Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä mieltä tällaisesta opettajan käytöksestä?

Vierailija
15.02.2007 |

Kyseessä alakoulun luokka.



Opettaja kysyy eräältä tytöltä jotakin ja valittaa että tyttö puhui liian hiljaa. Käskee tytön vastaamaan uudestaan kovemmalla äänellä. Tyttö vastaa kuuluvasti mutta sitten opettaja sanoo nousepa ihan seisomaan jotta varmasti kuuluu.



Tyttö vastaa seisten, seuraavaksi opettaja käskee tytön nousta tuolille seisomaan jotta varmasti kaikki kuulevat mitä tyttö vastaa. Tyttö vastaa nyt tuolilla seisoen. Tämäkään ei riitä opettajalle. Opettaja käskee tytön nousta pöydän päälle ja vastata kuuluvalla äänellä.



Tämän jälkeen opettaja lopettaa tytön piinaamisen. Mitä mieltä tällaisesta opettajasta?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Törkeää toisen nöyryyttämistä.

Vierailija
2/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

skitso opettajahan tuo on, varoituksen sietäisi saada, pahemmanluokan kiusaamista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ope

Vierailija
4/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos opettaja vähättelisi niin veisin asian rehtorille.

Vierailija
5/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaisiko ekaksi kysyä opelta että mites sillä meidän tytöllä menee kun on arka, että onko ollu mitään erikoista?



Reksille ei koskaan kannata ekaksi soittaa vaan yrittää ensin itse selvittää.



Itsellekin tulee tilanteita jossa lapsi on liioitellut jonkun asian ihan överiksi (tyyliin: meitä ei kukaan koskaan valvo ulkona) Sitten kun vanhemmat ihan ystävällisesti tiedustelevat niin usein selviää että kyllä niitä ulkovalvojia on monin kappalein! Esimerkkinä vaan.



Kaikki ei ole sitä miltä ekaksi kuulostaa, jos uskoisin opena kaikki lasten jutut vanhemmistaan niin aika erikoista porukkaa olisi monen lapsen kotona.



t. ope ja äiti

Vierailija
6/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eräs tyttö todella joutui tuohon nöyryytykseen. En tiedä kertoiko vanhemmilleen ja oliko mitään yhteydenpitoa kouluun ja opettajaan vanhempien taholta.



t. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko että nykyään tuollainen enää onnistuu, ihmiset ei pidä opettajia enää samalla lailla puolijumalina.



Minä itse jouduin makaamaan luokan lattialla molemmat jalat kohti kattoa, koska en vastannut oikein kertotaulukuulustelussa. Tai siis aluksi jouduin seisomaan, sitten seisomaan yhdellä jalalla jne., kunnes makasin lattialla ketarat kohti kattoa. Mikä parasta, osasin sen kertotaulun ihan hyvin, mutta olin siinä tilanteessa niin lukossa etten saanut vastattua mitään oikein (pitkä tarina, ope oli vielä etukäteen pohjustanut tuota juttua ja olin ihan kipsissä kun kuulustelu alkoi).



Toivottavasti näitten tyyppien opettajanpäivät on nykymaailmassa ohi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kolme