OONKO mä tyhymä jos MÄ YRITÄN hakee
vähäisellä työkokemuksella paikkaa, johon mulla on koulutus mutta ei hakemuksessa mainittua VANKKAA TYÖKOKEMUSTA?? lisäksi ólen kyllä suorittamassa saman alan korkeakoulututkintoa, että se olisi plussaa..
soitanko ensin henkilölle joka vastaa työnhausta, ilmoituksessa oli että tiedustelut, nimi ja nro. vai annanko ihan tyhmän kuvan itsestäni?
Kommentit (15)
silti tuntuu, että mut hylätään heti kun ei ole monien vuosien kokemusta EIKÄ SUHTEITA :( vaikka olenkin tuohon koulutettu, iloinen ja oppivainen persoona.
hmm..mitähän kysyisin jos soittaisin..?
ap:)
Kun soitat, kerrot tuon mitä kerroit meillekin (korkeakoulututkinto jne). Kyllä sitä tulee uusia kysymyksiä mieleen kun keskustelet tuon henkilön kanssa.
Tsemppiä, ei ne pure :)
t:2
Katselin juuri A-studion uusintaa niin toisaalta, eipä nuo tulevat lääkärit, joiden varaan laskemme lastemme ja omamme terveytemme, ole kovin rehellisiä rahan perässä juostessaan!
voisin sanoakin että monien vuosien työkokemuksen sijasta minulla on reipas luonne ja opiskelen alaa pidemmälle yo:ssa.. pitää miettiä jos huomenna uskaltaisin soittaa.. voin kyllä kertoa mitä sanottiin, torpataanko heti, että onko se työkokemus niin tärkeää..?
ap
Sinulla on uusia näkemyksiä alalta koska olet juuri valmistumassa, sen yhdistäminen vähäiseen ammattitaitoon on sama kuin vankka ammattitaito ;) En oikein osaa pukea sanoiksi ajatuksiani, mutta löysitkö ap punaisen langan jota osoitan?:D
Soitat huomenna ja kuulet enemmän, kerrothan meille sitten miten sujui?
t:2
eli en hae johtajan paikka, jos mulla ei ole vaadittua esimieskokemusta, en hae asiantuntijan paikka, jos mulla ei ole vaadittua vankkaa asiantuntemusta. tarkoitan nyt mm. valtion ja kuntien virkoja. Vaikka mulla siis ois vaadittu korkeakoulututkinto ja jonkun verran alan kokemusta.
mutta voi olla, että joillan muilla aloilla tilanne on toinen. ja kysyähän kannattaa aina!
Reippaasti vain paikkaa hakemaan, tsemppiä!
Se on jo neuvottukin, että haet tietysti, mutta kannattaa soittaa ennen kuin laittaa hakemuksen, koska silloin jää paremmin mieleen. Varsinkin jos vielä liität hakemukseesi kuvan. Soita ja kysy jotain fiksun kuuloista. Et tee tyhmää vaikutusta, jos et kysy jotain " kuka mää ole?" .
9 ja kyseessä on nimenomaan valtion virka, ja sanoinkin jo edellä, että minulla ON vaadittava koulutus, jota haetaan. Mutta nuoresta iästä johtuen ei ole monien vuosien kokemusta.......ja tuon aion tuoda julki tietenkin. Ei kai voi saada kokemustakaan, jos ei pääse ikinä töihin;)
Kiitos vast!
ap
Heittäkääpä veikkauksia mitä luulette, mitä mulle sanotaan/pääsenkö? Itsestä tuntuu jo valmiiksi masentuneelta että sanovat kohteliaasti että no voithan sä hakemuksen laittaa mutta he etsivät kokenutta hlöä...
ap
jos edellytetään, sua ei voida ottaa koska aina joku kokeneempi voi valittaa. jos vaan toivotaan ja luetan eduksi, se ei ole niin tarkkaa
t. 9, rekrytointejakin tehnyt nihilisti-realisti.
mielenkiintoista kuulla rekrytointeja tehneen vastaus. odotas, mä tsekkaan mitä siinä tarkalleen sanotaan...
ap
kelposuutena työn hoitamiselle X tutkinto. eli mulla on tutkinto plus lisäopintojakin:)
Työn MENESTYKSELLISELLE hoitamiselle antaa pohjan kokemus ja sitten luetellaan kliseitä, hyvä yht. työkyky jne...
ap:)
9 onko sinun mielestäsi tyhmää soittaa?
..mutta itse vastaavassa tilanteessa (koulutusta on muttei kokemusta) olen todennut, että aika ohkaset on mahkut vähänkin haasteellisempaan hommaan. Eli ei ole paikkoja herunut.
Mutta tsemiä sulle :)
Itseluottamusta peliin!