Pitääkö huolestua kun kohteisiini ei ole tullut vielä yhtään huutoa?
Kommentit (14)
Linkki? Käyn tsekkaamassa oisko siellä mulle mitään ;)
Se on hiljentynyt tosi paljon. Ennen uudistuksia ei koskaan jäänyt mikään myymättä ja kohteissa oli huutoja melkein heti, kun ne ilmoitin. Nyt hyvä jos puolet kohteista huudetaan ensimmäisellä kerralla.
ehkä tori.fi vienyt asiakkaita?
minä käytän edelleen vain huuto.nettiä koska siellä enemmän tavaraa myytävänä ja postitusmahdollisuus. mielestäni ei ole väliä missä myyjä asuu kuten tori.fi tuntuu painottavan.
just huusin vaatetta, mattoa ja astioita. aikanaan kaikki kestovaippani olen sieltä huutanut.
Huutonetissä on puoliammattimaisia krääsänmyyjiä niin paljon että yksittäiset kohteet hukkuu massaan. Saa miettiä todella tarkasti tuotteen nimet että ne tarttuisi hakuun ja erottuisi joukosta.
Mulla päättyy tänään monta kohdetta. Katsojia on per kohde viidestä melkein kahteensataan.
Yhdessäkään ei ole huutoa :(
Tavarat ovat hyväkuntoisia, eikä hintakaan päätä huimaa.
Hintavaraustakaan ei ole. Missä vika?
Panttaako ihmiset huutojaan ihan viime hetkeen?
Johtuuko siitä, ettei halua näyttää muille kiinnostustaan tuotteeseen vai yksinkertaisesti hinnastako kiinni? Olen laittanut lähtöhinnaksi sellaisen, että tuote saa mennä ensimmäisellä huudolla vaikka muita huutoja ei tulisikaan mutta ei haittaisi vaikka hinta vähän nousisikin. Yleensä korotus on 0,50-1 €. Eli tosi pieni.
Minä olen ihmetellyt sitä, että nykyään kohteitani ei katso kuin tyyliin 1-2 käyttäjää. En tahdo maksaa listakuvista, joten kai se on sitten liian vaikeaa klikata sitä linkkiä, jossa kuitenkin lukee, että kuva löytyy. Ja joskus olen maksanutkin tuosta listakuvasta, enkä silti saanut yhtään enempää katsojia. Tuntuu vaan turhalta maksaa siitä erikseen, jos kuitenkin yritän myydä jotain halpaa. Osaatteko sanoa, että mitkä tuotteet sitten menevät paremmin kaupaksi?
Jos et osta näkyvyyttä kohteillesi, ne hukkuvat massaan. Aina kun olen nostanut kohteet osaston etusivulle, ne ovat jollain hinnalla menneet kaupaksi. Mutta ei tuolta mitään megakauppaa kannata toivoa. Hiljentynyt on ja kovin kalliiksi käyttö mennyt.
Kaupaksi minulla ovat menneet naistenvaatepaketit (täytyy olla laatukamaa ja todella hyvät kuvat, koruja tms mukaan) sekä lasten vähän käytetyt merkkihaalarit esim. Reimatec ja POP.
Uudessa huutiksessa haku ei toimi kunnolla.
En huuda jos on hintavaraus tai toimituskulut on laitettu älyttömäksi, esim. tuorein bongaus ä-pakkauksen makuupussi, toim. kulut 10e. Todellisuudessa tulee maksikirjeenä 5e, jos ottaa 5e muita kuluja, niin ei kiitos.
En huuda jos ilmoituksessa on pitkä pätkä toimitus- ja maksuehtoja, mutta tuotteesta vain muutama sana. En huuda jos teksti sisältää ylisanoja tai ilmoituksen väriä on muutettu tai siinä on muuta bling-bling-juttuja. Ja tietenkin palautteet vaikuttaa myös.
Vaikuttaako se yhtään, jos myyjällä on todella hyvät palautteet oltuaan ostajana, mutta ei ole koskaan itse myynyt mitään?
Tuote on kuvailtava hyvin. Siis merkki ja milloin ostettu ja kuinka moni käyttänyt. Liian moni myy mainitsematta näitä.
Toimiiko muuten uudessa versiossa tähti-merkki haussa. Siis jos vaikka laittaa äitiyspak* niin saa tuloksiksi kaikki joissa mm sana äitiyspakkaus, äitiyspakkauksen jne.
Itse huudan usein vasta ajan lähellä sulkeutumisaikaa. Olen sellainen mietiskelijä, mutta ostan kyllä kaikenlaista. Ihan peruskirppiskamaa en hae, vaan ennemminkin merkkitavaraa erityisesti lapsille siistissä, käytetyssä kunnossa. En osta mitään, jossa on tahra tai reikä, enkä myy sellaista.
Jos löydän jotain ja on osta heti -hinta vaihtoehto, käytän sitä mielelläni! Myös omiin kohteisiini laitan aina Osta heti-hinnan ja noin kolmasosa menee sillä.
Itse tykkään, kun kohteita ei tarvitse klikata auki vaan siinä on listakuva. En jaksa avata tunnistautumattomien (ei listakuvia) kohteita, jos en hae jotain tiettyä. Olen aina ostanut ensiluokkaista tavaraa ilman ongelmia ja katson myös aina myyjän palautteen ja luen mahdolliset negatiiviset läpi, mutta se ei välttämättä estä minua ostamasta tällaiselta myyjältä. Huutonetissa on myös parempi valikoima ja postitusmahdollisuus ja siksi käytän sitä enemmän Tori.fi:n sijaan. Jos haen jotain isompaa (esim. rattaat) niin näitä olen ostanut Toristakin. Torista en lähde ostamaan lastenvaatteita, ellen hae jotain tiettyä ja myyjä ole ilmoittanut postikuluja etukäteen. En viitsi muutamien eurojen takia ajella pitkin maakuntaa.
Oikeastiko ihmiset päivystävät koneella ja huutavat viime tingassa?