Juhani Eskola: Työterveyshuolto lopetettava koska kaikki ei saa sitä
Eli vanha kommunistinen ajatus siitä, että kaikilla on oltava asiat mahdollisimman huonosti toimii edelleen.
Päivän byrokraatti jaksaa naurattaa, aiheena työterveyshuolto...
Päivän Byrokraatti -palkinnon saa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen, eli THL:n pääjohtaja Juhani Eskola, joka kiirehti ehdottamaan työterveyshuollon lopettamista siinä tapauksessa, että hallituksen sote-ehdotus menisi läpi.
Pääjohtaja Eskolan mukaan sote-uudistus sisältää tasa-arvoisuuden periaatteen, jonka nojalla työterveyshuollon kaltaisesta luksuksesta on päästävä eroon.
Sen sijaan että kehitettäisiin malleja, joilla vastaava palvelu tulisi kaikkien ulottuville, pitää liian hyvin (lue: julkista sektoria paremmin) toimiva työterveyshuolto lakkauttaa. Palkintokomitean mieleen tulee jälleen eräs aate, jonka uskottiin päästelevän 1900-luvun lopulla jo kuolinkorinoita, mutta joka silti edelleen sinnittelee, ja jonka pääajatuksena on tehdä kaikista tasa-arvoisen köyhiä.
Työterveyshuollon piirissä on nykyään n. 1,9 miljoonaa suomalaista. Luvassa onkin mielenkiintoisia ruuhkia, kun nämä pakkautuvat vaivoineen terveyskeskuksiin.
Jos työterveyshuoltojärjestelmä estetään lainsäätäjän taholta, yrityksille tulee käytännössä mahdottomaksi järjestää palvelua edes kiertoteitse, tai ainakin se tulisi hyvin kalliiksi kaksinkertaisen maksun vuoksi. Ensin palvelusta maksettaisiin verorahoina, mutta tätä palvelua ei kuitenkaan käytettäisi, vaan sen korvaavasta palvelusta maksettaisiin uudelleen. Ja todennäköisesti uudistuksen myötä näin järjestetty työterveyspalvelu muodostaisi työntekijälle verotettavaa tuloa.*
Sote on kummajainen, josta on poliitikkojen mukaan "sovittu", mutta missään ei ole silti vielä esitetty yhtään kunnollista kuvausta, mitä se tulisi käytännössä tarkoittamaan. Periaatteessa esiteltyjen luonnosten puitteissa olisi mahdollista luoda markkinaperusteinen kilpailtu malli, jos poliittista tahtoa vain olisi, mutta ennemminkin näyttää siltä, että mallina on lapioida nykyistä kakkaa isommiksi kakuiksi, laittaa silmät kiinni ja uskotella, että se maistuu nyt paremmalta.
THL on sosiaali- ja terveysministeriön alainen tutkimus- ja kehittämislaitos, jonka tehtävänä on väestön hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen, sairauksien ja sosiaalisten ongelmien ehkäiseminen ja sosiaali- ja terveyspalveluiden kehittäminen. THL toteuttaa tätä tehtäväänsä tutkimuksen, seurannan ja arvioinnin, kehittämistyön, asiantuntijavaikuttamisen ja viranomaistehtävien sekä kansainvälisen yhteistyön avulla. THL toimii lisäksi alansa tilastoviranomaisena sekä huolehtii tehtäväalueensa tietoperustasta ja sen hyödyntämisestä.
Näin siis virallisen kuvauksen mukaan. Oikeasti THL on lyhenne sanoista:
[ ] Totaalisen Holhouksen Laitos
[ ] Tarpeetonta Hysteriaa Luomassa
[ ] Taistolaisten Hysteerikkojen Loppusijoitus
Oikein vastanneiden kesken arvotaan THL:n toimintakertomukset vuosilta 2009-2013 pdf-versioina.
- - -
* Nykyinen työterveyshuoltojärjestelmä on veronmaksajalle verrattain edullinen, vaikkakaan ei täydellinen. Vuoden 2009 lukujen mukaan yritykset rahoittavat siitä suoraan 326 meur ja Kelan kautta rahoitetaan 273 meur. Kelan kautta maksetusta summasta yritykset rahoittavat vakuutusmaksuina 70,8%, yrittäjät ja palkansaajat 28,4% ja valtio 0,8%. Mitä ilmeisimmin THL:n ehdotus ei pidä sisällään näistä maksuista luopumista, vaikka niitä vastaan saatava palvelu poistettaisiinkin.
