Synnyttäneet!
Kun se vauva sieltä ulos putkahtaa niin helpottaako kipu heti?
Kommentit (12)
Komppaan edellisiä. Pahin kipu (venytyskipu) lakkasi sillä hetkellä, kun vauva oli ulkona. Senkin jälkeen toki jonkin verran kipeää teki jälkeisten tuleminen ja kohdun paineleminenkin, mutta se oli mulla ainakin suht pientä verrattuna edeltäviin tuntemuksiin.
Joo helpotti. HETKEKSI. Sitte alkoki viikkoja kestävä tuska.
Kipu loppuu heti kun vauva syntyy :) Mulla ei istukan tulo eikä jälkisupistukset ole tuntuneet ollenkaan kipeiltä.
Mulla sattui kakkaaminen synnytyksen jälkeen enemmän kuin itse synnytys. Viikko synnytyksestä vielä tuntui, että kuolen joka kerta vessaan. Järkyttävät pukamat. Synnytys ei ollut mitään niihin verrattuna.
Kipu loppui heti kun sai epiduraalin.
Saman tien! Sen jälkeen vielä tikattiin pahojen repeytymien takia mutta niihin sai tietty paikallispuudutuksen :D Tikkaus kesti niin kauan mun tapauksessa että ekan satsin vaikutus alko jo lakkaamaan joten yks aika kivulias pisto sinne väliin tuli. Mutta synnytyskipu/supistukset lakkas samantien :)
Kyllä vaan, paitsi tietty jälkisupistukset
Mulla ainakin helpotti heti. Toki se kipu palas myöhemmin kun istukka tuli ulos ja jälkisupparit. Mutta sillon oli vauva jo kivunlievittäjänä rinnalla niin se ei tuntunut enää niin pahalle.
Helpottaa! Jälkisuppareita tuntui sit kun maito kunnolla nousi ja imetti.
Kyllä. Mutta esikoisesta seuraavat kaksi viikkoa oli suurempi helvetti. Tissit rikki, alapää hajalla, tissitulehdus...
Kyllä(takana 4 synnytystä, joista ensimmäisen synnytyksessä ajattelin ihan vakavissani että en koskaan enää halua synnyttää)