Äiti katsoo siskonlapsia
muttei koskaan minun samanikäistäni (7-vuotias). Pyysin, että äiti olisi tullut meille viideksi päiväksi hoitamaan lasta, kun itse olen töissä, mutta eipä tuo vastannut mitään. Siskon kahta villiä poikaa käy hoitamassa jatkuvasti ja ottaa yökyläänkin, minun lapseni on ollut siellä elämänsä aikana 2 yötä. Sisko ei maksa mitään palkkaa,joten kyse ei edes ole rahasta. Ärsyttää ihan vietävästi.
Kommentit (25)
että pärjäät yhden lapsen kanssa. pyydä vaan useammin hoitamaan, sano että tarvit apua tosissaan.
6 tuntia yksin, kun täällä maalla ei saa lapsenvahtia, muttei se näemmä ole niin vakavaa äitini mielestä.
Miten niin, sitä saa mitä tilaa, mistäs teet sellaisia päätelmiä, että olisin tilannut mummin, joka syrjii lastenlasta? Olen käynyt auttamassa äitiä usein, mutta nyt saa sisko hoitaa vastaavat.
laittamassa sitten vakitekstinsä jokaiseen ketjuun! Mee pois kun et muuta keksi!
hieman siihen, että lapsi kaipaa myös aikaa isoäitinsä kanssa. Jos ei sittenkään kolahtaisi niin en varmaan enää ikuna pyytäisi tapaamaan lapsen lastaan...
Kuinka usein näette ja onko välimatkaa?
Kuinka usein näette ja onko välimatkaa?
Nähdään noin neljä kertaa vuodessa (joskus ja jouluna) ja välimatkaa alle 100km. Se nyt ei ole ongelma, kun äiti ajelee paljon ja maksaisin kyllä bensarahat ja hoitamisestakin. Suututtaa lapsen puolesta, jolla ei ole ollenkaan mummia. ap
Kakkonen käy laittamassa sitten vakitekstinsä jokaiseen ketjuun! Mee pois kun et muuta keksi!
se muuten myös kommentoimassa noin semmoisiin ketjuihin, joissa kerrotaan, miten joku on tilannut sitä tai tätä netistä?
1) Siskosi on röyhkeämpi ja valittaa arjestaan enemmän. Äitisi uskoo, että siskosi ei pärjää.
2) Asutte kauempana ja äitisi kokee matkan vaikeaksi. Hän ei ehkä halua olla poissa kotoa. Tarjoa lasta hänen luokseen?
3) Äitisi kokee lapsesi työlääksi. Tämä tietysti tuntuu vähän koomiselta. Kysy suoraan.
4) Äitisi on jostakin syystä ajatunut tilanteeseen ja kokee nyt, että siskon lapset ovat läheisempiä.
5) Äitisi kokee, että sinun pitäisi pärjätä yhden lapsen kanssa ja ehkä hän myös on sitä mieltä, että sinulla ei saisi olla vaikeaa, syytä en tiedä. Puhumalla tämäkin kyllä selviää.
Suosittelen ihan reipasta ja avointa keskustelua. Soitat äidillesi ja sanot, että lapsesi ihmettelee, miksi serkut saavat aina olla kylässä ja yökyläilemässäkin mummon luona, mutta sinun lapsesi ei. Kysy, onko siihen jotain syytä, että äitisi kohtelee epäreilusti lastenlapsiaan. Eihän normaali aikuinen rankaise lasta, jos on vihainen tämän äidille. Jos äitisi taas ei vain jaksa, kysy, eikö hän voisi joskus siskon lapsien sijaan tulla vaikka teille kylään ja viettää aikaa lapsesi kanssa vaikka ihan yhdessä sinun kanssasi. Äitisi saisi vähän lepoa ja hemmottelua ja myös tutustuisi paremmin lapseesi.
