Että mitä? Töihin ei tarvitse toimittaa verokorttia, voiko olla?
Vein verokortin töihin mutta esimies sanoi, ettei sitä tarvita vaan verotoimistosta menee suoraan tieto palkanlaskentaan. Kuulostaa ihan uskomattomalta enkä löydä asiasta mitään tietoa. Voiko tuo pitää paikkaansa? Onko jollain näin?
Kommentit (14)
Näinhän se menee.Ellet sitten halua nostaa veroprosenttia.
Mulla luki ainakin verokortin takana tuo tieto :D
Joo, mutta meillä se tarkoittaa A-tulorajan valitsemista. Mä haluan aina sen B:n, joten toimitan verokortin itse.
Pitää paikkansa, että saavat suorasiirtona. Mutta vain alkuperäisen, ei muutettua jos on tehty muutoksia.
Miten voi olla? Aina ennenkin on ollut pakko toimittaa paperinen kortti. Onko uusi muutos? Miehen duubissa on se paperiversio pakko toimittaa, vaikkei prossaa vaihtaisikaan.
Ahaa. Otan aina sen b-vaihtoehdon. Mutta silti palkanlaskennasta sanottiin, ettei tarvitse.
Vielä ainakin viime vuonna minulta pidätettiin 60% veroja kun kämmäilijä-esimies ei ollut toimittanut verokorttia palkanlaskentaan. Hyvä jos muuttui, vaikka ko. paikassa ei kokonaistilannetta parannakaan.
[quote author="Vierailija" time="14.01.2015 klo 20:55"]Tänä vuonna alkoi tää systeemi.
[/quote]
Ahaa, ok.
[quote author="Vierailija" time="14.01.2015 klo 20:57"]Vielä ainakin viime vuonna minulta pidätettiin 60% veroja kun kämmäilijä-esimies ei ollut toimittanut verokorttia palkanlaskentaan. Hyvä jos muuttui, vaikka ko. paikassa ei kokonaistilannetta parannakaan.
[/quote]
No miten on mahdollista, jos viime vuonna jo tuli muutos?
Minä olen jo vuonna 2011 tilannut verokorttitiedot suorasiirtona. Korjailin käsin vain muutokset ja B-valinnat.
T. Palkanlaskija, nyt hoitovapaalla
Totta on.