Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vaatteiden laatu huonontunut rajusti

Vierailija
24.04.2013 |

Eikö muita tosiaankaan harmita nykyisin myytävien vaatteiden laatu? Tämä on ihan todellinen ongelma, ihmettelen, miksei tästä ole kirjoitettu enempää.

Laadun heikkeneminen ei koske vain ns. halpatuontiketjuja vaan ihan kaikkia vaatteita. Ennen löytyi ihan peruskaupoista (Sokos, Stockmann jne.) esim. kunnollisia puuvillaneuleita, villaa olevia neuleita, kestävää puuvillaa olevia t-paitoja yms. Nyt kaikki ovat joitakin halpisretkuja, merkkivaatteetkin. Vaatteet nyppyyntyvät, kankaat ovat ohuita ja venyvät, saumat kiertyvät... harmittaa tosi paljon!

En olisi kiinnostunut ostamaan kolmen kuukauden välein muodikkaita halpisretkuja vaan kestäviä, laadukkaita aikaa kestäviä vaatteita. 

En ole vaatealan ammattilainen, mutta hävettäisi jos olisin. 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
24.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samasta aiheesta olen yrittäny viritellä keskustelua palstalla aiemmin:

http://www.vauva.fi/keskustelu/3424698/ketju/missa_myydaan_t_paitoja_jotka_eivat_ole_lapinakyvia

Vierailija
2/6 |
24.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, näin on! Shoppailen nykyään paljolti kirppareilla, mutta kun kaupoissa käy, tulee ahdistus siitä, mihin se kaupan täysi paskalaatuista ryysyä päättyy. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
24.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosiasia on, että kirppareilta saa paremman laatuisia vaatteita.

 

Vierailija
4/6 |
24.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen eri mieltä. Edelleen löytyy ihan hyvälaatuisia toppeja, puseroita jne., kunhan suostuu maksamaan niistä suunnilleen saman hinnan kuin 10 vuotta sitten (toki laskien mukaan indeksin tuoman hinnankorotuksen). Kun maksaa topista 50 e, saa aika usein laadukasta ja nyppyyntymätöntä, joka kestää, mutta jos panostaa 10 euron rätteihin, niin saa 10 euron rätin. Valinta on ostajan.

Vierailija
5/6 |
24.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niistä halvoista vaatteista tehdään tarkoituksella huonolaatuisia, vaikka samalla hinnalla voitaisiin tehdä parempaakin, että bisneksessä pyörivä rahamäärä ei vähene, vaikka yksittäinen vaatekappale olisi halvempi. Tämä koskee muitakin tuotteita, bisnes ei pyöri, jos tehdään liian kestäviä tuotteita ja ihmiset eivät tarpeeksi nopeasti hanki uusia.

Vierailija
6/6 |
24.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä oon huomannu! Esim. H&M on nykyään ihan kuraa, jos ei ennenkään ollu laatua. Nykyään ei siellä käydäkään enää. Ihan omituisia rättejäkin malleiltaankin. Ennen tyttöni halusivat lahjaksi H&M -lahjakortteja, mutta eivät enää nykyään kun ei sieltä löydy enää mieleistä (11v. ja 14v.), kaikki vaatteet ovat rääsymäisiä ja rumilla kuvilla, ruseteilla (!) tai jollain muulla omituisuudella pilattuja.

Lapseni haluavat tavallisia perusvaatteita, nyt on teinille löytynyt vaatetta Cubuksesta, NewYorkerista, Onlysta. Saa nyt käytössä nähdä miten kestävät....En kyllä toivo liikoja.

 

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan yksi