Jättäisittekö kesälomalla 6vuotiaan 14v hoitoon päivisin?
Kyseessä siis veljekset. Meillä päiväkoti menee juhannuksesta kiinni, itse teen vuorotyötä, joten pojat joutuisivat parin viikon ajan olemaan keskenään parina päivänä viikossa keskenään 7-17 välisen ajan ennenkuin mies tulee töistä
Öitä eivät keskenään joudu viettämään.
Kommentit (10)
En veljeksiä, mutta palkatun lapsenvahdin, jolla on halu tehdä työtä 6-vuotiaan kanssa.
Itse hoidin 12 vuotiaana 5 v siskoani kesällä pitkähkön ajan. Äitini oli ollut työttömänä ja sai kesäksi töitä meiltä sadan kilometrin päästä. Mummi ja vaari kävivät silloin tällöin meitä katsomassa, mutta muuten olimme päivät kaksin. Mielestäni se oli raskas kesä, eikä muistot siskoni hoitamisesta/kaitsemisesta muulloinkaan ole kovin lämpöiset. En tykännyt yhtään. Enpä tainnut saada mitään palkkiotakaan. Muuten kotini oli kyllä ihan hyvä ja lämminhenkinen.
Mutta teillä kyseessä pari viikkoa, joten eiköhän onnistuisi.
Riippuu siitä 14-vuotiaasta. Jos ei ole vaaraa, että lähtee kesken päivän omille teilleen ja jättää pikkuveljen yksinään, niin tietenkin jättäisin pojat kahdestaan. Itse maksaisin vähän palkkaakin vahtimisesta, 14-vuotiaalla varmaan on joku säästökohde tai muuta rahantarvetta, eikä tuon ikäsen itsetunnolle tee ollenkaan pahaa osoittaa, että häneen luotetaan ja annetaan vastuuta.
hoitokertoja veljelle tulisi suunnileen ton kahden viikon aikana 4 ja pientä palkkaa suunniteltiin kyllä maksettavan. Siitä ei ole pelkoa, että lähtisi päivän aikana huitelemaan ja jättäisi pikkuveljen yksikseen.
Miten te ootte lapsenne kasvattanut (ei ap) jos ette voi luottaa siihen että isoveli vahtii pienempää?
No eipä tuo niin kovin suurelta taakalta kuulosta isoveljelle, ettenkö jättäis.
Meillä 14v jää kesätöihin kotiin hoitamaan 2alle kouluikäistämme kuukaudeksi. Saa siitä ihan oikean palkan ja huolehtii myös ruoanlaiton ym kotitöitä. Apuna on myös 12v pikkuveli. Uskallan jättää koskatyöpaikkani oon kivenheiton päässä ja kyseessä vastuullinen ja luotettava lapsi. Eli vastaus kysymykseesi; kyllä jättäisin.
Minulla samanlainen ikäero pikkusiskon kanssa, kuin teidän lapsilla ja hoidin häntä perhepäivähoitajan ollessa kesälomilla. Ensimmäisenä kesänä, jolloin oli tällainen järjestely, taisin olla 13 vuotias.
No kysy siltä 14 v.: lta haluaako olla koko päivän pikkuveljeään hoitaen vai kavereiden kanssa esim. rannalla? Kyllähän tuo kertaluontoisesti menee mutta, että isoveli joutuu säännöllisesti vastuuseen koko päiväksi pikkuveljestä niin ei.