Suosittelen kyllä aika suoraa keskutelua. Epäreilut vanhemmat eivät aina tajua, että se epäreiluus satuttaa ja synnyttää katkeruutta. Monesti he vain kokevat toimivansa oikein. Kun kerrot tilanteen sinun kannaltasi, ainakin äitisi tietää, miten koet tilanteen ja jos ei yritä asiaa korjata, tiedät, että hän todella on epäreilu mummo ja tekee tuon tahallaan. Ei sitten tarvitse vanhainkodissa turhaan käydä.
Kakkonen käy laittamassa sitten vakitekstinsä jokaiseen ketjuun! Mee pois kun et muuta keksi!
se muuten myös kommentoimassa noin semmoisiin ketjuihin, joissa kerrotaan, miten joku on tilannut sitä tai tätä netistä?
toivottavasti helpottaa ;) Ap hanki varamummu jostain naapurista tms.
toiset saa hoitoapua vähintään 1500 h / vuosi, me ei yhtään minuuttia. Syy lienee siinä että toiset ovat avuttomia kahden lapsen vanhempia ja meillä vaan yksi jonka kanssa pärjäämme. Meillä tuntuu olevan käytäntö että jos hankkii itsensä hankaluuksiin niin apua tulee, mutta tuollaista normaalia pientä vahtimista ei saa.
satuttaa tosiaan, enkä tiedä miten voisin suoremmin pyytä, kuin olen jo tehnyt? Pitääkö soittaa ja itkeä puhelimeen tms draamaa? Lapsi ei ole työläs nyt hän vain joutuu olemaan liian pitkään yksin, eikä täällä ole hoitajia.
Kakkonen käy laittamassa sitten vakitekstinsä jokaiseen ketjuun! Mee pois kun et muuta keksi!
se muuten myös kommentoimassa noin semmoisiin ketjuihin, joissa kerrotaan, miten joku on tilannut sitä tai tätä netistä?
tilasin ihanat uikkarit ellokselta ja sitten tuli ilmoitus että ovatkin loppuneet :(((
Sanoin, että lapsi joutuu olemaan 6 tuntia yksin, kun täällä maalla ei saa lapsenvahtia, muttei se näemmä ole niin vakavaa äitini mielestä.
Olet kuin kälyni, uhkaat jättäväsi lapsesi heitteille, jos mummo ei hypi sinun tarpeidesi mukaan.
Mun käly tekee tota tauotta, hypyttää mummoa ihan tolkuttomasti. Mummon pitää olla kokoajan hälytysvalmiudessa ja ei saa järjestää mitään omaa elämää. Muuten lapsenlapset kärsivät.
Esim. mummo on ollut 8 kuukautta hammaslääkärijonossa ja vihdoin saanut ajan, niin käly uhkailee jos ei mummo peru aikaa ja jonota taas uutta aikaa, syy -> että hän pääsee tyttöjen kanssa Ikeaa shoppailemaan kun sattui saamaan kyydin.
Mummo ei uskalla vastata myöntävästi ystävättärien matka- tai teatterikutsuihin, jos miniä sattuu taaskin tarvitsemaan lapsen vahtia.
Onneksi äitisi osaa olla vastaamatta sinulle, et ole vastausta ansainnut.
Olet kuin kälyni, uhkaat jättäväsi lapsesi heitteille, jos mummo ei hypi sinun tarpeidesi mukaan.
aphan kirjoitti ettei mummo hoida sitä lasta koskaan
Jos pyydetään samalla uhkaillen että jos et nee niinkuin minä haluan niin lapsenlapsesi jää heitteille. Niin minäkin vastaisin EI, minua ei kiristetä. Soittaisin ennemminkin lastensuojeluviranomaisille, että äiti on uhkaillut jättävänsä lapsen heitteille ja tarvitsee seurantaa.
Jos pyydetään samalla uhkaillen että jos et nee niinkuin minä haluan niin lapsenlapsesi jää heitteille. Niin minäkin vastaisin EI, minua ei kiristetä. Soittaisin ennemminkin lastensuojeluviranomaisille, että äiti on uhkaillut jättävänsä lapsen heitteille ja tarvitsee seurantaa.
av-keskustelua laadukkaimmillaan!
Voisi sanoa myös, että sitä saa mitä tilaa.