Yleisesti ottaen palkintokomitea toki kannattaa työnantajarasitteiden huomattavaa alentamista, joten myöskään nykymallia ei pidä kuvitella ideaaliksi. Siinä on vielä paljon parantamista markkinatalouden ja asiakkaan vapaan valintamahdollisuuden keinoin.
******************
kommenteissakin helmiä :D
http://www.facebook.com/PaivanByrokraatti/posts/359864734199328
Kommentit (28)
Työterveyshuollossa tehdään runsaasti terveystarkastuksia, joiden tarkoituksena on ollut edistää terveyttä. Tutkimuksissa ei ole kuitenkaan voitu osoittaa selkeitä hyötyjä. Näitäkin tunnin pituisia juttutuokioita terveydenhoitajan kanssa kustannetaan veronmaksajien varoin. Yksityiset lääkäriasemat tekevät näillä hyvää tulosta.
Meillä työpaikassa oli näppärästi järjestetty. Työterveyshuolto oli yksityisessä, Mehiläisessä, jossa kellään ei ollut varaa asioida.
:D Oikeastaan nyt kun mietin, niin on aika väärin että meillä ylipäänsä on terveydenhuoltoa Suomessa kun Afrikassa ei ole. Tasa-arvoerojen kaventamiseksi ja solidaarisuuden eleenä voitaisiin mekin luopua koko terveydenhoitojärjestelmästä.
[quote author="Vierailija" time="18.01.2015 klo 16:46"]
:D Oikeastaan nyt kun mietin, niin on aika väärin että meillä ylipäänsä on terveydenhuoltoa Suomessa kun Afrikassa ei ole. Tasa-arvoerojen kaventamiseksi ja solidaarisuuden eleenä voitaisiin mekin luopua koko terveydenhoitojärjestelmästä.
[/quote]
kaikki voittaa!
Kaikki lääketieteen tukeminen pois ja heti. Se maksakoon täysin omasta kukkarostaan joka sitä haluaa, ja muut ovat tasan tarkkaa ILMAN. Ei mitään maksuvelvoitteita firmoille tai KELAlle!! Saatte nähdä, ettei tilanne miksikään muutu, paitsi että apinat eivät kuittaa lihavia palkkojaan ja bonuksiaan entiseen tapaan.
[quote author="Vierailija" time="18.01.2015 klo 16:51"]
Kaikki lääketieteen tukeminen pois ja heti. Se maksakoon täysin omasta kukkarostaan joka sitä haluaa, ja muut ovat tasan tarkkaa ILMAN. Ei mitään maksuvelvoitteita firmoille tai KELAlle!! Saatte nähdä, ettei tilanne miksikään muutu, paitsi että apinat eivät kuittaa lihavia palkkojaan ja bonuksiaan entiseen tapaan.
[/quote]
pointtisi?
Ansiokasta logiikkaa herra pääjohtajalla. Huhheijaa.
Tasa-arvoa kaivattaisiin myös itse asiaan eli sairastamiseen. Nythän on niin, että köyhät sairastavat enemmän kuin varakkaat. Siis säädettäköön sairauspakko kaikille tietyn tulo- tai omaisuusrajan ylittäville. Jos ei pysty toimittamaan lääkärintodistusta riittävästä sairastamisesta, niin ankarat lisäverot päälle. Eikä sitten mikään porvarilääkärin kirjoittama todistus kelpaa!
Asumis- ja toimeentulotuki on lopetettava koska kaikki eivät niitä saa. Ansiosidonnainen sekä peruspäivärahakin on lakkautettava. Lainakorkojen vähennysoikeus sekä leskeneläke myös lakkautettava. Vain muutamia esimerkkejä...
Lapsilisäkin pitäisi lakkauttaa, koska lapsettomat eivät saa sitä.
Opintotuet pois koska elämänkoululaiset eivät saa.
