mitä ruokapöydässä tapahtuu. Aina otettava tyttö syliin, kun muu perhe aterioi.

Ekaksi kiinteäksi varmaan tarjoan bataattia. Perunaa en varmaan tule antamaan ollenkaa, ainakaa pariin ensimmäiseen kuukauteen. Voipi käydä vauvan mahaan ja maistuuki mun mielestä ihan hirveelle.



Jees, mut nyt ruoka jäähtyy (hyvä kellon aika syödä ekaa lämmintä ateriaa tänään..).



S ja tyttö 4kk+