Ihan kammottava kidsing
miksi oi miksi tehdään lasten laulukilpailuja, joissa lapset on meikattu ja puettu kuin aikuiset ja laulaa aikusten lauluja? Ihan hirveetä katsoa ja kuunnella. Mieluummin ihan kunnon tenavatähti, jossa lapset on LAPSIA.
Kommentit (5)
Se on nykymaailma. Lapsuusaika lyhenee ja varsinkin tytöt aivopestään aikuisuuteen.
Olen katsonut varmaan kolme semifinaalia, en tiedä montako niitä on tullut. Itseäni on ihmetyttänyt se, että mukana on ollut selkeästi heikkoja laulajia. Näitä tuomarin ei olisi pitänyt päästää alkukarsinnoista jatkoon. Toisaalta taas jatkoon päässeet on parissa olleet ainakin itselleni yllätyksiä.
Muutama on selkeästi ollut tällainen "tuote", meikattu ja laitettu aikuismaisesti, eleet ja äänenvärinät yms. jutut matkittu kappaleen esittäjältä. Ei mitään omaa. Tuomarit hehkuttavat aivan älyttömyyksiä, olit parempi kuin se ja se jne. Typerää. Hienoa että jokainen saa kehuja, mutta nekin voisi silti antaa totuudenmukaisesti.
Mutta laulavat vähintään yhtä hyvin kuin aikuiset
Se ulmkomaan pelle, se itseään täynnä oleva ja omasta mielestään huippulaulaja, jolla ei osu yhtään nuottia kohdalleen, pitäisi panna rukkaseen ja nussia uudelleen.
Miettikää miltä niistä lapsista tuntuu! Saavat elää päivän unelmaansa, olla tähti yhden päivän, työskennellä ammattilaisten kanssa, saada itsevarmuutta siihen mistä unelmoi! Miksi kaikki pitää lapsien kilpailemista aina lähtökohtaisesti huonona asiana? Ajattele miten suuri ja mahtava juttu se on lapsen näkökulmasta. Kyllä, heidät meikataan, mutta heiltä ja heidän vanhemmilta kysytään miten saa meikata ja heillä on tietyt rajat siihen koska kuulin kun he puhuivat että lapset ei saa näyttää miltään nukeilta, sopivasti vähän meikkiä niin heistäkin tuntuu että olisivat tähtiä. Joo, kyllä, mä sain kokee sen. Mä sain kokee sen päivän ja mun unelmat täytty! Mä kilpailin KIDSing semifinaaleissa. Se avas mun silmät, se kerto mulle että unelmat ovat tehty toteutettaviksi. Kaikki epävarmuus on nyt poissa. Kaikki on KIDSingin ansiota! Te ette tiedä kaikkea, älkää siis luulko tai tuomitko.