Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mikä on "jotain kivaa" perheen kanssa?

Vierailija
10.09.2011 |

Täälläkin moni mainitsee miten on kiva tehdä yhdessä perheen kanssa kaikkea tai että olisi kiva ja haaveilee sellaisesta.



Meillä myös mies aina hokee tuota, että pitäisi tehdä "yhdessä kivaa", etenkin viikonloppuisin.

Ei sillä kuitenkaan ole ehdottaa mitään käytännössä toteutettavaa "yhdessä kivaa". Toisinaan mennään oikein sitä varten lenkille koko poppoo tai pihaan touhuamaan että on sitten "yhdessä kivaa". Isompaa lasta ketuttaa kun ei pääse omiin juttuihinsa ja mulla kans olis sata kiinnostavampaa tai mielekkäämpääkin asiaa, myös omia kamuja. Sitten kun kysyn että oliko nyt "yhdessä kivaa" niin mies näyttää pitkää naamaa sata vuotta.



Mitä "yhdessä kivaa" te sitten touhuatte kun sitä niin moni haikailee tai toteuttaa?



Mä niin nautin omastakin ajasta ja omista puuhista. Harrastukset ovat mulle vastapainoa muulle, joten en todella halua jakaa niitä miehen kanssa jota näkee muutenkin päivittäin.

Kommentit (36)

Vierailija
1/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

käydään vaikka jossain lähikahvilassa, tehdään pitsaa, katsotaan hassuja videoita Youtubelta, seurataan lätkää (joko tv:stä tai livenä) ihan vain ollaan ja höpötellään, kuunnellaan joitan yhteistä suosikka cd:ltä ( Harry Potterit ovat meillä sellaisia), käydään autoajelulla, grillaillaan, saunotaan.



Sitten jos vähän enempi, niin lähdetään vaikka toiseen kaupuunkiin, ollaan siellä hotellissa tms, käydään katselamssa nähtävyyksiä ja ostoksilla . Lapsi on 6-luokkalainen.

Vierailija
2/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ette viihdy yhdessä niin tuskin sitä kivaa voi mistään ulkoapäin repiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossain kamalassa lapsiperhekohteessa

Vierailija
4/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

- pihalla puuhailua. Grillin tai risunuotion sytyttämistä, lasten leikkiä, aikuisten puuhastelua pihatöiden kanssa



- grillaamista. Syömme kotipihalla



- uimahalleissa käymistä



kesäaikaan kävelylenkkejä mm. arboretumissa

Vierailija
5/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

" No, oliko nyt yhdessä kivaa?" Kamalaa vittuilua!

Vierailija
6/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

uimahallireissu

metsäretki

pitsalle tai tehdään itse jotain hyvää

korjataan joku pitkään rempallaan ollut juttu yhdessä, esim leikkimökin portaat



Jokaisella on kuitenkin omat harrastuksensa ja aikaa itselle, niin ei tarvii yhteisinä hetkinä marmattaa, on kaikille (lapset 3-11v) ollut kivaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

omaamme trampoliinin kera verkon

puuhastelemme myös ukkokullan kera joskus peiton alla, hih

Vierailija
8/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuokrataan yhteinen elokuva ja tehdään poppareita ja muuta hyvää.

Käydään elokuvissa koko porukka.

Tai vaikka uimahallissa.

Tehdään yhdessä pihatyöt.



Meillä on aina välillä perhepäivä. Silloin kaikki ollaan kotona ja kaikki saa esittää toiveita.

Yleensä lasten toiveet on aika yksinkertaisia. Jotain erityistä hyvää, yhdessä saunaan ja sen jälkeen pelataan tai katsotaan jotain.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

- Metsäretket. Otetaan eväät mukaan, ensin kävellään ja lapset juoksee kallioilla, minä kerään sieniä, mies virittelee tulta. Paahdetaan vaahtokarkkeja ja syödään niitä keksien kanssa, minä juon kahvia.



- Kyläilyt ystäväperheiden luona



- Museot, joissa lapsillekin on jotain



- Kauppakeskusreissu, lopuksi jätskille/pizzalle



- Vuokraleffa



- Mennään läheiseen urheilupuistoon ja otetaan koripallo mukaan



- Uimahalli



- Heurekat sun muut, näitä harvemmin



- Leivotaan



- Sadesäällä pelit ja kaakaot



- Puutarhajutut (näistä meillä tykkää vain keskimmäinen lapsista, varsinaisesti ei siis tehdä kaikki yhdessä)



- Yhdessä koti siistiksi



Jne, jne.. Kyllä itsekin keksisin vaikka kuinka paljon tekemistä ihan yksin ja tykkäänkin puuhailla ilman seuraa. Musta on kuitenkin tosi tärkeää, että perhe MYÖS yhdessä tekee jotain kivaa. Ettei ne yhteiset hetket ole pelkästään sitä hammaspesulle ja pyjama päälle -juttua...

Vierailija
10/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljon enemmän kuin mieheni.



ap

Vierailija
12/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

yhteinen kiva on esim. joku lautapeli ja jos vielä syödään siinä samalla herkkuja, niin on jo "tosi kivaa":D



Kesällä tehtiin paljon yhteisiä uimarantaretkiä tai mentiin luonnonpuistoon patikoimaan.



