Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eka keskustelu hoitajan kanssa?!

13.12.2005 |

Saimme poitsullemme paikan perhepäivähoitajalta, yes!! Päivähoidon ohjaaja puheli, että ennen aloitusta vois keskustella ihan rauhassa esim. tavoitteista ja toiveista. Mutta mitä tämä tarkemmin tarkoittaisi? Siis toki ymmärrän asian pointin, mutta haluaisin teiltä kokeneemmilta ihan käytännön vinkkejä, mitä tällaisessa keskustelussa on hyvä ottaa esille ja mitä toiveita ylipäänsä voi esittää. Värkkään kokemuksista sitten jonkun muistilistantapaisen, että muistan kysellä kaikki mahdolliset jutut =)

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
13.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaupungissamme on käytössä valmis kaavake tätä keskustelua varten. Niin kunnallisilla kuin yksityisilläkin hoitajilla. Ensin sen täyttävät vanhemmat ja laittavat siihen ajatuksiansa kustakin asiasta. Sitten tässä keskustelutilanteessa vanhemmat ja hoitaja käyvät yhteisesti samat asiat läpi ja ylös kirjataan mitä yhteisesti on sovittu. Tällaisia asioita ovat mm. päivän rytmi (ulkoilut, ruokailut, päiväunet), kasvatusperiaatteet, kerhoilut, uskontoon liittyvät asiat, siisteyskasvatus jne. Jos myöhemmin tulee jotakin epäselvää jonkin asian suhteen, on helppo katsastaa miten asiasta on yhteisesti sovittu. Vanhemmat voivat laittaa toiveitaan paperille hoidon suhteen.

Kaikesta kannattaa jutustella ja asioita ottaa esille vaikka ne tuntuisivatkin miten yksinkertaisilta. Vanhempien on kuitenkin hyvä muistaa, että hoitajalla on parhain näkemys arjen pyörityksestä useamman eri perheestä tulevan lapsen kanssa. Eli on siis monenlaista rytmiä sovitettava yhteen.

Kaikkea hyvää hoidon alkuun!



T: Justeeri, kahden ihanan pikkuisen pph

Vierailija
2/2 |
15.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota vauva mukaan.

Katso miten se hoitaja suhtautuu vauvaan ja pidä huoli siitä että hän nostaa lapsesi syliin ja seuraa tilannetta ja luota omiin vaistoihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi viisi