Voiko tässä mekossa mennä häihin?
Olisi tulossa häät, enkä haluaisi ostaa (taas) lisää vaatetta, joten ajattelin laittaa viime kesältä kaappiin jääneen kesämekon. Ostin sen alkujaan viime juhannusta varten ja olen sen jälkeen käyttänyt sitä sandaalien kanssa arkena, mutta en tänä kesänä. Olisiko tuo tarpeeksi juhlava ja muuten sovelias häihin, jos laitankin kaveriksi korkkarit? Voiko tällaisessa esiintyä pukuun sonnustautuneen miehen rinnalla?
Mulla ei ole kuvaa itsestäni mekossa, mutta googlasin pari kuvaa vaatteesta (yllättävää kyllä, niitä löytyi vähän sinne päin hakusanoillakin):
http://lookbook.nu/look/1901488-Incusive
http://assets0.chictopia.com/photos/Lucyss/9897752903/8554134239/purple…
http://i16.photobucket.com/albums/b5/BeadedCrystal/Mun%20Mun/IMG_5373.j…
http://i16.photobucket.com/albums/b5/BeadedCrystal/Mun%20Mun/IMG_5375.j…
http://i16.photobucket.com/albums/b5/BeadedCrystal/Mun%20Mun/IMG_5376.j…
Mitä mieltä olette? Voiko tuollaista käyttää häissä? Auttakaa, olen ihan kujalla hääpukeutumisesta!
Kommentit (21)
Cocktail- tai vierailuasua eli suomeksi sanottuna suurin piirtein polvipituista. Pitkä helma kuuluu juhlapukuun, ja tuo mekko ei kyllä valitettavasti juhlapuvun kriteerejä täytä (eikä juhlapuku usein hääpukukoodina olekaan, ellei kyseessä ole illalla pidettävät ns. frakkihäät).
Mutta tuskin sua tulee kukaan heittämään häistä uloskaan, jos tuo päällä menet.
Tokihan tuosta saisi helmaa lyhentämällä ihan oivan cocktail-mekon, jos et ole pitkään helmaan erityisemmin kiintynyt. :)
Häissä käytetään yleensä lyhyempää asua. Cocktail- tai vierailuasua eli suomeksi sanottuna suurin piirtein polvipituista. Pitkä helma kuuluu juhlapukuun, ja tuo mekko ei kyllä valitettavasti juhlapuvun kriteerejä täytä (eikä juhlapuku usein hääpukukoodina olekaan, ellei kyseessä ole illalla pidettävät ns. frakkihäät).
Mutta tuskin sua tulee kukaan heittämään häistä uloskaan, jos tuo päällä menet.
Tuo kuvan aasialainen tyttö on ilmeisesti tosi lyhyt ja toinenkin tyttö selvästi mua lyhyempi, koska mulla tuo mekko on nilkkapituinen, mikä kyllä on tietääkseni ihan hyväksyttävä pituus vierailu/cocktailpuvulle. Juhlapuvuksi tai ainakin suureksi juhlapuvuksi tuo olisi minulla liian lyhyt eikä muutenkaan tarpeeksi juhlava, kuten kirjoititkin.
Ei mulla siis etiketti sinänsä ole hukassa, vaan nimenomaan hääpukeutuminen. Kutsussa luki tumma puku, mutta suomalaisen pukeutumiskulttuurin tuntien sitä ei voi ottaa kirjaimellisesti vaan siitä pitää ottaa vähän alas, että on synkassa muiden vieraiden kanssa eikä ylipukeudu. En ole kuitenkaan ollut häissä niin pitkään aikaan, että tietäisin, otanko jo liikaa alas, jos menen tuossa.
Tulipa nyt selittelyt. :D
Mutta ilmeisesti siis ihan ok? Morsian ei heitä pihalle? :D
(Niin, ja nää on siis vielä miehen puolen häät.)
