Pahoinvointia ennen synnytystä?
Hei, onko kellään ollu pahoinvointia ennen synnytystä?
Itellä nyt 39+2 menossa ja toissapäivänä veti mahan ihan löysäks, nyt sit eilen illalla kerran oksensin ja tänään kerran, yöllä ei ollu mitään..Ei supistuksia ja vauva liikkuu hyvin. Voiko olla merkki synnytyksen lähenemisestä? Koko raskausaikana en ole kärsinyt muuten pahoinvoinnista enkä mielestäni syönyt mitään erikoista, että johtus siitä.
Jos jollain vastaavaa niin kertokaa ihmees:)
Kommentit (3)
Minulla oli yöllä n. vuorokautta aikaisemmin paha olo, ennenkuin esikoinen rupesi syntymään.
Kukaan ei ollut kertonut (edes neuvolassa), että se saattaa enteillä synnytystä. Neuvola jopa lähetti ultraan ja kun papereissa luki vielä jotain painoarviosta, niin hoitsut kohteli tosi tylysti (kaipa siellä kiire oli). Lääkärille sanoin tulevani takasin vasta sitten, kun rupean synnyttämään. Seuraavana päivänä tuli lähtö.
ennen synnytystä, ettei sitten ihan kamalasti tarttisi siihen laverille tyhjentyä kun on tositoimissa.
kun synnytys on alkamassa. :) Kolme kertaa jo sama juttu, joten varmasti käy nytkin niin. Se on varmasti yksilöllistä, joten jos on sinun eka lapsi, vaikea tietää. Onnea matkaan! :)