Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksei täysjyväviljoja saisi antaa pienelle vauvalle?

05.02.2006 |

Luin täältä ohimennen jostain keskustelusta, ettei vauvalle saisi antaa täysjyväviljaa (puuroa tme). En ole itse kuullut tällaisesta mitään ja haluaisinkin tietää, miksei täysjyvätuotteita saa antaa. Eikös täysjyväviljassa ole kuitenkin ne kivennäisaineet/vitamiinit/hivenaineet tallella, toisin kuin kuorituissa ydinviljoissa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
05.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä kyse on siitä, että käsitellympi vilja on helpommin sulavaa tms. Meillä on täysjyväriisi ollut molemmilla ensimmäisten ruoka-aineiden joukossa, kiinteät on tosin aloitettu 6 kk:n iässä.

Vierailija
2/2 |
05.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

osallistuin ainakin johonkin keskusteluun, jossa tuosta puhuttiin. Eli suositukset on se, että viljat aloitetaan 5kk iässä, ja täysjyväviljat 8kk iässä. Täysjyväviljassa on kuori yms mukana, joten se on kovempaa ravintoa vauvalle kuin " kuorittu" vilja. Mitään muuta selitystä en keksi, enkä muista, että sitä olisi sen kummemmin mullekaan koskaa perusteltu. Neuvolan ohjeissa ainakin neuvotaan näin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla