mitkä 'enteet' ennen synnytystä?
Kommentit (10)
Mä olen saanut ihan megaraivarit aina noin puolivuorokautta ennen synnytyksiä.
Täällä on jäätävää painetta lantiolla ja arsessa, vituttaa ihan kaikki, vauva on kamalan alhaalla ja oudon hiljainen (saan kuitenkin 10liikettä/tunti) ja polttelee selkää ja vatsaa. :o alkaa jänskättää! - ap 36+2
Vaikea sanoa.Viimeisten viikkojen aikana kaikenlaisia oireita oli; vihlontaa, painon tunnetta, satunnaisia supisteluja. Synnytys käynnistyi 40+2 säännöllisisllä supistuksilla.
Mulla ei ole ollut kummassakaan raskaudessa mitään enteitä tai en ole sitten niitä ainakaan huomannut. Molemmissa vauva on lisäksi ollut niin yllhäällä, että niin avautumisvaihe kuin ponnistusvaihekin ovat olleet hankalia.
Ensimmäinen synnytys alkoi lapsivesien menemisellä reilua viikkoa ennen laskettua aikaa ja ihan tyhjästä tuli. Ainuttakaan supistusta, paineentunnetta tai mitään muutakaan vihlaisua en ollut siihen mennessä tuntenut ja edellisenä päivänä neuvolassa oli todettu, ettei tämä tule vielä pitkään aikaan, kun paikat ovat vielä tiiviisti kiinni.
Toisen kanssa arvottiin sektion ja alatiesynnytyksen kanssa, kun vauva kääntyili edestakaisin mutta ei suostunut kääntymään lääkärin sitä vaatiessa... Otettiin sitten molemmista ne kurjat puolet. Synnytys alkoi verisellä limalla yöllä, sen jälkeen menkkamaisella jomotuksella ja lopulta taas lapsivesien menemisellä, kun vielä mietin, että mitähän tää kaikki on.
Esikoisen kanssa pullanleivontavimma, seuraavana aamuna irtosi limatulppa, sitä seuraavana syntyi.
Toisen kanssa ei mitään, jollei oteta sitä yliajalle menemisen ahdistusta lukuun, mutta kun käynnistykseen mentiin poltot alkoi itsestään synnytyssalissa. Syntyi viikolla 43+1.
esikoisen kanssa 3 paivaa kestaneet todella kipeat supistukset. mahassa kaksi kasvamassa, saas nahda kuinka naiden kanssa kay.
Kaikilla kerroilla harjoitussupistuksia pitkin matkaa, mutta loppuvaiheessa paineen tuntua ja jotenkin aivan "raskas" olo, tunne ettei tämä voi enää kauan kestää. Sitten se lapsivesien meno.
[quote author="Vierailija" time="09.12.2014 klo 09:11"]Täällä on jäätävää painetta lantiolla ja arsessa, vituttaa ihan kaikki, vauva on kamalan alhaalla ja oudon hiljainen (saan kuitenkin 10liikettä/tunti) ja polttelee selkää ja vatsaa. :o alkaa jänskättää! - ap 36+2
[/quote]
Mulla on ollut tuollaista nyt kuukauden.
Rv 40+5
9 kuukautta kestänyt mahan kasvaminen. Tosin voi johtua myös liiasta kaljan litkimisestä.