Onko teillä erikseen pyykkipäiviä vai pesettekö (lähes) joka päivä?
Mä olen pessyt tänään 7 koneellista pyykkiä - hups, vähän kertyi ;) Eikä ollut edes lakanoita kuin pari!
Eli pidän pyykkipäiviä mieluummin kuin joka päivä pesisin, silloin pyykit aina "unohtuu" koneeseen...
Kommentit (13)
ja silti pääsee välillä kertymään. Kesällä ei niin paljon, kun pystyi pesemään useamman koneellisen päivässä, kun pyykit sai ulos kuivumaan ja kuivuivatkin nopsaan. Mutta nyt syksyn tullen kestää taas noin vuorokauden, että pyykit kuivuu, eikä meille mahdu mihinkään enempää kuin se koneellinen kerrallaan kuivumaan. Lakanapyykkit pesen kerralla kahdella koneella samaan aikaan (toinen kotona toinen pesutuvalla) ja kuivatan pesutuvalla kuivaushuoneessa, just mahtuu tuo kaksi koneellista sinne. Ja joskus jos on ihan hirmusti muutakin pyykkiä yritän saada kuivaushuoneen varatuksi, että pystyy useamman koneellisen pesemään.
Eikä kuivumaan mahdu kerralla kuin 2-3 koneellista kuitenkaan (kuivausrumpu löytyy ja vihaan sitä :D), ja yksikin koneellinen tavisohjelmalla kestää 2h.
Lakanapyykkiä pestessä useamman koneellisen.
Lapsia 5 :), koneella kokoa 7 kg.
Joskus on pyykkipäivä, yleensä pesen koneellisen, mutta ei ole tarvetta pestä joka päivä.
viikonloppuna on aina paljon tekemistä eikä pysty pyhittämään koko päivää pyykille (meidän kone pesee yhtä rummullista 128 minuuttia).
Pestään sitä mukaa kun tulee tarpeeksi tummaa tai vaaleaa pyykkiä.
Lakanapyykkit pesen kerralla kahdella koneella samaan aikaan (toinen kotona toinen pesutuvalla) ja kuivatan pesutuvalla kuivaushuoneessa, just mahtuu tuo kaksi koneellista sinne. Ja joskus jos on ihan hirmusti muutakin pyykkiä yritän saada kuivaushuoneen varatuksi, että pystyy useamman koneellisen pesemään.
ja onneksi harva naapuri sitä taitaa käyttää mun lisäksi kun hyvin harvoin olen joutunut siirtämään omaa pyykkipäivää sen takia. Kesällä tietty laitan pihalle pyykit.
Mut jos ei olisi tuota kuivaushuonetta, olis minunkin pestävä muutama koneellinen viikossa...
ap
joten jatkuvasti. Tai parin kolmen päivän välein, ja lakanapäivät päälle :)
kaks lasta ja 8 kg kone
=n ihan pakko, kun on iso perhe. Tavallista, että pesen päivässä 1-3 koneellista.
Pissavaipat alkaa muuten tuoksahtaa. Sekaan vauvanvaatteita, lakanaa, pyyhkeitä ym 60c kestävää. Ja meilläkään ei olisi tilaa viikon pyykkejä kerralla kuivailla vaikkei olisi vaippojakaan pestävänä. Kuivausrumpua en halua, pyykkituvalle en jaksa/ehdi rampata.
Meillä on 4 lasta ja pyykkivuori kasvaa ihan tosi isoksi jo parissa päivässä. Eikä kerralla mahdu kuivumaan, kun pari koneellista. Meillä on kuivausrumpu ja sitä käytän suht ahkeraan. Pyykinpesukoneen rumpu on 8 kg.
Tai kun tarvitsen jonkun tietyn vaatteen puhtaaksi. Kerran-pari viikossa.
kuin että joka päivä pesisin. Eikä kyllä ole tarvettakaan vaikka lapsia on neljä.
Ei tuota pyykkiä tule kuin 3-5 koneellista viikossa. Vuodenaikakin vaikuttaa. 7 kilon kone ja kuivauskaappi sekä tilaa kuivatella muuallakin.
Kuivaan ulkona mahdollisimman pitkään ja satutan pyykkipäivät hyville keleille varsinkin.
Pesen sitä mukaa kuin pyykkiä tulee. Ei ole kuivausrumpua ja kuivaustilat rajalliset joten kovin montaa koneellista varsinkaan pikkupyykkiä ei voi pestä samana päivänä.
Ja sitä paitsi vaatteet loppuisivat pian kesken jos pesisin vaan kerran viikossa, koska nyt raskaana ollessa ei taas mahdu kuin osa vaatteista mukavasti päälle.