Jos rahaa on käytettävissä niin yheinen kiva on ehdottomasti laivalle meno tao hotelliyöpyminen jossain toisessa kaupungissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

käytiin yhdessä shoppailemassa

tehtiin pizzaa

katottiin koko perheen leffa

koko porukka kävelyllä

kohta vielä saunaan

Vierailija
14/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kyllä tehdään oikeastaan noita ihan kaikkia mainittuja välillä, aika useinkin. Silti mies välillä haluaa jotenkin spesiaali "yhdessä kivaa" ja sit pitää koittaa just vaikka kaikkien ulostautua tai lähteä retkelle et isillä olis kivaa, vaikka siis juuri sillä sekunnilla olis muutakin puuhaa.



Siis käydään siellä ja täällä pari kertaa viikossa koko poppoona (kirjasto, kahvila, ostoskekus, metsäretki, puutarhapuuhat, taidenäyttely, siivotaan, tehdään ruokaa, saunotaan, grillataan) mut mies ei noteeraa sitä "yhdessä kivaksi"-tekemiseksi muuta kuin silloin kun on itse sen etukäteen sellaiseksi nimennyt ja ilmeisesti saanut omaehtoisesti valita ajankohdan... en tiedä.



Ehkä omaa aikaa pitää lisätä sille ja mulle, niin se "yhdessä tekeminen" erottuu paremmin, sitä on nyt ehkä ihan liikaa, niin mies ei arvosta sitä sellaiseksi.



ap





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

yhteinen mukava tekeminen on:



-porukalla leffan katsominen ja joskus herkkujen syöminen samalla

- Wiillä pelaaminen

- yhdessä leipominen ja syöminen

- kylpyläreissu tai uimahallireissu

- metsäretki (joskus pienten eväiden kera)

- hauskojen kotivideoiden katsominen

- autoajelu johonkin toiseen kaupunkiin

- ravintolassa syöminen

- leffateatteriin meno

- lautapelien pelaaminen

- Jossakin museossa käynti tai Herra Hakkaraisen talo ym.

- Lelukaupassa käynti



Tässä muutama, mitä me perheen kesken tehdään. Me nautitaan kaikki tosi paljon siitä, että tehdään yhdessä jotain. Joskus ollaan yksi yö jossain ja valitaan sellaisia kohteita, että kaikilla on mukavaa.

Vierailija
16/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

yrittäisin löytää perheyhteyttä. Mies sitten sanoisi, että mennään nyt sitten pihalle puuhastelemaan jotain, että saat sitä perheaikaa. Sitten sanoisi murkuille ja pienemmille, että "yrittäkää nyt touhuta jotain, että äiskä on tyytyväinen kun sen takia pitää tuhlata koko päivä tässä pihalla yhteisen perhe-ajan takia". Sitten murjottaisivat siinä pihalla.



Tunnin päästä oikein venyvällä ja ivallisella äänellä tokaisisi, että oli nyt sitten sulla tarpeeksi kivaa kun tehtiin jotain yhdessä.



En taatusti haluaisi tehdä sellainen miehen kanssa enää mitään yhdessä ja en ole varma, haluaisinko enää edes elää yhdessä. Taitaisin kerätä kimpsut ja kampsut ja sanoa, ettei mua taideta enää tarvia, joten pärjätkää keskenänne.

Vierailija
17/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

On ihan samaa, mitä me tehdään, meillä on aina hyvä olla silloin, kun ollaan kaikki yhdessä. Ei se ole aktiiviteetistä kiinni, vaan suhteesta mieheen. Ei ne lapsetkaan viihdy, jos ilmapiiri teidän välillä kireä. Surullista.

Vierailija
18/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis itseasiassa kaikkia noita tehdään, mutta varmasti siis liikaa.



Mies ei tajua niitä "yhdessä kivaksi" ja mä näännyn kun arvostan omaakin aikaa, että enkö jo jumankekka saa lukea esim. kirjaa rauhassa, puhua tunnin puhelua tai mitä nyt milloinkin...



Toisekseen noi kaikki tapahtuu meillä aika ex tempore- tyylillä, eli ei suunnitella yhdessä kummemmin että "nyt nää koko perheellä täs vähän kattos leffaa jne." saunaankin saatetaan mennä (useimmiten) yhdessä, mut yhtä hyvin saatan innostua pyrähtämään lenkin kun muut jo sauno ja nautin yksilösaunasta kun ovat tulleet pois.



Ehkä se on vaan joku eroavuus siinäkin että toiset tykkää paita-ja-puo-toiminnasta ja mulla tulee se kiintiö täyteen nopeemmin ku ukolla.

Vierailija
19/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun emme ns tee mitään :) mutta olemme, yhdessä, samassa tilassa, toimettomina, harvinaista herkkua.

Vierailija
20/36 |
10.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen ajatellu että ihan se elely siinä ja peruskuviot on "yhdessä kivaa" ettei sitä tarttis "erikseen tehdä" oikein tekemällä. Että välillä voi puuhata omiaankin.



Ehkä mies toivoisi sitten jotain enemmän jotain mitä lie reissaamista tai muuta. En tiedä kun ei siitä saa mitään ehdotuksia ulos. Ehkä sen kans pitää olla koko perheen joka vapaahetki yhdessä niin sit on yhdessä kivaa ja jos joku perheenjäsen tekee jotain omaakin, niin sit sen mielestä ei vaan ole yhtään ollu "yhdessä kivaa". En tiiä, se on mies ni ei se osaa sanallistaa, palavasti vaan tahtoo joka viikonloppu "yhdessä kivaa" ja lopputuloksena mökötys kun ei vaan osata olla herralle mieliks. Pitää nyt oikein nostaa esiin että "koko eprheellä" tässä mennään kirjastoon ja "koko perheellä" kahvilaan jne. että se huomaa että kyllä on tehty pitkin viikkoakin "yhdessä kivaa".



ap