Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

<3Heinähelistimet<3 vko 39

24.09.2007 |

Heippa kaikille..aloitanpa uuden pinon, entistä en kylläkään osaa linkittää mukaan... =)



Kertokaahan kuulumisianne!





Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
25.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

No niin, jos sais tännekin taas kirjoitettua. En tiedä mihin aika oikein menee....



Meillä on pojalla tosi paljon karstaa , ihan kulmakarvatkin täynnä. Mä olen ollut ihan vauhkona. Oon yrittänyt öljytä pois etc. Sit meillä on naaman ihokin aika punainen ja nyt levisi sitten kaulaankin. Onneksi nyt ton karstan suhteen rauhotuin. Tänään leikkikoulussa yksi äiti sanoi, et heillä oli ollut vielä pahemman näköinen. Hän oli vaan antanut olla ja se oli kaikki hävinnyt pois. Meillä on lääkärineuvola ens viikolla, jos sit sais jotain vinkkejä tuon naaman ja kaulan suhteen.



Poika on iloinen vesseli. Oikeastaan ihan perustyytyväinen. Nukkuu edelleen todella paljon. Ja onneksi nyt nukkuu yölläkin jo yhden 4h putken. Tuossa kun heräili 1h välein, ajattelin ettei mulla pää kauaa kestä.



Tuolla 4veellä on nyt sit iskenyt mustasukkaisuus. Tietinkin kun on ollut kahden äidin kanssa 4 vuotta, niin on vaikea sit jakaa. Välillä tuntuu, et pää räjähtää kun toinen riehuu ja huutaa.



Kyllä sitä ihan ok pärjää. Ehkä kerran viikossa iskee sellainen, et mä en jaksa tätä kaikkea. Mutta sit kun nukkuu päikkärit, niin taas jaksaa tehdä pihatöitä ja olla lasten kanssa, käydä kerhoissa etc.



Meillä on viime viikolla 5vk5pv neuvola. Painoa oli 4690g (3300g) ja pituutta 56,5cm (48cm). Huomaa et on ruoka-aikana kotona:)



Mutta jatkan taas touhuamista.



oasis ja poika 6vk3pv

Vierailija
2/11 |
26.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä kasvetaan myös hirmu vauhtia. juttelua tulee kaiken aikaa ja päätä kannattelee tosi hyvin jo mahallaan ollessa. jos vähänkin vinohko alusta niin heti pitää itse kääntyä. tasaisella ei vielä ole kääntynyt. Jaloillaan työntää niin kovasti että saa itseään eteenpäin eli hirmu vauhti on liikkeelle. eilenkin liikkui puolen vauvan mitan eteenpäin mahallaan.

hyvin viihtyy liinassa mukana koiraharrastuksissa. onhan se välillä puljaamista mutta onneksi nuo isommat on jo niin paljon isompia. agility kisoissakin ongelma on jos menemme tutustumaan rataan yhtäaikaa niin kuka pitää riannaa. nyt viimeeksi meillä oli mun kaveri mukana mutta yleisesti sitten esikoinen heiluttaa kopassa riannaa sen ajan(5min).



Juu mutta nyt jatkamaan..siellä jo syöttö huutoja rupaa kuulumaan kun uni rupeaa pienen silmää painamaan. sitten lähetään treenaamaan agilityä.



liipe ja rianna reilu 2kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
26.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa vaan kaikille!



Me oltiin tuossa viime viikolla 2 kk neuvolassa ja kaikki meni mukavasti. Ihan kivoja nuo neuvola reissut, kun saa katsella, kun neuvolatäti " testailee" vauvaa.



paino 4700 g (2640g) Paino noussut oikein mukavasti.

pituus 55 cm



Että perässä tullaan kovaa vauhtia. Venlahan oli tosi pikkuinen syntyessään, vaikka tuli viikoilla 41+1.



Kyselin myös tuosta mun omasta vuotoasiasta, kun nyt on yli 3 viikkoo vuotanut ja ollut menkkamaisia kipuja päivittäin. No otetiin hemoglobiini ja tulehdusarvot ja molemmat oli tosi hyvät. Tehtiin myös alatutkimus lääkärillä, eikä siinäkään mitään. Sanoivat että on varmaan joku hormoonihäikkä. Mutta koska täysimetän, ei mulle voi mitään hormoonihoitookaan määrätä, joten nyt vaan katsellaan ja odotellaan et mitä tapahtuu....



