Olen huolestunut mun ekaluokkalaisesta.
Tyttö sekoittaa edelleen joitakin värejä. Sininen ja vihreä ovat värit joita hän ei muista. Myös valkoinen ja keltainen menevät sekaisin ja usein hän sanoo keltaista auringon väriksi. Tänään läksyjä tehdessää kysyi millainen on numero kolme vaikka ovat koulussa harjoittelemassa jo nelosta. Pisteestä pisteeseen yhdistämistehtävät ovat hänelle aivan mahdottoman vaikeita. Onko kenelläkään muulla tällaista? Sekoittuuko muiden ekaluokkalaisilla värit? Onko tämä hirmuisen huolestuttavaa. En usko, että lukemaan oppimisessa tulee minkäänlaisia vaikeuksia.
Kommentit (22)
Hei!
Juuri tänään käytin poikaani 6v silmälääkärillä kun ei erota sinistä ja vihreää. Tämä värisokeus on nimeltään kelta-sinivärisokeus ja heillä on ongelmia valkoisen ja keltaisen, sekä sinisen ja vihreän erottamisessa. Tätä sanotaan myös tritanopiaksi. Täällä lisätietoa: http://en.wikipedia.org/wiki/Color_blindness
On olemassa muitenkin kuin puna-vihervärisokeutta, joka on yleisin. Yleisesti neuvolassa käytetyt Ishiharan värisokeustestit testaavat vain puna-vihervärisokeutta. Kelta-sinitesti tehdään erilaisella testillä, jossa pitää lajitella erisävyisiä värinappeja oikeisiin ryhmiin. Kannattaa käydä silmälääkärillä! Tsemppiä!
eskarivuoden alussa, koska ei osannu neuvolassa piirtää ihmistä kunnolla. Oppi sen kyllä sitten ihan pian sen jälkeen. Toimintaterapeutin tutkimuksissa todettiin, että hänellä on vaikeuksia visuaalisessa hahmottamisessa, mutta hän ei tarvitse toimintaterapiaa. Nyt mietin olisiko sitä toimintaterapiaa sitten tarvittu? Mistä hän nyt koululaisena voi saada apua? Auttaako erit.ope vai voiko vielä koululaisena saada toimintaterapiaa tms?
mutta vaikea sanoa näin vähillä faktoilla. Hahmottamiseen liittyvää pulmaa saattaa olla. Se kyllä valitettavasti vaikuttaa usein myös lukemisen oppimiseen. Tunteeko kaikki kirjaimet?
t. ope
Kyllä ne koulussa jouluuun mennessä miettii tarvitseeko erityistukea.
Tietystii voit puhua opettajan kanssa ja pyytää keskustelemaan koulutsykologin kanssa.
erityisope auttaa koulun tukitoimien suunnittelussa. (ja voi tarvittaessa vauhdittaa tt-lähetettä)
että erityisopen kannattaa kyllä ottaa yhteyttä ilman muuta. Toimintaterapiaan on mahdollisuus myös koululaisella, mutta sinne pääsy ei välttämättä käy ihan nopsaan. Oletko jutellut asiasta lapsesi opettajan kanssa?
ja kuinka monessa. Jokaisella on varmasti joku heikko kohta, mutta jos niitä on paljon, niin koulunkäynti käy raskaaksi. Erityisopen kanssa sitten selvitellään, onko jotain erityisvaikeuksia, vai onko vain hidas kypsymään. Meidän loppuvuodesta syntynyt poika ei ollut vielä kunnolla koulukypsä ja jäi kertaamaan, mutta erityisvaikeuksia ei ollut. Lisävuosi auttoi, sai muut kiinni mm. kirjoittamisnopeudessa, alkuun kynänkäyttö sujui hitaasti. Nyt koulu sujuu hyvin, kymppejäkin on tullut kokeista.
lapsen näköä tarkastettu viimeksi. Mietin vain, että jos näkö on kovin huono, voi esim. valkoinen ja keltainen sekoittua..
