Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ihmisten tapa leveillä auttamisellaan

Vierailija
19.12.2014 |

Olen monesti pohtinut sellaista, että miksi nykyisin niin monella on tapana leveillä antaessaan almua? Eivätkö ihmiset tiedä, että "älköön oikea kätesi tietäkö, mitä vasen antaa" kun on auttamisesta kyse? Avun kohdetta ei pidä saattaa häpeään, eikä häneltä pidä julkisesti vaatia kiitollisuutta. Se on nöyryyttävää. Itse en ole avun kohde, eikä tarvetta, mutta tuli pahan mieleen.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet kyllä oikeassa. Auttamisen pitäisi olla pyyteetöntä ja silloin ei pitäisi huudella ympäriinsä auttaneensa.

Vierailija
2/5 |
19.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kertoisiko joku, joka haluaa kuuluttaa omaa "laupeuttaan", että mikä siinä on takana?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esimerkin antamisen varjolla pönkitetään itseään ja ostetaan huonoa omaatuntoa pois.

Mutta kyllä minä aina kun sydämestäni jotain poikkeavaa hyvyyttä teen, kerron sen jollekin, koska mielestäni ansaitsen palkinnon. Palkinnoksi riittää se että joku pitää minua hieman enää vähemmän perseenä tyyppinä. Olen huomannut myös sen että itse ainakin otan esimerkkiä muista hyvien tekojen tekijöistä.

Miksei hyvän tekijä saisi kiitosta saada? Vähentääkö se hyödyn määrää vai onko sillä hyvän tekemistä vähentävä vaikutus?

Vierailija
4/5 |
19.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ketä motivoi tehdä hyvää, jos se pitää kätkeä kaappiin kuten homous. Pitääkö sitä hävetä? Pitääkö pelätä aggressiivisia lynkkajia, jotka tuomitsevat tekopyhäksi.  Tekopyhähän on jos hyvän tekeminen ei ole itseltä pois. Pitäisi vain pokkuroida ja nöyritstellä luterilaisesti. Anteeksi kun olen syntinen paska, en ansaitse mitään hyvää, minun pitää vain ostaa ihmisiltä oikeus omaan olemassa oloooni.

On kyllä syytä minun mainita etten voi sietää nenäpäivien syyllistävää elämöintiä. Pitää maksaa tietyn verran tai sitoutua kuukausi maksajaksi, muuten olet rikas ahne paska, kenellä ei ole mitään empatiaa. Katsokaa kun itkemme neekerin kohtaloa ja keksimme hauskoja vitsejä paskoista suomalaisista ketkä eivät voi antaa niin ja niin paljon näille kärsijöille.

mielelläni laitan pikkukolikot lippaaseen jos sellainen kassalla on. Ei minua motivoi se että puhelimen päässä saattaa olla ö-luokan julkkis.

Vierailija
5/5 |
19.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisaalta, minun mielestäni on kiva lukea esim. FB:sta joitain tarinoita auttamisesta. Ne ovat rohkaisevia esimerkkejä muillekin.

Tuo on ihan totta, että "Avun kohdetta ei pidä saattaa häpeään, eikä häneltä pidä julkisesti vaatia kiitollisuutta. Se on nöyryyttävää." Avun saaja ei välttämättä edes osaa heti olla kiitollinen, ei ymmärrä avun merkitystä, joten sellaiset päivittelyt, että ei edes kiitosta tullut ovat turhia. Myöhemmin sitten taas voi olla vaikeaa enää lähteä kiittämään, kun on tajunnut sen avun merkityksen.

Joskus voi toki käydä niinkin, ettei sitä kiitosmieltä tule myöhemminkään. Ehkä ihminen ei vain koe tulleensa aidosti kohdatuksi ja autetuksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä yhdeksän