Syke-sarjasta: Miten narkomaanihoitaja sai palata vielä töihin?
Tiina Lymin hahmo jäi kiinni sairaalan lääkkeiden varastamisesta, reseptien väärentämisestä ja huumeidenkäytöstä. Vieroitusjakson jälkeen hän palasi töihin. Toimitaanko näin oikeastikin? Ja kyllä, tiedän että on fiktiosarja mutta eikö tällaiset asiat pitäisi näyttää tosielämää vastaavalla tavalla, kun mainostivat muutenkin sairaala-arkeen perehtyneensä.
Työnantajallahan on velvollisuus järjestää hoito esim. alkoholistille, näin olen ymmärtänyt, mutta kun mukana on laittomuuksia niin onko velvollisuus ottaa vakituinenkin hoitaja vielä takaisin?
Kommentit (10)
Hoitoon ohjaus ja takasin töihin kunhan on kunnossa, tai "kunnossa". Lääkeluvat viedään määräajaksi, mutta töitä saa kyl jatkaa. Ei ole varaa pistää kokonaan pellolle yhtään hoitajaa.
Jep, noin se menee kuten kolmonen kirjotti...
Mutta jos on tehnyt rikoksen niin eikö ala oikeuskäsittely? Vai onkohan semmoinen vielä tulossa...
[quote author="Vierailija" time="11.01.2015 klo 13:50"]
Hoitoon ohjaus ja takasin töihin kunhan on kunnossa, tai "kunnossa". Lääkeluvat viedään määräajaksi, mutta töitä saa kyl jatkaa. Ei ole varaa pistää kokonaan pellolle yhtään hoitajaa.
[/quote]
Näin. Kun on vakituinen virka niin huumediilereitä ei saada ulos vaikka ei olisi 'työkunnossakaan'
Se jakso, jossa huumeidenkäyttö paljastui, oli ihan kamala! Sen sympaattisen papan tarina pajupilleineen kaikkineen oli niin surullinen, ettei millään meinannut kestää katsoa. Ja kun tietää, että sellaista oikeastikin tapahtuu...
Koska se on sarja!!! Ymmärätkö että se ei tapahdu oikeasti?!!? Että on ääliöitä tässäkin maailmassa
Kun vain menee kamun kanssa lääkehuoneeseen.
[quote author="Vierailija" time="11.01.2015 klo 17:24"]
Koska se on sarja!!! Ymmärätkö että se ei tapahdu oikeasti?!!? Että on ääliöitä tässäkin maailmassa
[/quote]
Vähennä niitä huutomerkkejä ja koita ymmärtää mitä ap pohtii. Kyse oli siitä meneekö asia todella noin myös IRL. Asiallisia vastauksia tässä on jo tullutkin.
[quote author="Vierailija" time="11.01.2015 klo 17:24"]Koska se on sarja!!! Ymmärätkö että se ei tapahdu oikeasti?!!? Että on ääliöitä tässäkin maailmassa
[/quote]
Häh, eikö se olekaan livenä tuleva dokumentti?
Tätä minäkin ihmettelin ja hiukan epäilen ettei tuo tosielämässä ole mahdollista. Valvirahan veis hoitajalta luvat noiden tekojen jälkeen.