Vinkkejä lentomatkalle 1.5-vuotiaan kanssa?
Olemme lähdössä etelänlomalle ja lentomatkojen sujuminen huolestuttaa. Pienimmäinen on juuri pahimmassa iässä: haluaisi vain juosta ja heilua ja paikallaan olo ahdistaa. Hetken istuu sylissä kirjaa katselemassa, mutta eihän tämän ikäinen vielä piirtele tms. Kertokaa, miten olette saaneet matkan kulumaan! Toiseen suuntaan on yölento, joten pieni varmaan nukkuu, mutta toiseen suunteen mennään illalla, jolloin ipanan vauhti on yleensä parhaimmillaan. Lento kestää nelisen tuntia.
Kiitos jo etukäteen!
Kommentit (2)
on nyt 1 v. ja olemme lentäneet viisi kertaa (noin neljän tunnin lentoja) sekä muutenkin oltu paljon reissuilla (autolla + yökylät). Tähän asti kaikki on mennyt hyvin. Lentokoneesta saa lapselle jotain viihdykettä (omat tietysti myös mukana ja omat ruoat). Me olemme saaneet nallen ja katselukirjan sekä ruokaliinan. Edellisellä menolennolla kävi hyvin, kun sattui väliimme yksi vapaa paikka. Poika istuskeli siinä ja seuraili " menoa" .
Hyvää matkaa:)!
Viime keväänä käytiin matkalla siis tyttömme kanssa joka oli 1v8kk. Jännitin etukäteen lentomatkojen sujuvuutta aivan turhaan. Lento oli pitkä, yli 10 tuntia johon mahtui myös yksi välilasku. Tyttö nukkui välillä siinä seinään kiinnitettävässä vauvan sängyssä ja välillä sylissä. Tottahan siinä vähän hermoja kysytään kun tilaa ei tosiaan ole liikaa. Mitään kammoa ei tosiaa jäänyt lapsen kanssa matkustamisesta, ollaan tässä kuussa taas lähdössä.
Elikkäs ei kun vaan positiivista mieltä, nii jospa se hyvin menisi :)