Tuo kuvan aasialainen tyttö on ilmeisesti tosi lyhyt ja toinenkin tyttö selvästi mua lyhyempi, koska mulla tuo mekko on nilkkapituinen, mikä kyllä on tietääkseni ihan hyväksyttävä pituus vierailu/cocktailpuvulle.
Vierailupuku ja cocktail-puku ovat aina lyhyitä, joskus muodin mukaan myös pohjepituisia. Nilkkapituinen kesämekko ei ole kumpikaan näistä.
Täällä on väännetty rautalangasta jopa kuvallisin ohjein:
http://www.yhteishyva.fi/pukeutuminen/neuvoja_pukeutumiseen/pukeutumisk…
Tekstistäsi päätellen olet jo päätöksesi tehnyt, mutta omasta mielestäsi tuo mekko ei sellaisenaan ole sopiva häihin.
tuo pitsinen selkäosa on mauton. Ja kangas liian kasaria meikäläisen makuun.
Tuo kuvan aasialainen tyttö on ilmeisesti tosi lyhyt ja toinenkin tyttö selvästi mua lyhyempi, koska mulla tuo mekko on nilkkapituinen, mikä kyllä on tietääkseni ihan hyväksyttävä pituus vierailu/cocktailpuvulle.
AP:llä on nyt kyllä pukeutumisetiketti hakusessa. Vierailupuku ja cocktail-puku ovat aina lyhyitä, joskus muodin mukaan myös pohjepituisia. Nilkkapituinen kesämekko ei ole kumpikaan näistä.
Täällä on väännetty rautalangasta jopa kuvallisin ohjein:
<a href="http://www.yhteishyva.fi/pukeutuminen/neuvoja_pukeutumiseen/pukeutumisk…" alt="http://www.yhteishyva.fi/pukeutuminen/neuvoja_pukeutumiseen/pukeutumisk…">http://www.yhteishyva.fi/pukeutuminen/neuvoja_pukeutumiseen/pukeutumisk…;Tekstistäsi päätellen olet jo päätöksesi tehnyt, mutta omasta mielestäsi tuo mekko ei sellaisenaan ole sopiva häihin.
Tumman puvun kaveri on vierailupuku, iltapuku tai käytännössä cocktailasu, joka kuitenkaan ei ole osa perinteistä pukeutumisetikettia, ja on siksi muodoltaan hyvin vapaa. Se ei ole täypitkä, mutta voi olla polvi-, ballerina- ja nilkkapituinen.
Yhteishyvän sivu on toki selkeä, mutta siellä on vedetty muutama mutka suoraksi eikä helman pituudesta ole mainintaa lainkaan. Kuva lienee lähinnä kuvituskuvaa, koska käsilläoleva pukukoodi on tumma puku, joka kattaa naisen pukeutumisessa vierailupuvun, iltapuvun ja epämuodollisen coctailpuvun. Iltapuku taas on tyypillisesti pitkä, vaikka se voi olla myös ballerina- tai nilkkapituinen, tilaisuuden luonteesta riippuen jopa polvipituinen. Cocktailpuku, joka on merkitykseltaan aika lähellä iltapukua, mutta pari piirua alaspäin, taas on tyypillisesti polvipituinen, mutta voi mainiosti olla myös ballerina- tai nilkkapituinen - sen määre on varsin vapaa.
Vierailupuvusta mulla ei tosin ole kovin selkeää kuvaa, koska en ole joutunut sellaista aiemmin käyttämään. Olen aina olettanut, että se on coctailpukua vastaava, mutta ilmeiseti näin ei ole, jos polvipituus tai pitkät housut ovat ainoat hyväksyttävät pituudet.
Cocktailpuvun tai muun tumman puvun osoittaman asun pituutta koskevan tiedon voi tarkistaa googlaamalla minkä tahansa pukeutumissivun, mukaanlukien wikipedian, jossa helman pituudesta on ylipäätään maininta.
