Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Poika 10kk ja öinen vaippaongelma :(

26.01.2008 |

Olisiko kenelläkään antaa vinkkiä mitä vaippaa kannattaisi kokeilla yökäyttöön isokokoiselle (12kg) todella liikkuvalle 10kk pojalle? Tuntuu, että poika " elää öisin ihan omaa elämäänsä" eli pyörii ympäri sänkyä niin kovasti, että ainakaan Pampersin housuvaipat ei sitä menoa kestä vaan ratkeaa yön aikana saumoista ja aamulla on koko sänky ihan märkä. Myöskään Liberon housuvaippa ei jostain syystä pidä koko yötä. Jostain vuotaa ohi ja taas sänky lainehtii :( Mitä kannattaisi kokeilla seuraavaksi? Jotain teippivaippaako? Tuolla pyörimisellä kyllä epäilen kestääkö niissäkään teipit kiinni aamuun asti............

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heti tulee mieleen tuhdisti imevä nepparikiinnitteinen sisävaippa ja villahousut kuoriksi. Siitä tulee myös vähän kertistä isompi paketti ja moni on kehunut, että lapsi ei pääse unissaan pyörimään niin paljon isommalla vaipalla ja yöt rauhoittuvat. Jos nytkin tulee hurjasti pissapyykkiä, ei varmaan pissavaippojen pesu pelota.

Vierailija
2/8 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa ehdottaisin minäkin. Jos vaatteet pysyy päällä niin pysyy kestovaippakin eikä saumat ratkeile. Hyvä muotoonommeltu sisävaippa ja villapöksyt päälle niin ei varmasti hajoa yön aikana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole yöksi uskaltanut yrittääkään laittaa housuvaippoja, koska ne ovat ainoat, jotka ovat falskanneeet päiväkäytössäkin. Lisäksi kun pulska vauva kyseessä, tuntuu, että housuvaippa repeilee jo päälle laittaessa.. :-/ Oma kokemukseni on, että housuvaippaan mahtuu pienempi määrä nestettä kuin teippivaippaan. Se tuntuukin jo pienestäkin määrästä täydemmältä.



Meillä on käytetty vaippoina enimmäkseen Dailyja. Ovat yksinkertaisesti parhaita. Pampers oli aivan kamala malli meidän pojalle; kapea ja jotenkin " pieni" . Liberot ihan ok, muttei muuta eroa Dailyihin paitsi että hajosivat helpommin, jos vaipassa oli paljon pissaa. Takapuoli oli sitten vaippaa vaihtaessa täynnä niitä " geelirakeita" :)



Meidän suursyömärille tissimaito on edelleen ehdoton ykkönen ja sitä imetään varsinkin öisin TOSI usein ja isoja määriä. Nukumme vierekkäin ja poju saattaa käydä rinnalla vaikka useamman kerran tunnissa. Yleensä viimeistään aamuyöstä vaippa on kerran vaihdettava, muuten on lakana märkä jossain vaiheessa aamua. Pissaa yksinkertaisesti tulee niin hurjan paljon jatkuvasta juomisesta johtuen, ettei vaippa enää ime enempää..



Muuten ohivuotoja tai muuta housujen kastumista ei ole koko vauva-aikana ollut kuin muutaman kerran, mistä olen ollut ihan ihmeissäni. Taitaa nuo makkarat auttaa, että vaippa istuu tiiviimmin ;) Muistelen, että isommilla lapsilla sai harva se päivä vaihtaa vaatteita, kun kastuivat läpi.



Dailyn teippivaipat olleet siis meillä (myös yö-) käytössä parhaat.

Vierailija
4/8 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taidanpa kokeilla molempia vaihtoehtoja. Tosi hyvältä kuulosti toi öiden rauhoittuminen ison kestovaipan ansiosta eikä tosiaankaan pyykkivuoren kasvaminen pelota, koska tällä hetkellä tulee niin hirveästi pyykkiä joka päivä tämän vaippaongelman takia.

Vierailija
5/8 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen kokeilemaan Pampersin teippivaippoja. Kannattaa ostaa normaalia kokoa seuraava. Meillä ratkesi pojan yölliset " ohivuodot" tällä konstilla.

Vierailija
6/8 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka oletkin saanut jo hyviä neuvoja kerron vielä yhden :)

Meillä poika 10kk ja 11kg. Päivisin käytössä Liberon housuvaippa, ja yöksi laitamme hänelle teippivaipan Liberon discovery maxi plus 10-16kg.

Tämä on ainakin meillä ainoa vaippa joka kestää TODELLA isot pissat yöllä. Ei ole kertaakaan falskannut tai repeillyt. Suosittelen! Poikammekin nukkuu nyt tyytyväisenä kunnon yöunet kun ei märkä vaippa tunnu :)



Lycka

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Suosittelen Ronja&Roope tuplaläppävaippaa mahdollisimman monilla imuilla ja nepparikiinnityksellä. Näitä kannattaa tilata 5kpl:tta kerralla, niin aina on yksi puhdas ja kuiva. Kysele rohkeasti Ronjan valmistajalta neuvoa, siellä on mahtava pitäjä, sieltä saat apua ja vastauksia kysymyksiin!



Villahousuksi suosittelen babyidean hemp hour wool shorties tai longies tai samalta valmistajalta engelin pöksyjä. Muista tilata mieluummin liian isot kuin pienet villahousut! Minulla on 9kg samanikäinen vauva kuin sinulla ja nuo hemp hour wool shortiesit ovat jo L -kokoa... Villa on IHANA materiaali, ja meillä ei ole vielä koskaan falskannut! Aluksi pelkäsin villahousujen hoitoa, mutta helppoa se on kuin heinänteko kun sen oppii.



Mä en enää suostu kertiksiä käyttämään kuin matkoilla, mutta yöt ovat tosi levottomia kertiksissä jos niitä joutuu käyttämään...



Rohkeasti vain kokeilemaan, tulet todennäköisesti yllättymään iloisesti =)

Vierailija
8/8 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin megapissaaja ja testituloksena parhaat ovat liberon teippivaipat ja pampersin flexit. Harvoin enää noilla on tullut pyykkiä yön aikana.