Sateenvarjomatkarattaat - mitkä olisivat hyvät
Kertoisitteko kokemuksia hyvistä sateenvarjomatkarattaista. Haluaisimme pieneen tilaan menevät, mutta hyvät matkarattaat. Sateenvarjot menevät ilmeisesti pieneen tilaan. Haluaisimme kuitenkin hieman " vantterammat" kuin sellaiset ihan pelkistetyimmät matkarattaat. Kommentteja otetaan siis sateenvarjomatkarattaista mielellään.
Kommentit (20)
Haginalle:
Ja mallina techno classic :-) Mun mielestä ovat just sitä mitä haet, eli sateenvarjorattaat, mutta tukevammasta päästä :-) Selkänojan saa täysin makuuasentoon ja muutenkin monipuoliset rattaat. Kannattaa tutustua:
http://www.maclaren.co.uk/global/2006_collection/buggies/product.php?m=…Sivuilla myös muita hyviä malleja!
Haginalle
Peesailen :) Meillä jokapäiväisessä käytössä,todella hyvät rattaat ja selkänojan saa täysin makuuasentoon.
Meillä on vissiin aika samanlainen ratasmaku... Mitkä Inglesinat teillä on? Mulla olis tarkoitus myydä pois mistralit ja ja yrittää pärjätä sattareilla. Sen verran vähän on tuota rataskäyttöä enää... Mietin, että pärjättäisköhän tripeillä, vai pitäiskö hankkia ne zippyt
juu, sen olen huomannut, että MrsH:n kanssa ollaan samoilla linjoilla :)
Meidän ratashistoria: meillä oli ensin Teutonia Mistralit (pehmeällä kopalla tietenkin), jotka myin pois, kun lapsi oli 2v3kk. Näin jälkikäteen ajatellen liian aikaisin, sillä niille olisi ollut vielä koiralenkeillä ollut käyttöä. Ostin tilalle Brion Ponyt, jotka lähtivät myyntiin heti, kun talvi tuli (=renkailla ei päässyt minnekään). Tilalle Quinnyt (4-pyöräiset, kääntyvät etupyörät), jotka isot ja kolhot (=huonot), tuli Mistraleja ikävä :(
Koko ajan rinnalla 6kk iästä Inglesina Max Superit (yhtenäinen työntöaisa, mallia ei taida enää saada?, melkein samannäköiset kuin nämä http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=43117314). Ne olivat meillä 3 vuotta ja tosi hyvät.
Sitten ostin tilalle Maclarenin Volot, jotka vallan erinomaiset myös.
MrsH, mieti siis, kannattaako vielä myydä Mistraleja (varsinkin kesken talven). En tiedä, minkä ikäinen lapsesi on, mutta Inglesina Zippyjä suosittelisin vähän nuoremmalle ja jos taas vanhemmasta lapsesta kyse (=yli 2v, joka ei nuku päikkäreitä matkiksissa kuin satunnaisesti), ottaisin ilman muuta Maclarenit (en siis Trippejä). Sen verran tyytyväinen olen Maclareniin ollut isommalla lapsella, että uskon, että tykkäisit varmasti niistä. Niitäkinhän on eri malleja, ja ovat minusta ehkä ulkonäöllisesti kivemmat kuin Inglesinat. Kurkkaapa Vaunu-Aitan sivuilta :) Niissä on pienet pyörät, mutta yllättävän hyvin niillä pääsee. Testattu on mm. auratulla jalkakäytävällä.
hinta-laatu kohdallaan ;)
malli taitaa miellä olla quinny, tms, en muista, kun noilla on jo ikää. Hankittu kesäksi 2004, kun lähdettiin reissuun ja tarvittiin pikkurattaat, joissa on sadesuoja, kuomu ja makuuasento. Nämä siis löytyy. Menee pieneen tilaan, tavarakori on ihan ok, kun kuitenkin on pienistä rattaista kyse. Renkaat on pienet, mutta eivät ole meille aiheuttaneet mitän ongelmia. Ovat kestäneet tähän asti ilman mitää ongelmia ovat siis edellen käytössä, ja kaikki kankaat yms ihan ehjät vielä.