Täytyy jutella open kanssa kunhan tulee vanh.vartit. Täytyisiköhän alkaa kotona harjoitella noita asioita? Jotenkin vaan tuntuu, että koulupäivässä ja ilttiksessä on lapselle ihan tarpeeksi puuhaa ettei enää kotona jaksaisi treenata läksyjen lisäksi.
ap
hei, kysy erityisopettajalta voisiko hän tehdä nimeämisen testin. Jos hänellä ei sitä ole, puheterapeutilla tai koulupsykologilla on. Itse tekisin tuon noin kymmenen minuutin testin heti ekaluokkalaiselle, jolla tuollaista vaivaa ilmenisi. Lue esim. lukimatin sivuilta nimeämisen vaikeuksista lisää.
Onko testattu värisokeus? Sini-viher -sokeus on kai melko yleistä. Sen sijaan keltainen ja valkoinen pitäisi kyllä ekaluokkalaisen jo osata erottaa, samoin kun numerot.Yleensä nuo opitaan jo paljon ennen kouluikää. En jäisi odottamaan mitään vanhempainvarttia, vaan ottaisin heti yhteyttä sekä luokanopettajaan että erityisopettajaan.
En tiedä liittyykö se toimintaterapeutin tutkimuksiin.
ap
itselläni on ekaluokkalainen lapsi ja hän osasi numerot ja värit jo 3-vuotiaana. Minullekin tuli mieleen, että näkeekö lapsi kunnolla.. Siristeleekö hän silmiään? Karsastaako hän?
hei, kysy erityisopettajalta voisiko hän tehdä nimeämisen testin. Jos hänellä ei sitä ole, puheterapeutilla tai koulupsykologilla on. Itse tekisin tuon noin kymmenen minuutin testin heti ekaluokkalaiselle, jolla tuollaista vaivaa ilmenisi. Lue esim. lukimatin sivuilta nimeämisen vaikeuksista lisää.
Äläkä hirmuisesti huolestu. Tätä nopeaa nimeämistä voi harjoitella kotonakin, jos siinä pulmaa ilmenee.
Sekoittaa harmaan, musta ja ruskean jatkuvasti. Hänellä on myös vaikeuksia muistaa numeroita ja laskee sormilla vaikka olisi juuri sanonut ko luvun. Hänellä menee myös usein sanaparit sekaisin kuten lyhyt/pitkä tai kuuma/kylmä. Mietin kanssa pitäisikö ennen esikoulua jo hankkia toimintaterapiaan yksityisesti?
Tuollaiset peruskäsitteiden sekoittamiset ovat ihan selviä merkkejä nimeämisen ongelmista, joka on kapea-alainen kielellinen vaikeus, eikä siksi toiminta- vaan puheterapeutin ja erityisopettajien heiniä. NImeämisen vaikeuksissa on kyse juuri siitä, että erilaiset käsitteet (numerot, värit, kirjaimet, suunnat..) automatisoituvat huomattavasti hitaammin kuin ikäisillä.
Meillä nelivuotias sekoittaa vielä valkoisen ja keltaisen sekä pinkin ja violetin keskenään.
Tuollaiset peruskäsitteiden sekoittamiset ovat ihan selviä merkkejä nimeämisen ongelmista, joka on kapea-alainen kielellinen vaikeus, eikä siksi toiminta- vaan puheterapeutin ja erityisopettajien heiniä. NImeämisen vaikeuksissa on kyse juuri siitä, että erilaiset käsitteet (numerot, värit, kirjaimet, suunnat..) automatisoituvat huomattavasti hitaammin kuin ikäisillä.
minulla on heikko värinäkö, ja en pysty erottamaan kaikkia vihreitä sinisestä, ruskeita punaisen violetista, oransseja pinkeistä jne... eli kaikki hiukankin muuretut värit ovat vaikeita, lapsena jopa perusvärit (saatoin ihan suvereenisti värittää nurmikkoa sinisellä).
muihin pointteihin en ota kantaa...
värit pitäisi osata 3-4v.
Olisiko kyse jostain hahmottamisen vaikeudesta?
Ota yhteys koulun erityisopeen.