Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kokemusta HOMEtalosta, oireista ja miten lähteä selvittämään...

Vierailija
07.05.2013 |

Voiko aiheuttaa mielialaoireita, ja mimmosta on ihottuma jota home tekee?

Onko kokemusta homekoirista? Kaikki kokemukset tarpeen...

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
07.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

homekoirista on kokemusta.

Meillä alkoi muuton jälkeen sairastelukierre ja lapsi sai astmadiagnoosin. Asunnossa ei ollut havaittavissa sisäilmanongelmia eikä mittauksissa (kosteusmittaukset, sisäilmanmittaukset) tullut esille mitään erikoista.

Homekoirat merkkasivat useamman paikan asunnosta ja kun rakenteista otettiin niiltä kohdin näytteitä (eristeet ym. olivat silmämääräisesti ok), niin laboratoriossa näytteistä löydettiin terveydelle todella vaarallisia homeita.

Ilman homekoiria asia ei olisi varmasti koskaan selvinnyt (useampi rakennusalan ammattilainen oli sitä mieltä, ettei asunnossa ollut mitään vikaa).

Muutimme pois (irtaimiston putsaus asumisterveysliiton ohjeiden mukaisesti) ja oireet vähenivät heti, muutaman kuukauden jälkeen lapsen astmalääkityskin pystyttiin jättämään pois (homeasunnossa veti 2 lääkettä triplamäärät per vuorokausi).

 

Meillä oireina:

lapset: toistuva yöyskä, infektiokierteet (korva, keuhkot), nuha, astma

aikuiset: jatkuva väsymys, outo toistuva lämmönnousu, nuha, päänsärky, hengenahdistus, ihottuma, silmäoireet, yskä, pitkittyneet infektiot.

 

Meillä ero oli todella selvä: sairastelu alkoi muuton jälkeen ja poismuuton jälkeen tilanne normalisoitui hiljalleen. Lapsen astma on pysyvä haitta (vaikkakin suht oireeton), samoin me aikuiset reagoimme todella herkästi sisäilmanongelmiin (mieheni mm. joutui vaihtamaan työpaikkaa). Homealtistus herkistää ja ihminen oireilee yhtä herkemmin ja herkemmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme neljä