Lue keskustelun säännöt.
Saako viinipullon pohjalla olla sakkaa?
08.02.2007 |
avattiin miehen kanssa viinipullo, ollaan melko huonoja viininjuojia, valkkari menee kesällä, ýleensä drinksuja, mietoja (siiderit, olut) ja konjakkia maistellen, ja nyt punaviinipullon pohjalla on sakkaa, siis selkeää roskaa.
Onko normaalia? Viini maistui ihan hyvälle (ei jäänyt kuin lasillinen pullon pohjalle + sakat. Onko viini viallinen, voiko saada alkosta hyvitystä?
Kuuluuko siis tuo sakka olla pullon pohjalla, ja jos kuuluu miten tyhjennätte viimeiset lasilliset pullosta?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
voisin vielä kertoa, että viini ei ole sen takia viallinen, jos siinä on sakkaa. Viinistä vain ei ole suodatettu niin tarkkaan kaikkia pikkuruisia hippusia, joita viinin tekovaiheessa, esim. rypäleistä mehua puristaessa syntyy. Nämä hippuset antavat viiniin kypsytysvaiheessa myös makua ja aromeja. Eli itse asiassa monet huippuviinien tuottajat eivät lainkaan suodata viinejään.
Halvemmat, kaupalliset arkiviinit sen sijaan tavallisesti suodatetaan tarkoin, mikä onkin luultavasti hyvä asia.