Osaako joku neuvoa uuden isäkuukausiasian kanssa?
Eikö vain tänä vuonna vanhempainvapaalle jäävillä isäkuukausi pidenny? Kelan tiedoissa lukee, että se olisi nyt 13-36 päivää, mikäli isälle siirretään äidin viimeiset 12 vanhempainvapaapäivää.
MITEN isä saa nuo maksimaaliset 36 päivää, eikä esim. vain 17 päivää? Mikä sen määrää?
Ja miksiköhän eilen Kelassa virkailija puhui minulle 12:sta ylimääräisestä päivästä (näinhän siis taisi olla ennen v.2010)? Eikö ollut ajan tasalla kyseinen ihminen vai olenko edelleen hakoteillä asian kanssa...? Vaikka siis nimenomaan kysyin asiaa Kelasta. Nyt kun perehdyin Kelan lapsiperheille-vihkoseen, niin siellä erilailla kuin mitä minulle selitettiin.
Argh...
Kommentit (9)
Isä saa isyyslomaa kolme viikkoa ja sen lisäksi jos lunastaa äidiltä viimeiset 12 päivää vanhempainvapaasta ennen hoitovapaan alkua, niin sitten pitäisi saada vielä ekstraa 13-36 päivää. Millähän ne max. 36 päivää saa?
Ap
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/160404102920MH?OpenDocument
kelan sivut kyllä aina kertoo totuuden. Eli sen isäkuukauteen käytettävien päivien määrän saa itse valita tuolta väliltä mitä on ilmoitettu (1-24 sen hoitovapaan 12 päivän päälle). Oikeus tähän on niillä, joilla äitiysloma on alkanut tämän vuoden puolella.
Isä saa isyyslomaa kolme viikkoa ja sen lisäksi jos lunastaa äidiltä viimeiset 12 päivää vanhempainvapaasta ennen hoitovapaan alkua, niin sitten pitäisi saada vielä ekstraa 13-36 päivää. Millähän ne max. 36 päivää saa? Ap
vaan isäkuukausi yhteensä max 36 päivää, eli isä voi ottaa 1-24 päivää ihan oman valintansa mukaan niiden 12 päivän lisäksi mitkä ottaa äidiltä.
Jäin äitiyslomalle marraskuussa ja vanhempainrahaa alettiin maksamaan helmikuussa, joten olemmeko oikeutettuja pidennettyyn isäkuukauteen. Jos ei,niin mies jää sitten vanhempain vapaalle.
- isä ITSE voi määrittää kuinka paljon ottaa / saa vapaata. Max. yht. 36 päivää
- isä saa 36 päivää käyttöönsä jos äidiltä katkaista tulot 12 päivää ennen vanhempainvapaan loppua
?
Ap
- isä ITSE voi määrittää kuinka paljon ottaa / saa vapaata. Max. yht. 36 päivää - isä saa 36 päivää käyttöönsä jos äidiltä katkaista tulot 12 päivää ennen vanhempainvapaan loppua ? Ap
ottaa ainakin yksi päivä tuon 12 äidiltä otetun lisäksi. Eli isä voi päättää isäkuukauden pituuden väliltä 13-36 päivää. Mikä tässä nyt on epäselvää?
Eli tässä nyt hain sitä takaa, että miten isukki saa sen makimaalisen vapaan 36 vrk. Se siis tulee niin, että äidiltä otetaan kaikki 12 päivää tukia lopusta pois.
AP
Eli tässä nyt hain sitä takaa, että miten isukki saa sen makimaalisen vapaan 36 vrk. Se siis tulee niin, että äidiltä otetaan kaikki 12 päivää tukia lopusta pois. AP
se 12 päivää pois, se on ehto sille että isä voi ne 1-24 lisäpäivää ottaa...
Tuosta mainitsemastasi kuviosta en tiedä.