Onko kellään muulla ongelmana tuo kaulapoimujen putsaus? Meillä tytsällä on aika mojova kaksoisleuka ja sitä myöten myös kaulapoimut. Niitä on sitten tosi vaikea putsata. Ja sinne jää oikein muhimaan kaikki. Menee ihan punaiseksikin. Ja täytyy sanoa että haju on tosi karmea! Päivittäin putsaan, mutta sen vaikeeta, kun ei ihan kannattele päätään vielä ja vetää vaan koko ajan leukaa rintaan.



Vähän on sateista, mutta kai pikku lenkki mennään tekemään, niin pääsee tyttönen vaunuihin nukkumaan.



-beebebeebe ja Venla 9 + 3

Vierailija
4/11 |
26.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskohan minäkin pikaiseen kuulumisia laitan..poju nukkuu ulkona, on nukkunut jo3tuntia =) Jaksoi aamulla olla hereillä reipan tunnin ja sit piti jo nukkuun päästä! On nyt viikon verran nukkunut joka päivä1-3h päikyt ainaskin kerran päivässä, yleensä aamusta iltapäivällä heikommat unet!

Herra kannattelee jo oivasti päätään vatsalla ollessa ja kumpsahtaa alati vahingossa selälleen =) Suloa! Jospa kohta oppisi ihan oikeasti kääntymään ;)

Meillä ei kaulapoimut haise, mutta poju osaa pistää hanttiin aika kovaa, kun niitä kuivaillaan kylvyn jälkeen..olenkin ollut " paha" äiti ja väkisin pitänyt leukaa koholla ja pikaseen pyyhkäillyt tai pyytänyt miestä pyyhkimään ja itse pitänyt leuasta kiinni.

Meillä hajua aiheuttaa pienet nyrkit..kaveri lutkuttaa niitä uutterasti ja sit ne on melkein koko ajan edelleen nyrkissä niin muhii ihanasti maitosylki siellä :(

mites muiden nyrkit auki vai kiinni?

jaaha nyt pikkumies heräsi niin mentävä tisuttaan:)



tirppis ja pörri 10+1 <3

Vierailija
5/11 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nostan pinon, kun oli mennyt jo kolmannelle sivulle. Pankaas kirjotellen!! Täällä ei mitään kummempaa. Harmaa syyspäivä. Tyttö nukkui ensimmäisen kerran heräten yöllä vaan klo 3 ja sitten aamulla klo 7.30. Yleensä heräilee 3-4 kertaa yössä. Jokohan alkais pitemmät välit heräilyissä... Äidille se kyllä passaisi :)



Mukavaa päivää kaikille!

Vierailija
6/11 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mummon ja ukin luona on taas käyty. Kovasti ne on mielissään uudesta tulokkaasta. Eka lapsenlapsi kun oli tyttö ja täyttää kohta 2v. niin ukki ainaskin on nauttinut pienestä pojasta.



Miska vetelee sikeitä taas partsilla. Saa nähhä miten pitkään tänään raaskitaan nukkuu. Pikkasen on vähentynyt tuo päivänukkuminen. Yöt nukutaan kyllä edelleen hyvin ja siinä 20-22 välillä mennään nukkumaan. Vaihtelevasti sit öisin syö. Välillä kerran, mut yleensä 2-3 kertaa.



Onneks pienen herran kans on kaikki menny hyvin kun se meijjän taloprojekti välistä kiristää hermoja tai lähinnä se, et asiat ei tapahu sillon ku niitten on sovittu tapahtuvan. Viimesin murheenkryyni on ollu lattiavalu. No on sillä Miskallakin vasen silmä vuotanut ja rähminyt sunnuntaista. Ei se kuiteskaan oo ollu punanen tai turvoksissa, joten ei oo hätäilty. Putsailtu vaan ja silleen. Nyt tuntus, et erittäminen alkaa vähentyy eli josko se siitä.



Joku tais puhuu herkuttelusta/painosta ja pisteitten laskemisesta painonvartioiss. Joo mie tässä just suunnittelen samaa kun on tuo herkuttelu kans vähän riistäytynyt ja en meinaa saaha itteeni muuten kuriin. Josko se vähän sais aisoihin kun kirjaa ylös mitä päivän aikana tulee syötyy. Kuiteski meillä ois haaveissa se toinen lapsi heti kun vaan mahollista.



