Miksi AV-mammat vihaa kotona tehtyä suomalaista pitsaa?
Kommentit (10)
Bufalaa en välttämättä pizzaan tuhlaisi, mutta ihan yhtä suomalainen tämä kotona tehty pizzani on, vaikka onkin (kotimaisesta) durumvehnästä leivottu pohja. No joo, kaprikset ja oliivit eivät kyllä ole kotimaisia.
En ole tällaisesta kuullut. Ei minun kotitekoinen pizzani maistu samalta kuin Italiassa, mutta se on silti hyvää. Ihan tavallisista jauhoista sen teen.
Buffalomozzarella on kyllä sairaan hyvää, mutta silti teen pizzan yleensä ihan siitä juustosta mitä ikinä kaapissa sattuu olemaan.
Mikä on av-mamma? Ihan oikeasti? En vaan tiedä
Mä puhun nyt suomalaistyyppisestä pitsasta, pizza finlandesesta, semmoisesta, jonka tarkoituksena ei ole jäljitellä napolilaista serkkuaan.
Ap
[quote author="Vierailija" time="20.04.2013 klo 21:00"]
Mikä on av-mamma? Ihan oikeasti? En vaan tiedä
[/quote]
AV on aihe vapaa, eli tämä keskustelupalsta.
Ap
En tiedä. Itse tykkään molemmista. Minusta ne ovat eri ruokia kokonaan.
No mikä sekä suomalaispatsaiden pitsa sitten on? Mitä sekä sisältää?
[quote author="Vierailija" time="20.04.2013 klo 21:03"]
No mikä sekä suomalaispatsaiden pitsa sitten on? Mitä sekä sisältää?
[/quote]
Suomalaispitsa on sellainen pellille tehty pitsa, siis ei pyöreä. Paksu pohja. Täytteet vapaavalintaiset.
Ap
JEE!!! Tässä todiste! EN ole av mamma!! Jahuu!! kiitos!Olen vain mamma. <3
Ei siinä pohjassa mitään vikaa ole, mutta kun 99% tapauksissa siihen laitetaan päälle joko jauhelihaa ja edamia tai kinkkusuikaleita ja ananasta. Ei kiitos.