Vierailupuvusta mulla on vain mielikuva, mutta muuten pukeutumisetiketti on kyllä hallussa. Hääpukeutuminen sen sijaan ei. Sikäli kun olen kuunnellut hääjuttuja, katsonut kuvia ja lukenut tätäkin palstaa, häissä on näkynyt leggingsejä, paitapuseroita neuletakkeja ynnä muuta. Siltä pohjalta oletan, että jos kyse ei ole frakkihäistä, pukeutumiskoodia ei noudateta piirun päälle.
Siksi kysyn täällä, onko mekko okei.
Se voi mainiosti, olla olematta - en edelleenkään ole ollut häissä aikoihin - mutta ei sen perusteella, että pituus on väärä cocktailasulle.
Jos vaan miehesi suostuu viemään sinut häihin, jos sinulla on tuollainen kamaluus päälläsi... Aika järkyttävän mauton. Ja ilman liivejä on aika asiatonta mennä häihin, rannalle ehkä.
mutta itse en tuota laittaisi häihin..
On vähän turhan erikoinen ja selkäosa liian avoin..
http://en.wikipedia.org/wiki/Cocktail_dress
Näin. Tosin suomeksi tea lenght on perinteisesti ollut ballerinapituus, vaikka hiipivät anglismit hiipivät jo helmoihinkin.
Ja te muut: kiitos mielipiteistä!
Mutta totuus on se, että tuosta rievusta ei saa cocktail-pukua kuin helman leikkaamalla. Tuo ei ole pitkälläkään ihmisellä tea length -helmainen, mikä omasta mielestäni sitäpaitsi venyttää cocktail-puvun määritelmää jo aika lailla. Vai voiko mielestäsi pikkumustassa olla pitkä helma? Mikä siitä tekee sen "pikkuisen" sitten?
esim. vähän polven alle tai yläpuolelle (jos hyvät sääret). Sitten lisäksi joku mekon väreihin sopiva yksivärinen lyhyt jakku tai hartiahuivi tmv.
Noin pitkänä tuo ei oikein sovi häihin. Ja selän pitsikangas on aika mauton, jakku peittäisi senkin hyvin.
Tämä siis minun mielipiteeni.
Miten niin pitsi mauton? Mekko on ihana ja juuri sopivan muodikas häihin.
Tuossahan on pitsiä varsin maltillisesti vain selässä, eri asia jos sitä olisi myös etupuolella, kyljissä... Sitten voisi olla "mauton" häihin.
Sopii hyvin esim. juhliin kavereiden kesken mutta ei kyllä häihin.
tyylitaju nimittäin.
Pitsi kuuluu alusvaatteeseen. Pitäisi olla edes vuorikangas tuon pitsin alla. Tuollaisenaan pahempi kuin kokonaan paljas selkä. Yökerhoon sopii tuollainen selkämys, ei häihin.
Mieti millaisia ihmisiä morsian ja sulhanen ovat ja millainen heidän tuttavapiirinsä on. Jos hääpari on tuttu ja trenditietoinen niin anna mennä! Jos taas et oikein tunne paria ja menet vaikka vain avecina tai tiedät hääparin konservatiiviseksi, ei ehkä kannata laittaa. Eli hääparin ja mukaan menisin enkä niinkään yleisen etiketin.
muuten ollut ap.
Hirveen vanhanaikaista sakkia täällä, mikä sitten pitäisi vetää päälle? Joku karsea mahdollisimman ei minkään värinen säkki ja se ainainen hartiahuivi?
Ap:lle sitä vaan että jos nyt lyhentää haluaa niin ok, tuo mekko on ihana. Myös häihin.
-16-
Ja kun kutsukortissa lukee pukukoodina tumma puku naisen puku voi olla yksi- tai kaksiosainen polvipituinen, nilkkapituinen tai täysipitkä vierailupuku tai juhla- tai iltapuku. Myös housupuku käy.
Ei tarvitse olla mikään ihmeellinen mekko että voi kesähäihin lähteä, mutta tuo pitsi on sopimatonta.
pitkä juhlapuku on ihan passeli. Apn linkkiä en avannut, joten ei kommenttia siitä.
jos kirkkohäät, peitä siellä hartiat