Onko heinäkuisissa pienellä ikäerolla synnyttäneitä. Olisin kuullut mielelläni kokemuksia. Miten on mennyt? Imetitkö vielä raskausaikana ja miten se onnistu? Miten nopeesti tärppäs synnytyksestä? Onko arki miten raskasta kahen pienen kanssa? jne.....



Nyt taidan palata lukemaan tenttiin....



Sateisia terveisiä



Sonteri ja Miska tasan 11vko

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tervehdys!



Sonteri: " Onko heinäkuisissa pienellä ikäerolla synnyttäneitä. Olisin kuullut mielelläni kokemuksia. Miten on mennyt? Imetitkö vielä raskausaikana ja miten se onnistu? Miten nopeesti tärppäs synnytyksestä? Onko arki miten raskasta kahen pienen kanssa? jne....."



Meillä on pienellä ikäerolla tähän mennessä kaikki kolme: vanhin 3 v 5 kk, kakkonen 2 v 2 kk ja pienin 2 kk.



Ekan ja tokan välinen ikäero siis 1 v 3 kk. Ihan ekaksi, että en imettänyt ekaa, kun toinen tärppäsi. Täysmetin ekaa 4,5 kk ja menkat alkoi 4 kk kohdalla. Oltiin kanssa päätetty, että toinen saa tulla kun on tullakseen. Menkkojen jälkeen yksi tosi pitkä kierto - en testannut ja sitten vuodot (oisko ollut km?). Toisten menkkojen jälkeen taas tuntui, että tulee pitkä kierto, mutta ei tullut kiertoa lainkaan, kun olin raskaana!! Meillä kaikki neljä raskautta (yksi km vko 13) ovat alkaneet toisesta yrityskierrosta - aika hauskaa!! Meillä siis voisi tokan ja kolmannen ikäero olla 1 v 5 kk, jos tuo kolmas raskaus oli mennyt loppuun asti.



Ekan ja tokan välinen ikäero oli meillä siitä hyvä, että esikoinen oli siis 1 v 3 kk ja ei mielestäni osannut olla mustasukkainen. Olen taas useilta kavereilta kuullut (joiden lapsilla ikäeroa 2 v), niin 2-vuotias ymmärtää jo olla mustasukkainen ja aiheuttaa sillä ongelmia. Meillä ei siis mustasukkaisuutta! Ei kyllä ole nytkään. Nyt vanhempien sisarusten aika menee keskenään kolistellessa, joten ei siinä haittaa, vaikka äidillä vauva sylissä.



En ole edelleenkään kokenut arkea kahden tai kolmen kanssa rankkana. Tosin kyllä aina välillä on päiviä, jolloin tekisi mieli sulloa kaikki kolme takaisin mahaan! :)



Meillä ollaan alusta asti tietoisesti vaikutettu lasten unirytmeihin. Esimerkiksi tällä hetkellä kaikki kolme lastamme nukkuvat yhdet pitkät päikkärit klo 12-16 (vanhin ehkä välillä vain pari tuntia). Tämä on tuonut halutun oman ajan äidillekin. Vauva tosin saa torkahtaa aamusella ja iltasella, mutta varsinaisesti yhdet pitkät päiväunet. Vaippajutuissa ollaan pyritty siihen, että nopeasti vaipat pois, kun uusi tulokas tulee taloon. Ekalla ja tokalla oli yhtä aikaa vaipat 5 kk eli esikoiselta vaippa pois 1 v 8 kk iässä. Nyt kakkonen sai pitää vaippoja 2 v 1 kk eli vaipatettavia oli kaksi noin kuukauden ajan.



Meillä lapset ovat melko oma-aloitteisia ja reippaita. Se auttaa kyllä kummasti. Esikoinen pukenut ja syönyt " aina" itse. No ei nyt aina, mutta verrattuna kakkoseen, jota edelleen autellaan pukemisessa vähäsen.



Meillä siis kaikki kolme lasta ovat olleet " helpohkoja" ja toisaalta olen itse luonut joitakin rutiineja helpottamaan meidän hommia. Näillä eväillä ollaan vielä kaikki hengissä! Meillä myös isä hoitaa vähintään sen 50 % lasten hoidosta! Sekin on tosi tärkeää!!