Kyllähän työterveyshuolto edistää eriarvoisuutta ja valtio on tukemassa tällaista järjestelmää. Monitahoinen asia, josta pitäisi keskustella enemmän.
Eihän se työterveyshuolto ole edes kaikilla samanlainen. Moni luulee, että työssä olemalla pääsee automaattisesti työpaikkalääkärille, mutta ei se niin ole. Meillä ei kuulu mikään lääkärin palvelu tai edes sairaslomatodistukset työterveyshuoltoon. On vain toiseksi pienin, terveystarkastus joka toinen vuosi ja työpaikkaselvitykset. Juuri mitään muuta siihen ei kuulu.
No ap. on taas ymmärtänyt väärin. Se että meillä on kaksi käytännössä veronmaksajien ylläpitämää päällekkäistä terveysjärjestelmää sairauksien hoitoon on kallista ja epäoikeudenmukaista. Kun päättäjät käyvät vain työterveydessä tai yksityisellä heillä ei ole mitään intressiä investoida tai kehittää julkista perusterveydenhoitoa jota käyttää vain työelämän ulkopuolella olevat ihmiset ja raskaana olevat naiset.
Tuloindeksin suurinpaan viidennekseen kuuluvat miehet elävät tasa-arvoisessa Suomessa yli keskimäärin yli vuosikymmenen vanhemmaksi kuin tuloindeksin pienimpään viidennekseen kuuluvat miehet. Köyhät saavat verorahoilla huonompaa hoitoa kuin hyväosaiset.
Siihen että päästään yhteen vaihtoehtoon on kaksi ratkaisua joko lakkautetaan köyhien terveyskeskukset tai työssäkäyvien työöterveyshoito ja kelatuet yksityisille lääkäriasemille jotka muutenkin lääkäriensä kera tekevät verosuunnittelua veroparatiisien kautta.
Minusta ainut tapa edistää tasa-arvoa on että köyhät ja rikkaat käyvät samassa terveydenhoidossa. Terveyskeskuksen on vaikea palkata suomalaisia lääkäreitä koska harva haluaa hoitaa köyhiä syrjäytyneitä koko päiväisesti, työterveydessä on helpommat ja terveemmät asiakkaat. Jos koko kansalla olisi yhteinen terveydenhoito lääkärikin jaksaisi paremmin niitä päivän paria syrjäytynyttä.
Jos me päätetään lakkauttaa terveyskeskukset niin köyhille pitää tarjota se sama yksityinen terveydenhoito kuin työssäkäyvillekin, ja se maksaa muutaman prosenttiyksikön lisää ap:n verotukseen.
Kun terveyskeskuksessa on vaikea saada aikaa ja joutuu hoitajalle, niin samasta vaivasta pääsee työterveydessä erikoislääkärin paijattavaksi, eikä se erikoislääkäri sano että käynti on ihan turha kun firma taas tienasi pari kolmestaa kymmenen minuutin käynnistä.
Firmat maksavat kyllä aika paljon työterveyshuollosta itse.
[quote author="Vierailija" time="18.01.2015 klo 17:09"]
Kyllähän työterveyshuolto edistää eriarvoisuutta ja valtio on tukemassa tällaista järjestelmää. Monitahoinen asia, josta pitäisi keskustella enemmän.
[/quote]
Valtio tukee melko pienellä summalla verrattuna järjestelmän toimivuuteen. Työterveyshoito toimii todella hyvin, työntekijät pääsevät sen turvin mahdollisimman nopeasti takaisin töihin, mikä on myös työnantajan ja yhteiskunnan etu. Työterveyshoitoa käyttävät eivät kuormita julkista puolta.
Enkä suoraan sanoen ymmärrä sitä valtavaa eriarvoisuutta mistä tässä puhutaan, työterveyshuollon piirissä eivät ole vain "hyväosaiset" vaan ihmisiä laidasta laitaan eri koulutuksilla, taustoilla ja elämäntilanteilla.
Kannattaisko mennä töihin niin pääsee työterveyden piiriin. 1.9miljoonasta ihmisestä jota työterveyttä käyttää, kaikki tuskin ovat miljardöörejä tai päättäjiä. Vähän maalaisjärkeä voisi käyttää