Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Millaisella verenpaineella olet päässyt/joutunut äitipolille seurantaan?
27.09.2011 |
Kuinka paljon verenpaineesi on noussut, tai mikä on ollut lukema?
Onko sinulla ollut silloin myös muuta poikkeavaa kuin verenpaine?
Ja onko sitä ensin mittailtu useammin neuvolassa?
Kommentit (2)
Kävin siis äitipolilla kontrolleissa, eikä vauvalla ja mulla ollut mitään hätää. Loppuraskaudessa paine oli 190/115 eikä siltikään määrätty lepoon, kun kaikki oli muuten kunnossa. En olisi suostunut jäämäänkään sairaalaan pelkän verenpaineen takia.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Pariksi päiväksi jouduin makoilemaan. Inhoan sairaaloita yli kaiken ja paineet ei todellakaan laskeneet sairaalassa.
Ja nuo paineet muutenkin oli aina neuvolassa ja lääkärilä ihan eri luokkaa kuin kotona. Toki ne liian korkeat sielläkin mutta paljon matalammat. Valkotakkipelko. =)
Itse asiassa paineet vain nousi sairaalassa maatessa. Lopulta oli jotain 160/115. Yritin hoitajalle selittää että ne laskee jos pääsen kotiin. Hän vain naureskeli kuin jollekkin idiootille. Ylilääkäri onneksi kuunteli. Lupasin käydä vaikka joka päivä mittauttamassa verenpaineen jos vain pääsen kotiin lepäämään.
Pääsinkin kotiin ja nukuin 5h päiväunet. (sairaalassa en saanut nukuttua) Sen jälkeen lähdin synnytysvalmennukseen ja mittasivat siellä verenpaineen. Oli 130/95. =)