Nyt lasten pariin!



:)



Kirjoitan lisää kunhan kerkiän!

Vierailija
8/11 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli tuossa kuukausi sitten neuvola ja silloin oli painoa 5740g (synt.3430g) ja pituutta 58.2cm (synt.52) ja ikää sillon pojalla oli noin 1.5kk. Ja 3 viikon päästä on seuraava aika, saas nähä miten paljon nyt on kasvanut. Kaverilla on kuukauden vanhempi poika ja se oli sillon samaan aikaan 2.5kk:n iässä vaan 150g painavempi ja pari millii lyhyempi, että taitaa meiän poitsu kasvaa vähän nopeemmin. :) Öistä olen tosi onnellinen, sillon kun kotiin tultiin sairaalasta, niin vaavi nukkui noin 4-6 tunnin pätkiä, mutta sitten jossain vaiheessa rupes pidentämään uniaan ja heräsi vasta 6-8 tunnin päästä, söi ja nukkui vielä noin 2 tuntia. Mutta nyt on ollu jo pari kolme viikkoo 9-10 tunnin yöunet. Sen jälkeen on hereillä pari tuntia ja menee ekoille päikkäreille ja hirsiä vetelee taas 3-3.5 tuntia. Ei ole kyllä kertaakaan tarvinnu valittaa ettei sais nukkuu. Toivottavasti sama tahti jatkuu...



jbaby

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäs heiniksille kuuluu?



En ole minäkään tänne pahemmin synnytyksen jälkeen kirjoitellut...



Hyvin meillä on mennyt, Meidän SAIMI tyttö on nyt n. 2ja puoli kk vanha ja on oikein tomera tyttö. Mahallaan kannattelee jo päätään oikein hyvin ja naureskelee ja jokeltelee paljon. Niin paljon kun äiti vaan jaksaa kuunnella. Isosisko on ottanut pikku siskon oikein ihanasti vastaan, ja ollut oikein hellä. Ihanaa katsella heidän tekemisiään. Iso sisko leikkii ja Saimi naureskelee ja katselee vierestä.



Sami painaa vajaat 6 kg ja on 68cm pitkä. Mukava kaksoisleuka on, mutta siitähän ollaan vain tässä vaiheessa ylpeitä. Tosin aika inhottavaa kun sinne jää kaikkea töhnää, jota täytyy putsailla.



Menkkag. Joo mulla alkoi menkat ti. ja vielä vuotaa...tosin hiipumaan päin on!



En enää imetä, nannia syötetään ja paljon sitä meneeekin.



Saimi nukkuu yöllä n. 6-7 tuntia putkeen unta ja sitten vielä syötön jälkeen 3 tuntia... Päivällä valvotaan sitten pitkiä pätkiä :)



Mutta eipäs kummempia kuin kuulumisiin!!!



t.sadetar ja " eppu" Saimi

Vierailija
10/11 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sadetar: teidän pienellä on IHANA Nimi!! Yksi mun suosikeista =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
29.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tänään todettiin meidän Jaako pojalla korvatulehdus ja ikää miehellä vasta 2,5kk. voi raukkaa.

aamulla käytin lääkärillä, kun eilen iltana oli tuli kuuma ja lämpö 38,7. yö oli kuumissaan, nukkui kylläkin ihan ok. aamulla ääni painoksissa ja lämpö hävinny. nauroi iloisesti mut yht äkkiä sai sydäntä raastavaa itkun kohtauksia. aavistelin korvia.



Jaako kuitenkin syö tissiä hanakasti, siihen ei onneksi ole vaikuttanut.

toisessa korvassa oli tulehdus. kyllä mietinet olikohabn tulosa hukka reissu, mut hyvä et käytin ja hoitoa saatiin. mikstuurana lääkekuuri, Jaako " syö" sen hyvin, ei puklaa ulos.



Muuten Jaako on tähän asti ollut niin pirteä ja helppo lapsi. seurankipeä pikku mies. kasvaa ihan rintamaidolla joka riittäny hyvin, aikaisimmalta lapsilta kun viim. tässä iässä jo loppunu.



mukava välilä käydä lukemassa kuulumisianne



palaillaan, täytyy alka nukkuu ennen kuin Jaako heräilee..