Ainoa " miinus" on se, etteikannata jätää noita autoon, uoraan auringonpaisteeseen helteellä, kuomu voi otaa nokkiinsa ja taipa (siis se muovi, joka antaa kuomule muodon, mutta tuo mnee oma tyhyyden piikkin...
Meillä on juurikin 2 vuotta täyttänyt typy. Tuossa keväämmällä vasta ajattelin mistralit pistää myyntiin. Vaikka käyttö onkin vähäistä, niin sen reilun kilsan leikkipuistoreissut menee huomattavasti rattoisammin rattaissa ja mielellään näin talviaikaan isopyöräisissä sellaisissa... Ensi talvena tyttö on jo 3 ja ei kai silloin enää niitä rattaita niin kipeästi tarvita?
Jotenkin vain kiehtois saada eteinen takaisin muuhun käyttöön kuin ratasvarastoksi. Sattarithan säilyy vähän pienemmässäskn tilassa... Täytyy tosiaan katsoa noi Maclarenit.
Rose,
Jokia aika sitten kirjoitit:
" Noista peg peregoista mä olen vähän suunnitellut luopuvani... jos jotakuta kiinnostaa ;)"
Oletko edelleen luopumassa niistä? Saattaisin olla kiinnostunut, jos teiltä vielä sellaiset löytyy:)
arrularru:
Jokia aika sitten kirjoitit:
" Noista peg peregoista mä olen vähän suunnitellut luopuvani... jos jotakuta kiinnostaa ;)"
Oletko edelleen luopumassa niistä? Saattaisin olla kiinnostunut, jos teiltä vielä sellaiset löytyy:)
Yhdyn muiden kehuihin McLaren Technoista ja suosittelen hankkimaan niiden kanssa Buggy Bagin eli kuljetuspussin. Siinä rattaat säilyvät siisteinä j voit pakata ne jo valmiiksi kotona tai nopeasti ja helposti lentokentällä riippuen siitä käytättekö niitä vielä siellä. Pussissa on pyörät jotka helpottavat käyttöä ja pussiin voi tarvittaessa rattaiden lisäksi lykätä pari vaippapakettia matkalle mukaan.
Meillä ollut kahdet, Chiccot, jotka olleet tosi hyvät ja tukevat. Menevät pieneen tilaan, mutta ovat aika pitkät. Toiset ovat PegPeregon plikot, jotka kyllä tosi hyvät, mutta aika leveät.
mummo osti abc:n matkarattaat, joissa on ne ' koukkumaiset' työntökahvat. Ei ole kaksiset, jos jotain hyvää haluaa sanoa, niin on kevyet ja menee kasattuna pieneen tilaan. Mutta on sen verta huonot työntää, että jos käytettäisiin yhtään enempi, niin hommattais toiset.
Meillä on molemmat ja hyviä ovat. Carenan rattaat menevät kapeaksi paketiksi, Gracot matkalaukkumaisesti pieneen tilaan. Molemmissa menee selkänoja alas saakka ja on hyvä kuomu.
Itse olisin nyt vailla sellaisia, joissa ei ole kuomua ja joiden selkänojaa ei saa laskettua. Ihan kauppakäyttöön kohta 2 v pojalle. Suosituksia kenelläkään? Ylimääräisiä pk-seudulla?
hei,
meillä ollut yli 4 vuotta käytössä peg peregon Plikot. olen ollut tosi tyytyväinen.
Plussia: alumiinia, ei muovia - ovat kestäneet lentomatkailun rasitukset
helppo mekanismi
selkänojamenee alas asti
valjaat irtoaa koukulla, joten lapsi voi olla vyötäröltä kiinni ja silti katsella ympärilleen. Kaupunkireissuilla takinkin voi pukea valjaiden " päälle"
Miinuksia:
tavarakori on pieni
yhdellä kädellä ei voi työntää
keikkaa, jos työntökahvoiss aon kasseja ja lapsen ottaa kyydistä
Tiedoksi:
Se seisomalauta on aika pitkälle lapselle, esikon piti olla varmaan 9
5 cm ennenkuin ylsi kunnolla.
Peg peregeoa halvemmat ovat maclarenit, tutustu niihinkin.
Sikamaisen kaalllit mutta ah niin ihanat olisivat Quinny Zappit, joista tulee OIKEASTI pieni ja kevyt paketti. Ne on kolmipyöräiset, ja mahtuisi vaikka auton ETUjalkatilaan.
Nuo Peg Perego Plikot rupesi kiehtomaan todella paljon. Osaisiko kukaan sanoa, saisiko niitä tilattua Saksasta halvemmalla (tiedättekö jotain luotettavaa nettikauppaa Saksanmaalla, joka noita myisi)?
Niistä vaikuttaa olevan useampaa variaatiota. Mistä teillä on kokemuksia (mikä riittävä?)?
Rose, viitsisitkö ystävällisesti kertoa tarkempia mallitietoja noista Chiccoista?
Entä omat kokemuksesti noista Peg Peregon Plikoista?
joita myy mm. AT-Lastenturva. Niissäkin seisomalauta sisarukselle. Hyvin jousitetut laaturattaat, joille saa myös oman kantokassin. Meillä pelkkää hyvää sanottavaa. Hintaluokka samassa kuin plikoissa.
emmakaisa, mitkä Inglesinat tarkemmin teillä on? Voisitko vielä mainita plussat ja miinukset?
Chiccot ovat meillä joku vanhempi kirppisversio... joku clik clak on vissiin merkki. Ovat palvelleet loistavasti, meillä lähinnä auton takakontissa ja kauppakeskuskäytössä ;) Tukevat työntää, 3 pistevyö, meillä Chiccon oma tilava säilytyspussi alla ja lisänä sitten verkkopussi. Menevät hyvin kasaan ja nopeasti saa kasattua. Hieman pitkät, mutta aika pieni paketti, menee hyvin auton takakonttiin.
Peg Peregot ovat pliko-mallia, muutaman vuoden vanhat. Niiden säilytyspussi alla ei ole mielestäni mitenkään hyvä, tai sanotaanko, että ei sinne paljoa mahdu tavaraa. Hyvät työntää, mutta en käyttäisi sitä seisomalautaa isommalla lapsella, mun mielestä se ei jotenkin ole hyvä.
Molempien selkänojat menee makuuasentoon, mutta eipä ole kukaan näissä kertaakaan nukkunut... kun meidän ns. paremmat rattaat ovat Teutonian Rockyt, jotka menevät niin pieneen tilaan myös, että jos tietää lapsen nukkuvan reissussa niin ennemmin kuitenkin otan sitten ne matkaan.
Noista peg peregoista mä olen vähän suunnitellut luopuvani... jos jotakuta kiinnostaa ;)
Ja mallina techno classic :-) Mun mielestä ovat just sitä mitä haet, eli sateenvarjorattaat, mutta tukevammasta päästä :-) Selkänojan saa täysin makuuasentoon ja muutenkin monipuoliset rattaat. Kannattaa tutustua:
http://www.maclaren.co.uk/global/2006_collection/buggies/product.php?m=…
Sivuilla myös muita hyviä malleja!
Haginalle
Aivan ihanat. Tukevat, mukavat työntää. Hyvät kankaat. Suojaava kuomu. Menevät pieneen tilaan, samallalailla kasaan kuin peg peregot.
Ostin meijän tytölle sellaiset ja olen tosi tyytyväinen.
Linkki vaunuaitan sivuille joka niitä suomessa ainakin myy:
http://www.vaunuaitta.fi/tuotteet/sateenvarjorattaat/gesslein/gessleinb…
Saksasta tilaamalla saa halvemmalla.
hei,
meillä on ihan se perusmalli, ja ollaan oltu tyytyväisiä.
Sadesuojaksi käy mikä vain, meillä taitaa olla Emma-merkkinen.
Ostin jalkapeitoksi halpiksen OzBabystä, sen saa mainiosti kiinni neppariremmeillä. On olemassa joku malli, jossa on integroitu jalkapeitto kiinni vetoketjulla. Meillä kuitenkin nuo Plikot ovat olleet käytössä kaupungissa ja matkoilla lämpimään vuodenaikaan.
en löytänyt Saksan webbikaupoista ainakaan 4 vuotta sitten, mutta tilannehan elää .-)