Ainoan lapsen vanhemmat!
Miten olette selittäneet lapselle, ettei saa koskaan sisarusta? Meidän 3,5v tyttö on ruvennut kyselemään pikkusiskon perään, kun kaverista tuli isosisko. Tähän mennessä olen yrittänyt vähän kierrellä vastausta. Mutta nyt tarvitsisin neuvoja siihen, miten tämä keskustelu käydään. Yksilapsisuus on meillä valinta, enkä halua valehdella lapselle ettemme voi saada lisää lapsia. Toki hän on myös niin pieni, ettei edes välttämättä ymmärtäisi. Helppiä!
Kommentit (13)
Sanot vaan että perheitä on erilaisia, joissakin on paljon lapsia joissakin vaan yksi, ja teillä nyt on vaan yksi. Varmaan tiedätte jonkun toisenkin yksilapsisen perheen, sanotte että ei kaikilla muillakaan ole siskoja kuten Niko-Juliuksella esim. Mitään syitä yksilapsisuuteen ei tarvitse lapselle selittää.
Meillä on vain yksi lapsi, eikä ole varmaa tuleeko toista. Meidänkin 4vee on kysellyt pikku siskon perään, kun tarhakavereillakin on pikkusisaruksia. Minä en selittäisi alle kouluikäiselle mitään syitä siihen tuleeko vauvoja vai ei, tai mistä se johtuu. Olen vain kysellyt tarkemmin mitä hän tekisi pikkusiskon kanssa ja kertonut millainen hän oli vauvana ja kuinka paljon häntä hoivasin ja rakastin. Sitten ollaan katsottu videoita ja kuvia hänestä vauvana, se on ollut tosi hauskaa. Joskus hän osoittaa vatsaani ja kysyy onko siellä vauva ja olen vastannut välillä että en tiedä tai "ei". Minä puhuisin lapsen kanssa vauvoista siten kuin hän haluaa niistä puhua. Jos hän sanoo: minä haluan että meille tulee vauva, vastaan vain: niin, se voisi kyllä olla ihanaa. Ei lapsi tarvitse sen enempää, vain vähän vastakaikua unelmilleen.
Samalla tavalla puhun kun hän haaveilee leluista. Menee mukaan vaan unelmoimaan. Ei se tarkoita lupausta, että sitten se hankitaan. Eivät pikkulapset ajattele niin.
Yllä onkin useita hyviä neuvoja jo mutta olen myös suunnilleen samanikäiselle ainukaiseksi jäävälle lapsellemme selittänyt, että ymmärtääkö, että hän jakaisi äitin ja isän sisaruksen kanssa ja se olisi aina täällä, jonka jälkeen tähän asti hän on ollut helpottunut, että niitä pikkusisaruksia ei ole.
[quote author="Vierailija" time="16.01.2015 klo 15:32"]Sanot vaan että perheitä on erilaisia, joissakin on paljon lapsia joissakin vaan yksi, ja teillä nyt on vaan yksi. Varmaan tiedätte jonkun toisenkin yksilapsisen perheen, sanotte että ei kaikilla muillakaan ole siskoja kuten Niko-Juliuksella esim. Mitään syitä yksilapsisuuteen ei tarvitse lapselle selittää.
[/quote]
Me ei itseasiassa tunneta yhtään perhettä, jossa olisi vain yksi lapsi. Kaikilla kavereillakin on vähintään tulossa toinen. Mutta tästä muistin, että meillä on sellainen erilaiset perheet-kirja. Ehkä käytän sitä apuna tässä. Kiitos.
Jokainen perhe suunnittelee lapsimääränsä ja meillä se on tämä.
Jos vaan teette sen toisen, niin lakkaa kyselemästä?
Ei meillä lapsi ole koskaan selityksiä kaipaillut. Meille vanhemmille tämä on ollut itsestäänselvä valinta, ja itsestäänselvänä asiana lapsikin tuntuu tämän asian ottavan. Tuntuu pikemminkin olevan vain onnellinen siitä, ettei hänellä ole sisarusta riesana, kuten kavereilla on.
Miksi pitää tehdä ongelmaa asiasta, joka ei ole ongelma?
t. ainoa lapsi ties kuinka monennessa polvessa
3,5-vuotias ei ymmärrä, että lasten lukumäärä on vanhempien määräysvallassa oleva valinta. Hän on vain tehnyt observaatioita ympäristössään, ja haluaa nyt vain täysin vilpittömästi tietää milloin teille tulee se toinen lapsi, muille kun jo näyttää tulleen.
Ettei lapsi jää harhaluuloon, tehkää siis hänen kanssaan keskustellessaan selväksi, että toisiin perheisiin syntyy yksi, toisiin useampi lapsi. Itse en mitenkään korostaisi, ettei hän tule *koskaan* saamaan sisarusta.
Miksi jokaiseen ketjuun eksyy ihmisiä, joiden on pakko sanoa edes vähän ikävästi ja jotenkin tehdä ap:sta tyhmä? Kyllä mun mielestä on ihan fiksua miettiä tarkkaan miten aiheesta puhuu. Tollaisia 3-4-vuotiaitakin on erilaisia. Meidän oma ainokainen saman ikäinen on melko "aikava" ja ollaan juteltu asioista ihan niinku ne on. Toki lapselle sopivina. Minä sanoin, että kaikkien naisten vatsoissa on sellaiset vauvapiuhat ja äidiltä ne piuhat on poikki.
Ette ole tilivelvollisia 3-vuotiaalle. Kerro vaikka, että olette tyytyväisiä elämään näin ja sillä hyvä.